Ինչպես է Ադրբեջանն արտերկրում ուղղորդված հակաքարոզչություն իրականացնում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ.  Politico
Հեղինակավոր Politico պարբերականը «Շաբաթվա արտառոց լոբբիստական արշավ» խորագրով հրապարակման մեջ բացահայտել է, թե ինչպես է Ադրբեջանն արտերկրում ուղղորդված հակաքարոզչություն իրականացնում իրենց բանտում ապօրինի պահվող հայ բարերար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ:
Ստորև ներկայացվում է հրապարակման թարգմանությունը.
«Զարմանքից քար էինք կտրել, երբ անցած շաբաթ POLITICO պարբերականը, և, անկասկած, այլ լրատվամիջոցներ ևս, մի PR ընկերությունից էլեկտրոնային նամակ ստացավ, որում նկարագրվում էր Եվրոպայում ռուսական ազդեցության գործողությունների մասին։ Թեպետ սա շատ գայթակղիչ էր հնչում, սակայն այն կենտրոնացած էր բացառապես մեկ մարդու վրա․ինչպես իմ գործընկեր Գաբրիել Գավինը նկատեց՝ ռուսահայ օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանի:
Շահային հետաքրքրություն. Ռուբեն Վարդանյանը ներկայումս գտնվում է Ադրբեջանում՝ ճաղերի հետևում, այն ​​իրադարձություններից ի վեր, երբ այդ երկիրը հարձակում գործեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա՝ այն գրավելու նպատակով, ինչի հետևանքով էլ Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ենթարկվեց զանգվածային արտագաղթի: Չնայած 56-ամյա Վարդանյանն իր միջոցները վաստակել է Մոսկվայում և հայտնվել է Ուկրաինայի պատժամիջոցների ցուցակում՝ ռուսական ենթակառուցվածքային բիզնեսներում ներգրավվածության համար, նա հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից՝ քաղաքականություն մտնելու և Ղարաբաղի պետնախարար դառնալու համար: Ենթադրություններ կային, որ նա պահում էր կապերը Կրեմլի հետ, սակայն Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները, վերջին հաշվով, թողեցին, որ ադրբեջանցիները կալանավորեն Վարդանյանին ու տարածաշրջանի մյուս ղեկավարներին:
Արևմուտքում բարձր դիրքեր զբաղեցնող ընկերներ. Unilever ընկերության նախկին ղեկավար Փոլ Փոլմանը և Moderna դեղագործական ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն այն մարդկանց թվում են, որոնք ակտիվ քարոզչություն են իրականացնում Վարդանյանի ու մյուս հայերի ազատ արձակման համար: Նրա գրասենյակը նաև հայտարարել է, որ Վարդանյանին առաջադրել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի, թեպետ այդ բաղձալի մրցանակը շահելու շանսերը գրեթե զրոյական են՝ հաշվի առնելով նրա ոչ միանշանակ անցյալը:
Ռուսական գործակա՞լ. Այդուհանդերձ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկությունների՝ Ադրբեջանում կատաղել են այդ առաջադրումից։ Եվ հենց այստեղից էլ սկիզբ է առել PR արշավը, որի շրջանակում Եվրախորհրդարանի որոշ պատգամավորներ աջակցություն են հայտնել այն միջնորդությանը, որը կոչ է անում Նոբելյան մրցանակի կոմիտեին՝ Վարդանյանին ճանաչել որպես Ռուսաստանի գործակալ և բացառել նրա թեկնածությունը որպես պոտենցիալ մրցանակակիր:
Եւ ի՞նչ. Այսպիսով, Ուկրաինայի Վերլուծությունների և ռազմավարությունների կենտրոնի անունից գործող PR ընկերության տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Վիոլա ֆոն Կրամոն-Տաուբադելը և Կարեն Մելքիոն աջակցություն են հայտնել այդ հեղինակավոր մրցանակից Վարդանյանի թեկնածությունը բացառելու կոչերին։ Սակայն կա միայն մեկ խնդիր. այդ քաղաքական գործիչները POLITICO-ին հայտնել են, որ իրենք նման բան չեն արել՝ ենթադրելով, որ իրենց խոսքերը միտումնավոր կերպով հանվել են կոնտեքստից և ներկայացվել են որպես աջակցություն Ադրբեջանի թեզերին:
Կտրուկ հերքում. «Ես մասնակցել եմ այդ միջոցառմանը այն հիմքով, որ այն վերաբերում էր ռուսական ապատեղեկատվությանը», - ասել է Եվրախորհրդարանի գերմանացի պատգամավոր ֆոն Կրամոն-Տաուբադելը: «Ամոթալի է, որ այդ միջոցառումը, թերևս, օգտագործվում է ադրբեջանական ապատեղեկատվության համար։ Ես չեմ աջակցել որևէ համատեղ հայտարարության և չէի մասնակցի դրան, եթե այն որևէ կապ ունենար Ադրբեջանի դեսպանատան հետ»,-ասել է գերմանացի օրենսդիրը։ Դանիացի օրենսդիր Մելքիոն ևս POLITICO-ին ասել է, որ ինքը ոչ ստորագրել է որևէ հայտարարություն, ոչ էլ մտադիր է եղել:
Բրյուսելի մամուլի ակումբի խոսնակը հերքել է, որ ակումբը որևէ մասնակցություն է ունեցել նմանօրինակ լոբբիստական ​​միջոցառմանը վստահելու առումով: «Յուրաքանչյուր ոք կարող է ամրագրել մեր ակումբը, ինչպես Բրյուսելի ցանկացած հյուրանոց, և մենք տարեկան հարյուրավոր միջոցառումներ ենք ունենում», - ասել է ակումբի աշխատակիցը, որը պատասխանել է POLITICO-ի հեռախոսային հարցմանը: «Բայց մենք այս միջոցառումների կազմակերպիչները չենք, մենք պարզապես հյուրընկալում ենք դրանք»,-ընդգծել է նա:
Իսկ ի՞նչ է Ուկրաինայի Վերլուծությունների և ռազմավարությունների կենտրոնը։ Դե սա ամենևին էլ պարզ չէ: Կազմակերպությունը, կարծես թե, չունի անգլերենով կամ ուկրաիներենով գործող կայք, Ֆեյսբուքի էջն ունի ընդամենը 88 հավանում  և Google-ում առկա ընդամենը հինգ հղումներից չորսը ադրբեջանամետ հոդվածներ են, որոնք գրվել են կենտրոնի հիմնադիր Իգոր Չալենկոյի կողմից:
