ՀՀ ԱԳՆ-ն կապի մեջ է միջազգային կառույցների հետ՝ ԼՂ-ում առաջացած խնդիրների հասցեագրման համար. Հունանյան
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման առաջին իսկ օրվանից ՀՀ ԱԳՆ-ն և համապատասխան պետական գերատեսչությունները մշտապես կապի մեջ են միջազգային տարբեր կառույցների հետ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում առաջացած խնդիրների հասցեագրման համար։
Այս մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանելով դիտարկմանը, թե վերջին օրերի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության տարբեր ներկայացուցիչներ կոչ են անում դիմել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրին՝ արցախահայությանը օգնություն տրամադրելու խնդրով, արդյո՞ք ԱԳՆ-ն իրականացրել է որևէ գործողություն։

МИД РА находится в постоянном контакте с различными международными структурами для решения проблем, возникших в результате сложившегося в НК гуманитарного кризиса: Унанян
Пресс-секретаря МИД РА Ваан Унанян ответил на вопрос информационного агентства «Радар Армения»:
''Вопрос: В течение последних дней различные представители гражданского общества призывают обратиться во Всемирную продовольственную программу ООН для оказания помощи армянам Арцаха. Предпринял ли МИД какие-либо действия?
Ответ: С самого первого дня незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора МИД РА и соответствующие государственные органы находятся в постоянном контакте с различными международными структурами для решения проблем, возникших в результате сложившегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса''.