Նոր աշխատությունը կներկայացնի կարևոր փաստեր Արցախի մասին. Դավիթ Բաբայան
Հայաստանի Հանրապետությունում   Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում տեղի ունեցավ «Արցախի հիմնախնդիրը և Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը» աշխատության շնորհանդեսը:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ աշխատությունը պարունակում է Արցախի մասին փաստեր և խորհուրդներ առանցքային գաղափարների և բանալի հասկացությունների վերաբերյալ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Արցախի արտգործնախարարությունում իր գործառույթների հետ մեկտեղ աշխատանքներ էր տանում  նաև այս աշխատության վրա:
«Սա տեղեկատու, կամ հանգրագիտարանատիպ մի աշխատություն է, որն օգտակար կլինի քաղաքական, հասարակական, ԶԼՄ ներկայացուցիչների և գիտակրթական շրջանակների համար: Ներկայացված են տարբեր գործընթացներ, փաստեր: Աշխատությունը բաղկացած է մի քանի մասից: Առաջին մասը պատմական հասկացությունն է: Երբեմն կան բացեր, օրինակ, թե ի՞նչ է Արցախը և ի՞նչ է Ղարաբաղը: Ես համոզված եմ, որ հասարակության գերակշիռ մասը դրանք չի տարբերակում: Դրա համար մենք փորձել ենք ներկայացնել այս ամենը, որ եթե մարդ պատմաբան չլինի, գոնե այս տարբերակով կարողանա ճիշտ և հավաստի տեղեկություն ստանալ»,- ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ գիրքը գունավոր է, կան քարտեզներ: Այնտեղ կա պատմական Արցախը, Ղարաբաղ հասկացության մասին տեղեկություն, Լեռնային և Դաշտային Ղարաբաղների տեղն ու դերը Հայոց պատմության և մեր դիվանագիտության պատմության մեջ: Արցախը մեծ և վճռորոշ դեր է խաղացել Հայոց պատմության և դիվանագիտական պատմության մեջ:
«Ներկայացված են մի շարք կարևոր հասկացություններ, որոնք ամենաշատն են շահարկվում հատկապես Ադրբեջանի կողմից: Խոսում ենք Խոջալուի մասին: Պետք է նշեմ, որ Արցախը միակ երկիրն է աշխարհում, որը չունի սահմաններ: Մեր սահմանները վերածվել են շփման գծի: Աշխատության մեջ կարճ ներկայացված է այն, ինչը պետք է իմանալ, և թե ինչպես պետք է պայքարել ադրբեջանական «փաստարկների» դեմ և մեր ազգային շահերից ելնելով մեր քաղաքականությունը վարել»,-ասաց Բաբայանը:
Անդրադառնալով աշխատության երկրորդ մասին՝ նա ասաց, որ այստեղ ներկայացված են նաև մարդասիրական ասպեկտներ՝ փախստականներ, գերիներ և այլն: Ներկայացված է Ադրբեջանական կողմի ուժային փորձերը տարբեր ժամանակահատվածներում՝ սկսած 1918-ից մինչև 2020 թվականի վերջին պատերազմը, ահաբեկիչների ներգրավումը և, իհարկե, մշակութային ցեղասպանությունը: Այսինքն, այն բոլոր գաղափարները, որոնց մասին մենք մշտապես խոսում են:
Արցախի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ երրորդ մասում անդրադառնում են Արցախի հանրապետության արտաքին քաղաքականության առանցքային հասկացությանը. ի՞նչ է ընդհանրապես մեր արտաքին քաղաքական փիլիսոփայությունը, ի՞նչ հիմքերի վրա է հիմնված, միջազգային ճանաչման գործընթացը, ռազմաքաղաքական ներուժը, ի՞նչ սյուբեկտներ և երկրներ են ճանաչել Արցախի հանրապետությունը:
«Այս աշխատությունն ընդհանրական փոքրիկ հանրագիտարան է բոլոր կարևոր առանցքային գաղափարների և հասկացությունների վերաբերյալ: Մենք այժմ սկսել ենք ռուսերեն թարգմանությունը, քանի որ պահանջարկը կա: Ամենայն հավանականությամբ՝  կթարգմանենք նաև անգլերեն: Թարգմանության ավարտից հետո նպատակ ունենք տպագրել երկու թարգմանություններն էլ»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

Новое исследование представляет важные факты об Арцахе: Давид Бабаян
В постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения состоялась презентация исследования «Вопрос Арцаха и внешняя политика Республики Арцах».
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян отметил, что исследование представляет факты об Арцахе, о ключевых идеях и ключевых понятиях. В течение прошлого года в Министерстве иностранных дел Арцаха наряду с выполнением своих функций работали и над этим исследованием.
«Это справочник, своего рода энциклопедия, которая полезна будет представителям СМИ, политических, общественных, и научно-образовательных кругов. Представлены различные процессы и факты. Работа состоит из нескольких частей. Первая часть - историческая концепция. Иногда бывают пробелы, например, что такое Арцах, что такое Карабах? Я убежден, что большая часть общества не делает различий между ними. Поэтому мы постарались все это представить таким образом, чтобы, не будучи историками, люди, хотя бы, таким образом, имели бы возможность получить достоверную информацию», - сказал он.
Давид Бабаян отметил, что в книге есть цветные иллюстрации и карты. Есть исторический Арцах, информация о концепции Карабаха, месте и роли Нагорного Карабаха в истории Армении, истории нашей дипломатии. Арцах сыграл большую и решающую роль в истории Армении, и ее дипломатии.
«Представлен ряд важных концепций, которые в основном эксплуатируются именно Азербайджаном. Мы говорим о Ходжалы. Должен отметить, что Арцах - единственная страна в мире, не имеющая границ. Наши границы стали линией соприкосновения. В работе кратко представлено то, что нам нужно знать, как бороться с азербайджанскими «аргументами» и проводить нашу политику, исходя из наших национальных интересов», - сказал Бабаян.
Касаясь второй части работы, он сказал, что в ней представлены гуманитарные аспекты - беженцы, военнопленные и т.д. Представлено применение силы азербайджанской стороной в разные периоды, с 1918 года до конца войны 2020 года, привлечение террористов и, конечно же, культурный геноцид. То есть все те понятия, о которых мы постоянно говорим.
По словам министра иностранных дел Арцаха, третья часть относится к ключевой концепции внешней политики Республики Арцах. Какова вообще наша внешнеполитическая философия, на какой основе происходит процесс международного признания, военно-политический потенциал, какие субъекты-страны признали Республику Арцах?
«Эта работа представляет собой небольшую общую энциклопедию всех ключевых идей и понятий. Сейчас мы переводим ее на русский язык, так как есть спрос. Скорее всего, мы переведем ее и на английский язык. После мы постараемся опубликовать оба перевода», - заключил Давид Бабаян.