Ողջունում եմ Ադրբեջանի նախագահի՝ Արցախի հետ ուղիղ երկխոսություն սկսելու ցանկությունը. Արցախն այս գործընթացում պետք է սուբյեկտային լինի. Վարդանյան
Ողջունում եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ Արցախի հետ ուղիղ երկխոսություն սկսելու ցանկությունը։ Արցախն այս գործընթացում պետք է սուբյեկտային լինի։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները:
Նա, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Ողջունում եմ նաեւ միջազգային միջնորդությամբ ուղիղ բանակցությունների նոր ձեւաչափի ստեղծումը։ Միջազգային միջնորդների շարքում՝ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ միասին, պետք է անպայման ներգրավվի Ֆրանսիան, որի Սենատը վերջերս բանաձեւ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման մասին։ Ֆրանսիան, հիշեցնեմ, նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ է։
Կցանկանայի նաեւ առաջարկել ավելի կառուցողական տոնայնության անցնել եւ պարզաբանումներ ստանալ «հստակ օրակարգի» վերաբերյալ, որը, ըստ պարոն Ալիեւի, իբր ունեմ։ Ես բազմիցս ընդգծել եմ, որ հրաժարվել եմ Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, որպեսզի խուսափեմ մեղադրանքներից, թե Արցախում հետապնդում եմ եւս ինչ-ոչ մեկի շահերը՝ բացի Արցախի ժողովրդի շահերի։ Կարծում եմ, որ լիովին համապատասխանում եմ պարոն Ալիեւի կողմից առաջադրված բանակցողի չափանիշին. «ապրում է Ղարաբաղում եւ ցանկանում է ապրել այնտեղ»։
Պատերազմը միշտ վերադառնում է պատերազմով։ Երբեմն դա տեղի է ունենում նույնիսկ մի քանի սերունդների փոփոխությունից հետո։ Այսօրվա ագրեսիան հետաձգված գործողությամբ ռումբ է, որը դրված է մեր ժողովուրդների ապագա սերունդների տակ։ Իսկ դա նշանակում է, որ երկու կողմերի ղեկավարները պետք է ստանձնեն ողջ պատասխանատվությունը եւ, որքան էլ դժվար լինի, նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ դադարեցնեն արյունահեղությունը՛՛:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ալիևն ասել է. ՛՛Պատրաստ ենք խոսել Ղարաբաղում ապրող հայերի հետ, բայց ոչ Մոսկվայի կողմից ուղարկված Վարդանյանի՛՛:

Приветствую стремление президента Азербайджана начать прямой диалог с Арцахом, Арцах должен быть субъектен в этом процессе: Варданян
Я приветствую стремление президента Азербайджана Ильхама Алиева начать прямой диалог с Арцахом. Арцах должен быть субъектен в этом процессе. Об этом на своей страничке в Фейсбуке написал государственный министр Арцаха Рубен Варданян.
''Приветствую также учреждение нового формата прямых переговоров при международном посредничестве. В число международных посредников, наряду с Россией и США, должна обязательно войти Франция, сенат которой на днях принял резолюцию, содержащую пункт о признании Нагорного Карабаха. Франция, напомню, также является сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
Хотел бы также предложить перейти к более конструктивной тональности и получить разъяснения по поводу «чёткой повестки дня», которая, по мнению г-на Алиева, якобы у меня имеется. Я не раз подчёркивал, что отказался от российского гражданства, чтобы избежать обвинений в том, что преследую в Арцахе чьи-либо ещё интересы, кроме интересов народа Арцаха. Полагаю, что вполне соответствую выдвинутому г-ном Алиевым критерию переговорщика: «живёт в Карабахе и хочет там жить».
Война всегда возвращается войной. Порой это происходит даже после смены нескольких поколений. Агрессия сегодня – это мина замедленного действия, заложенная под будущие поколения наших народов. А значит, лидеры двух сторон должны принять на себя всю полноту ответственности и, как бы трудно это ни было, сесть за стол переговоров и остановить кровопролитие'',-написал он.