Մտահոգություն առաջացնող երկիր. Ադրբեջանն արդեն քննադատության է ենթարկվում հանածո վառելիքի պաշտպանության և Արևմուտքում ունեցած ազդեցության ցանցի համար, բայց Եվրախորհրդարանի պատգամավորների դիրքորոշումներն ակնհայտորեն խեղաթյուրելը՝ նշանավորվելու է այդ երկրի և Եվրախորհրդարանի միջև մի նոր ճեղքվածքով»։

Издание Politico выявило, как Азербайджан осуществляет за рубежом целенаправленную пропаганду против Рубена Варданяна
Издание Politico в публикации под заголовком «Странная лоббистская кампания недели»  выявило, как Азербайджан за рубежом осуществляет целенаправленную пропаганду против армянского филантропа Рубена Варданяна, которого они незаконно удерживают в бакинской тюрьме. Ниже представляем перевод публикации.
«В Politico очень удивились, когда на прошлой неделе в ее редакцию и редакции других СМИ пришло электронное письмо от одной PR  компании, речь в котором шла об операциях так называемых «агентов российского влияния» в Европе. Хотя это заявление звучало весьма вызывающе, мой коллега Габриэл Гэвин заметил, что в центре внимания оказался только один человек – олигарх российско-армянского происхождения Рубен Варданян.
Корыстные интересы: В данный момент Варданян находится за решеткой в Азербайджане после того, как эта страна перешла в наступление с целью захватить Нагорный Карабах, вслед за которым начался массовый исход армянских жителей региона. Хотя 56-летний предприниматель заработал свои деньги в Москве и был подвергнут санкциям Украины за участие в пророссийском инфраструктурном бизнесе, он отказался от российского гражданства, чтобы заняться политикой и стать госминистром Карабаха. Ходили слухи, что он поддерживал связь с Кремлем, но российские миротворцы, которых перебросили в регион, в конечном итоге оставили Варданяна и других местных лидеров в плену у азербайджанцев.
Высокопоставленные друзья на Западе: Бывший руководительnilever Пол Полман и соучредитель фармацевтической компании Moderna Нубар Афеян входят в число тех, кто активно агитирует за освобождение Варданяна. В офисе Варданяна также подтвердили, что его номинировали на Нобелевскую премию мира – но шансы на то, что он получит желанную премию с его богатым прошлым, практически равны нулю.
Российский агент? Тем не менее, согласно нескольким сообщениям местных СМИ, Азербайджан пришел в ярость от выдвижения Варданяна на Нобелевскую премию. Именно здесь начинается  PR кампания. В ней утверждалось, что депутаты Европарламента поддержали предложение, призывающее Нобелевский комитет признать Варданяна российским агентом и исключить его из числа потенциальных лауреатов премии.
Что дальше? Согласно пресс-релизу, который разослала  PR компания под эгидой украинского Центра анализа и стратегий, депутаты Европарламента Виола фон Крамон-Таубадель и Карен Мельхиор поддержали призыв включить Варданяна в черный список престижной премии. Но есть одна проблема: пара законодателей заявила Politico, что они здесь ни при чем, и предположили, что их слова намеренно вырвали из контекста, чтобы поддержать позицию Азербайджана.
Полное отрицание: «Я приняла участие в этом мероприятии, потому что речь шла о российской дезинформации», – сказала депутат Европарламента от Германии Виола фон Крамон-Таубадель. – «Позорно, что оно [участие], похоже, используется для азербайджанской дезинформации. Я не поддерживала бы какую-либо совместную декларацию и не участвовала бы, если бы следы вели в посольство Азербайджана». Датчанка Мельхиор также сказала Politico, что не подписывалась под этим заявлением и не собирается этого делать.
Представитель Брюссельского международного пресс-клуба отрицал, что имеет какое-либо отношение к повышению доверия к такому лоббистскому мероприятию. «Любой желающий может забронировать наше заведение, как и любой отель в Брюсселе, и у нас сотни мероприятий в год», – заявил сотрудник, который ответил на звонок из газеты Politico. – «Но мы не являемся организаторами этих мероприятий, мы их просто проводим».
Так что же это такое? Сложно понять, что из себя представляет украинский Центр анализа и стратегий. Похоже, у этой организации нет актуального сайта на английском или украинском языке; у нее 88 лайков на странице в Facebook, и четыре из пяти опубликованных ссылок ведут на проазербайджанские статьи в Google который написал основатель Центра Игорь Чаленко.
Страна, вызывающая озабоченность: Азербайджан уже сталкивается с критикой в связи с добычей нефти и его сетью влияния на Западе, но искажение позиций депутатов Европарламента может привести к новому разрыву между страной и парламентом».