«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը  ողջունել է  Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևը
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը ողջունել է  Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևը
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարությամբ ողջունել է  Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևը Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին.
«Ինչպես հայտնի դարձավ, Ֆրանսիայի Սենատը 336 կողմ և մեկ դեմ ձայնով ընդունել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու բանաձև։ Այն մասնավորապես վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան դատապարտելուն և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի հետագա փորձերը և տարածքային ամբողջականությունը խախտելը կանխելուն։
Սակայն բանաձևն իր բովանդակությամբ շատ ավելի ընգրկուն է և շոշափում է այնպիսի առանցքային հարցեր, ինչպիսիք են Լեռնային Ղարաբաղի հայության երաշխավորված անվտանգությամբ և բարեկեցությամբ վերադարձի ապահովման պահանջը, ադրբեջանական զորքերի շուտափույթ դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների կամայական ձերբակալությունները, Ադրբեջանի հեռացման անհրաժեշտությունը Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում փորձագետների միջազգային խմբի գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային և կրոնական ժառանգության վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական զեկույց պատրաստելու համար, և որ առավել առարկայական է՝ բանաձևը կարևորում է ամենախիստ միջոցների ձեռնարկումը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ղեկավարների ակտիվների առգրավումը և Ադրբեջանից գազի և նավթի ներմուծման էմբարգոն՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական ագրեսիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
Այս բանաձևն իր ընդհանուր բովանդակությամբ գրեթե ամբողջությամբ արտացոլում է այն ամենը, ինչի մասին «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն իր ստեղծման օրից ահազանգել է։ Ուստի, մենք ողջունում ենք Ֆրանսիայի Սենատի առաջընթաց քայլը։
Սակայն կարիք կա արձանագրելու նաև, որ բանաձևում նշված չէ Ադրբեջանի կողմից իրագործված հանցանքների պատմական շարունակականությունը. մասնավորապես, անհրաժեշտ է շեշտել, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանը նախորդել էր ավելի քան կես միլիոն գարդմանահայության, շիրվանահայության, նախիջևանահայության բռնի տեղահանումը՝ Սումգայիթի, Բաքվի, Գանձակի, Խանլարի, Մինգեչաուրի և այլ հայահոծ բնակավայրերի ջարդերի, թալանի, բռնությունների ուղեկցությամբ։ Մենք լիահույս ենք, որ միջազգային հանրության համատեղ առարկայական ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել ադրբեջանական հանցավոր վարչակարգի կողմից տուժած մեր բոլոր հայրենակիցների բնական և անօտարելի իրավունքների վերականգնմանը»։

ВС «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствует резолюцию Сената Франции о введении санкций против Азербайджана
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствовал принятие Сенатом Франции резолюции о введении санкций против Азербайджана. В  заявлении говорится:
«Как стало известно, Сенат Франции 336 голосами "за" и одним "против" принял резолюцию о введении санкций против Азербайджана. В частности, речь идет об осуждении военной агрессии Азербайджана в Нагорном Карабахе и предотвращении дальнейших попыток агрессии против Республики Армения и нарушения территориальной целостности.
Однако резолюция гораздо более обширна по своему содержанию и затрагивает такие ключевые вопросы, как требование обеспечить возвращение армян Нагорного Карабаха с гарантированной безопасностью и благополучием, скорейший вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении, произвольные аресты лидеров Нагорного Карабаха, необходимость вывода Азербайджана из Межправительственного комитета по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, отправки международной группы экспертов в Нагорный Карабах для подготовки информативного доклада о состоянии культурного и религиозного наследия на ЮНЕСКО и, что более субстантивно, резолюция призывает к самым строгим мерам, включая конфискацию активов азербайджанских лидеров и введение эмбарго на импорт газа и нефти из Азербайджана, чтобы ввести санкции против военной агрессии со стороны Азербайджана.
Эта резолюция своим общим содержанием практически полностью отражает все то, о чем предупреждал Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» со дня своего создания. Поэтому мы приветствуем шаг Сената Франции.
Однако необходимо также отметить, что в резолюции не упоминается историческая преемственность преступлений, совершенных Азербайджаном, в частности, необходимо подчеркнуть, что этнической чистке, проведенной в Нагорном Карабахе, предшествовало насильственное переселение более полумиллиона гардманских, ширванских и нахиджеванских армян, сопровождавшееся массовыми убийствами, грабежами и насилием в Сумгаите, Баку, Гандзаке, Ханларе, Мингечауре и других оккупированных населенных пунктов с преобладающим армянским населением. Мы полны надежды, что совместными предметными усилиями международного сообщества удастся добиться восстановления естественных и неотъемлемых прав всех наших соотечественников, пострадавших от преступного режима Азербайджана».