Ղարաբաղում խաղաղապահներին ՄԱԿ ԱԽ մանդատի տրամադրման համար 2 կողմի համաձայնությունն է պետք․ Պեսկով
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի խաղաղապահ առաքելության տեղակայումը Արցախում հնարավոր է միայն հակամարտող կողմերի համաձայնությամբ, չորեքշաբթի լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի խաղաղապահներով փոխարինելու հնարավորության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը։
«Աշխատանքային, տարբեր մակարդակներում մշտական շփումներ կան: Իհարկե, այս թեման մեկ անգամ չէ, որ օրակարգում է եղել: Բայց պարզ է, որ ցանկացած առաքելություն կարող է ուղարկվել միայն հակամարտության երկու կողմերի համաձայնությամբ»,- ասել է Պեսկովը:
Փաշինյանը հունվարի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ Արցախում ռուս խաղաղապահների առաքելության ժամկետի ավարտից հետո կարող է հաջորդել տարածաշրջան միջազգային խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու խնդրանքը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։

В Кремле отреагировали на идею разместить миротворцев ООН в Карабахе
Размещение миссии миротворцев Совбеза ООН в Карабахе возможно только при согласии на это обеих сторон конфликта, сообщил журналистам в среду пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна, допустившего замену российских миротворцев на корпус ООН.
"На рабочем, на различных уровнях постоянно идут контакты. Безусловно эта тема неоднократно была на повестке дня. Но понятно, что любые миссии могут направляться только с согласия обеих сторон конфликта", - сказал Песков.
Пашинян на пресс-конференции 10 января заявил, что после истечения срока мандата российских миротворцев в Нагорном Карабахе может последовать запрос в Совет Безопасности ООН об отправке в регион международного миротворческого контингента.