Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը յուրաքանչյուր պետության պարտականությունն է, անգործությունը նպաստում է հանցագործության կատարմանը. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ:
՛՛Սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծել են հերթական ռազմական ագրեսիան Արցախի Հանրապետության դեմ` խախտելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Եռակողմ հայտարարության դրույթները։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլ բնակավայրերը ներկայումս ենթարկվում են զանգվածային հրետանային և հրթիռային ռմբակոծության և օդային հարվածների։ Կան զոհեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակիչների շրջանում։
Արցախի Հանրապետության շարունակվող անօրինական շրջափակման ներքո Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիան անթաքույց ցեղասպանություն է և Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ժխտման ծայրահեղ արտահայտում։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն բացահայտորեն հայտարարել է Արցախի 120 հազար բնակչության բռնի տեղահանումն իրականացնելու մտադրության մասին, ինչը հավասարազոր է Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին և նրա ընհանրության և ամբողջականության ոչնչացմանը։
Ամբողջ երկիրը ենթարկելով անօրինական պաշարման և որպես պատերազմի մեթոդ օգտագործելով սովը՝ Ադրբեջանը որոշել է դիմել ուժի կիրառման՝ վստահ լինելով, որ չի հանդիպի միջազգային հանրության դիմադրությանը։ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջին շաբաթներին հող էին նախապատրաստում այս ռազմական հարձակման համար՝ բացահայտ և կեղծ կերպով մեղադրելով Արցախին և Հայաստանին ռազմական սադրանքների մեջ։ Հարկ է ընդգծել, որ այդ կեղծիքներից ոչ մեկը չի հաստատվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հաղորդագրություններով։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան վերջինիս ցեղասպան գործողությունները և Արցախի՝ ավելի քան 9 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը կասեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից հավաքական միջոցների բացակայության ուղղակի հետևանքն է։ Անտեսելով Ադրբեջանի հանցավոր մտադրությունների մասին նախազգուշացումները և հրաժարվելով համապատասխան գործողություններից՝ բոլոր պատասխանատու միջազգային դերակատարները չկարողացան կանխել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ հերթական ագրեսիան։
Արցախի Հանրապետությունը պահանջում է միջազգային հանրությունից ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի շարունակությունը անհապաղ կասեցնելու և բնակչության անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը յուրաքանչյուր պետության, ներառյալ ներգրավված դերակատարների պարտականությունն է: Անգործությունը նպաստում է հանցագործության կատարմանը՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

Заявление в связи с военной агрессией Азербайджана против Арцаха
՛՛19 сентября вооруженные силы Азербайджана развязали очередную военную агрессию против Республики Арцах в нарушение принципов международного права и положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года о прекращении боевых действий. Столица Степанакерт и другие населенные пункты в настоящее время подвергаются массированным артиллерийским и ракетным обстрелам и авиаударам. Есть жертвы, в том числе среди гражданского населения.
Военная агрессия, развязанная Азербайджаном в условиях продолжающейся незаконной блокады Республики Арцах, является неприкрытым актом геноцида и крайней формой отрицания фундаментальных прав народа Арцаха. Министерство обороны Азербайджана уже открыто заявляет о намерении осуществить насильственное перемещение 120 тысячного населения Арцаха, что равносильно уничтожению народа Арцаха как такового, его общности и целостности.
Подвергая всю страну незаконной осаде и используя голод как метод ведения войны, Азербайджан решил прибегнуть к силе, будучи уверенным, что не встретит сопротивления со стороны международного сообщества. Власти Азербайджана последние недели готовили почву для этого военного наступления, открыто и ложно обвиняя Арцах и Армению в военных провокациях. При этом следует подчеркнуть, что ни одна из этих фальсификаций не подтверждена отчетами российского миротворческого контингента.
Военная агрессия Азербайджана против Арцаха является прямым результатом отсутствия коллективных мер со стороны международного сообщества, направленных на прекращение геноцидальных действий Азербайджана и продолжающейся уже более 9 месяцев незаконной блокады Арцаха. Игнорируя предупреждения о преступных намерениях Азербайджана и отказываясь действовать соответствующим образом, все ответственные международные акторы не предотвратили очередную агрессию Азербайджана против Арцаха.
Республика Арцах требует от международного сообщества принять все необходимые меры для немедленного пресечения продолжения азербайджанской военной агрессии и обеспечения безопасности населения. Предотвращение преступления геноцида является обязанностью каждого государства, в том числе вовлеченных акторов. Неспособность действовать способствует совершению преступления՛՛.