Խաղաղությանը միտված բանակցությունները տեղի են ունենում ուժերի անհավասարակշիռ պայմաններում. ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները ԼՂ-ին սատարելու կոչ են արել
Ֆրանսիայի «Հանրապետականներ» կուսակցության՝ ավելի քան 170 պատգամավորներ, սենատորներ և տարածքային մարմինների ընտրված ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն, Օ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի խորհրդի նախագահ Քսավյե Բերտրան, Իլ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսը, Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեն, Կաննի քաղաքապետ, Ֆրանսիայի քաղաքապետերի ասոցիացիայի նախագահ Դավիդ Լիսնարը, Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ, Սենատում ԼՂ վերաբերյալ միջազգային իրազեկման խմբի նախագահ Բրունո Ռըտայոն, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Օլիվյե Մարլեն, «Հանրապետականներ» կուսակցության փոխնախագահ, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամին, «Հանրապետականներ» կուսակցության նախագահ Էրիկ Սիոտին և այլք հանդես են եկել «Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրված վախճանը» և այդ տարածքի հայ բնակչության` ջարդերի ենթարկվելու վտանգը կանխելու վերաբերյալ հավաքական կոչով։
Կոչը հրապարակվել է ֆրանսիական «Լա Ֆիգարո»-ում, «Արմենպրես»-ը հայերեն թարգմանությունը ներկայացնում է ստորև.
Հայաստանը, 2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի տարած հաղթանակից հետո, հայտնվել է խիստ թուլացված և խոցելի վիճակում:
Այդ ժամանակից ի վեր, Բաքվի ռեժիմի հետ Հայաստանի՝ խաղաղությանը միտված բանակցությունները տեղի են ունենում ուժերի լիակատար անհավասարակշռության պայմաններում. Ռուսաստանի դե ֆակտո և դե յուրե դաշնակից Ադրբեջանը, ինչպես օրեր առաջ այդ մասին հիշեցրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, վեց ամիս շարունակ անմարդկային շրջափակում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության չգրավված հատվածի նկատմամբ՝ սովի ենթարկելու և այնտեղ ապրող 120.000 հայերին վտարելու բացահայտորեն հայտարարված հավակնությամբ:
Ռուսական խաղաղապահ ուժերը, որոնք պետք է երաշխավորեին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև ազատ տեղաշարժը, փաստացի նաև մատակարարումները, ի ցույց դրեցին իրենց անկարողությունը։ Փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված անհապաղ ապաշրջափակում պարտավորեցնող որոշումը Իլհամ Ալիևի համար մնացին անհետևանք։
Մնալով միայնակ և առանց օժանդակության գերզինված Ադրբեջանի ռազմատենչ ու պահանջատիրական նկրտումներին դեմ հանդիման՝ Հայաստանն այժմ փորձում է փրկել իր սեփական տարածքային ամբողջականությունը։ Այս համատեքստում, հանդես ենք գալիս Ֆրանսիական Հանրապետության նախագահին ուղղված պաշտոնական կոչով․ Ֆրանսիան կարող է միջամտել, Ֆրանսիան պետք է միջամտի: Մենք պարտավոր ենք դա անել, որովհետև ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ոչ միայն մարմնավորում են ժողովրդավարական արժեքները մի տարածաշրջանում, որտեղ առանց բացառության իշխում են ավտորիտար, մինչև անգամ, բռնապետական պետությունները, այլ ստանձնել են մեզ համար ընդհանուր քրիստոնեական մշակույթի առաջապահի դերը։ Պարտավոր ենք դա անել, քանի որ այդպես է թելադրում պաշտպանելու մեր պատասխանատվությունը, որը բխում է 2005 թվականին Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի առջև ստանձնած մեր պարտավորություններից:
Կարող ենք և պետք է միջամտենք կրկին հրավիրելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ ընթացող բանակցությունների շրջանակ վերափոխելու համար: Քանի որ ընդունել այդ բանակցություններն այնպիսին, ինչպիսին դրանք ընթացել են մինչև Քիշնև, այսինքն Ֆրանսիայի և Արևմուտքի վրայից հանելով Լեռնային Ղարաբաղի հայերին վերստին լքելու պատասխանատվությունը, ինչպես ժամանակին լքել էինք Կիլիկիայի հայերին, կնշանակի համաձայնել մոտալուտ պատերազմին, Հայաստանի և տարածաշրջանի ապակայունացմանը, ինչը վտանգավոր է բոլորիս համար։
Ուստի, Անվտանգության խորհուրդը պետք է իր բանաձևով պարտադրի այն փաստը, որ այս բանակցությունների նախապայմանը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման ցանկացած գործընթացի բացառման բացարձակ երաշխիքը։ Անվտանգության նման երաշխիքը, որը Ֆրանսիան պետք է պահանջի և պարտադրի, կհենվի միայն միջդիրքային միջազգային ուժերին տրված մանդատի վրա, որոնք կլրացնեն իրենց անարդյունավետությամբ աչքի ընկած ռուսական խաղաղապահ ուժերին․ վերջիններիս՝ 2025 թվականից հետո մանդատի երկարաձգումը վտանգված է: Ի վերջո, այդ բանաձևը պետք է սահմանի, ըստ էության վերականգնի, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը՝ որպես նրանց կյանքի և արժանապատվության հիմնարար իրավունքի գլխավոր երաշխիք՝ դիմակայելու ռասայական ատելության հիմքի վրա կառուցված ադրբեջանական պետությանը։
Հրամայական ենք համարում, որ նախագահ Մակրոնը կյանքի և արժանապատվության այս հիմնարար իրավունքի սկզբունքը վերահաստատի հենց Գորիսում՝ շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի դարպասների մոտ, ինչպես նրան նախորդող նախագահները՝ Ֆրանսուա Միտերանը և Ժակ Շիրակն արեցին Սարաևոյում։
Մի աշխարհում, որտեղ կործանիչ և ծավալապաշտ ուժերն առաջընթաց են արձանագրում, Ֆրանսիան կարող է և պետք է հանդես գա հայ-ադրբեջանական բանակցություններում հավասարակշռությունը վերականգնելու նախաձեռնությամբ՝ մեր բոլոր գործընկերների հետ միասին վերաիմաստավորելով Հարավային Կովկասում հաստատված անվտանգային ճարտարապետությունը:
