Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել մի շարք միջազգային կազմակերպություններ և ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպանատներ
Դեկտեմբերի 14-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ԵԱՀԿ  գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուին,  ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան` Անդրեա Վիկտորինին, ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Քրիստինե Վայգանդին, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիական Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Հունաստանի Հանրապետության, Ավստրալիական Միության, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության, Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպաններին և մի շարք այլ միջազգային  կազմակերպությունների։
Նամակներում ներկայացվել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը փակելու և Հայաստանից Արցախ բնական գազի մատակարարումն ընդհատելու պատճառով։
Փաստաթղթերում Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու գործողությունները որակվել են որպես միջազգային իրավունքի, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում։
Կոչ է արվել կիրառել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտելու, սանձարձակ գործողությունները կասեցնելու և Արցախը ապաշրջափակելու համար։

Давид Бабаян направил письма ряду международных организаций и иностранных посольств в Республике Армения
14 декабря  временно исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян  направил письма Генеральному Секретарю ООН Антониу Гутерришу, Действующему  председателю ОБСЕ, министру иностранных дел Польши Збигневу Рау, главе делегации ЕС в Республике Армения, послу Андреа Викторин, руководителю офиса  СЕ Мартине Шмидт, исполняющей обязанности постоянного координатора ООН в РА Кристин Вайганд, послам Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Французской Республики, Исламской Республики Иран, Федеративной Республики Германия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Китайской Народной Республики, Греческой Республики, Австралийского Союза, Арабской Республики Египет, Эфиопской Федеративной Демократической  Республики в Республике Армения и ряду других международных организаций.
В письмах была представлена ситуация, сложившаяся в Арцахе в результате блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с внешним миром, и перекрытия подачи природного газа в Арцах из Армении.
Политика и действия Азербайджана квалифицированы в обращениях как грубое нарушение международного права, международного гуманитарного права и трехстороннего заявления, подписанного Арменией, Азербайджаном и Россией 9 ноября 2020 года.
Содержится призыв принять все необходимые меры для осуждения агрессии Азербайджана, пресечения его разнузданных действий и разблокирования Арцаха.