Որոշել եմ առաջադրվել Արցախի նախագահական ընտրություններում. Մասիս Մայիլյան
«2019 թվականի օգոստոսի 13-ին Facebook սոցիալական ցանցում իմ այն գրառումը, ըստ որի՝ հնարավոր եմ համարել իմ ակտիվ մասնակցությունը 2020 թվականի ընտրություններին, դրական լայն արձագանք է գտել Արցախում, Հայաստանի Հանրապետությունում և Սփյուռքում։
Արցախի քաղաքացիների, քաղաքական և հասարակական շրջանակների, ՀՀ կառավարական և քաղաքական շրջանակների, Սփյուռքի ազգային գործիչների հետ անցկացրած քննարկումները ցույց են տվել, որ առկա են անհրաժեշտ նախադրյալներ՝ Արցախում կայանալիք նախագահական ընտրություններում իմ թեկնածությունն առաջադրելու մասին որոշում կայացնելու համար։ Քանի որ արդեն իսկ առկա նախադրյալները երաշխավորում են 2020 թվականի ընտրությունների հաջող անցկացումը և վստահություն են ներշնչում Արցախի զարգացման ամենատարբեր ծրագրերի արդյունավետ իրականացման գործում, ես որոշել եմ առաջադրել իմ թեկնածությունը։
Եկել է համազգային օրակարգի, ինչպես նաև Արցախում արմատական բարեփոխումների ծրագրերի քննարկման և ընդունման նպատակով հանրության առողջ ուժերի լայն համախմբանն ուղղված ակտիվ ու վճռական քայլերի ժամանակը։ Բարեփոխումների արդյունքում մենք համատեղ ուժերով կապահովենք մեր երկրի անվտանգ, բարեկեցիկ, հուսալի, արդար, քաղաքակիրթ և ժողովրդավարական ապագան, մի խոսքով՝ կկերտենք մեր Նոր Արցախը»։

Масис Маилян намерен баллотироваться на президентских выборах в Арцахе
Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян намерен баллотироваться ан президентских выборах НКР в 2020 году. Об этом он написал на своей страничке в  Facebook.
В заявлении Маиляна, в частности, говорится: «Я решил выдвинуть свою кандидатуру на президентских выборах в Арцахе. Моя запись в социальной сети Facebook от 13 августа 2019 года, в котором я анонсировал свое активное участие в выборах 2020 года, получила широкий положительный отклик в Арцахе, Армении и Диаспоре.
Обсуждения с гражданами Арцаха, политическими и общественными кругами, правительственными и политическими кругами Армении, национальными деятелями диаспоры показали, что есть необходимые предпосылки для принятия решения о выдвижении моей кандидатуры на предстоящих в Арцахе президентских выборах. С учетом  этого я решил выдвинуть свою кандидатуру.
Настало время активных и решительных шагов, направленных на обсуждение и принятие программ по коренным реформам в Арцахе. В результате реформ мы совместными усилиями обеспечим безопасное, благополучное, надежное, справедливое, цивилизованное и демократическое будущее нашей страны, одним словом, сформируем наш новый Арцах».