Այս վերաձևակերպման դրսևորումը պետք է լինի նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական կարողությունների հզորացումը, ինչին պետք է մեր նպաստը բերենք։ Քանի որ միայն Հայաստանը, ով ի զորու է ինքնապաշտպանվելու (ինչն այսօր այդպես չէ), կվերագտնի իր ինքնավստահությունը, վստահությունը ժողովրդավարական արժեքների հանդեպ, որի՝ գրեթե միակ կրողն է տարածաշրջանում»:

Переговоры происходят в условиях дисбаланса сил: французские политики призвали поддержать Нагорный Карабах
Более 170 избранных депутатов Франции, в том числе Жерар Ларше, Ксавье Бертран, Валери Пекресс, Лоран Вокье, Давид Лиснар, Брюно Ретайо, Оливье Марле, Франсуа-Ксавье Беллами и Эрик Чотти, призывают предотвратить “запланированный конец” Нагорного Карабаха и риски резни армянского населения этой территории. Призыв был опубликован во французском «Le Figaro».
“Это крик тревоги, который мы хотим представить здесь. Крик тревоги тех, кто не хочет молчать перед лицом запланированного конца самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики и рисков резни, которым подвергается армянское население этой территории.
Армения находится в состоянии крайнего ослабления и изоляции после победы Азербайджана в ходе войны осенью 2020 года. Ведущиеся с тех пор «мирные переговоры» с режимом в Баку проходят совершенно несбалансированно: азербайджанские власти - де-факто и де-юре союзник России, как напомнил несколько дней назад президент Азербайджана Ильхам Алиев, - в течение полугода действуют в отношении зоны, оставшейся свободной от Нагорно-Карабахской Республики, путем бесчеловечной блокады с открыто заявленным стремление заморить его голодом и изгнать проживающих там 120 000 армян.
Российские миротворческие силы, которые должны были гарантировать свободное передвижение между Арменией и Нагорным Карабахом, а также обеспечивать поставки, продемонстрировали свою некомпетентность. Решение Международного суда ООН от 22 февраля, обязывающее немедленно снять блокаду, осталось для Ильхама Алиева несущественным.
Оставшись в одиночестве и без помощи, чтобы противостоять воинственным и требовательным амбициям сверхвооруженного Азербайджана, Армения теперь пытается сохранить свою территориальную целостность. В этом контексте мы обращаемся с официальным обращением к президенту Французской Республики. Франция может вмешаться, Франция должна вмешаться. Мы обязаны это сделать, потому что армяне как Армении, так и Нагорного Карабаха не только воплощают демократические ценности в регионе, где без исключения правят авторитарные, даже диктаторские государства, но и взяли на себя роль авангарда общехристианской культуры. Мы обязаны сделать это, потому что это продиктовано нашей обязанностью защищать, которая вытекает из нашего обязательства перед Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций в 2005 году.
Мы можем и должны вмешаться, вновь созвав Совет Безопасности ООН, чтобы пересмотреть текущие переговоры. Потому что принять эти переговоры такими, какими они были до Кишинева, т.е. снять с Франции и Запада ответственность, снова оставить армян Нагорного Карабаха, как мы когда-то оставили армян Киликии, означало бы согласиться на неминуемую войну, дестабилизацию Армении и регион, который опасен для всех нас.
Поэтому Совет Безопасности должен навязать своей резолюцией тот факт, что предварительным условием этих переговоров должна быть абсолютная гарантия исключения любого процесса этнической чистки в отношении армян Нагорного Карабаха. Такая гарантия безопасности, которую Франция должна требовать и обеспечивать, будет опираться только на мандат, предоставленный межпозиционным международным силам, которые дополнят неэффективные российские миротворческие силы (продление мандата последнего после 2025 года находится под угрозой). Наконец, эта резолюция должна определить, по сути восстановить, принцип права на самоопределение армян Нагорного Карабаха как главную гарантию их фундаментального права на жизнь и достоинство, на сопротивление азербайджанскому государству, построенному на основе расовой ненависти.
Мы считаем необходимым, чтобы президент Макрон вновь подтвердил принцип этого основополагающего права на жизнь и достоинство в Горисе, у ворот осажденного Нагорного Карабаха, как это сделали его предшественники Франсуа Миттеран и Жак Ширак в Сараево.
В мире, где прогрессируют деструктивные и экспансионистские силы, Франция может и должна взять на себя инициативу по восстановлению баланса в армяно-азербайджанских переговорах путем пересмотра архитектуры безопасности, сложившейся на Южном Кавказе вместе со всеми нашими партнерами.
Проявлением этой переформулировки должно стать также укрепление обороноспособности Республики Армения, чему мы должны способствовать. Потому что только Армения, способная защитить себя (чего сегодня нет), вновь обретет уверенность в себе, веру в демократические ценности, носителем которых она является чуть ли не единственным в регионе”,- говорится в заявлении.