BBC. Ինչ է կատարվում Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայերի հետ ադրբեջանական բանտերում
Մեկ տարի առաջ հայերը փախել են Լեռնային Ղարաբաղից՝ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից հետո։ Բայց ոչ բոլորին են բաց թողել հարևան Հայաստան. Ղարաբաղի հայերի առաջնորդները, այդ թվում՝ միլիարդատեր Ռուբեն Վարդանյանը, ձերբակալվել են և ուղարկվել Բաքու։
Ի՞նչ է սպասվում չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին նախագահներին ու նախարարներին. Ո՞վ է նրանց պաշտպանում: Իսկ ինչո՞ւ են դրանց բաց թողնելու հույսերը կապվում COP29 կլիմայական համաժողովի հետ:
Լրագրող Լիլիթ Շահվերդյանը BBC-ի ռուսական ծառայության համար զրուցել է նրանց հարազատների ու փաստաբանների հետ։
Անցած սեպտեմբերին, տասնամսյա շրջափակումից հետո, Լեռնային Ղարաբաղն անցավ Ադրբեջանի լիիրավ իրավասության տակ։ Այդ օրերին ադրբեջանցի սահմանապահները ձերբակալել էին ութ հայերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) չճանաչված հանրապետության նախկին ռազմական և քաղաքական առաջնորդներին։
Նրանց թվում են երեք նախկին նախագահներ՝ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը։ Բայց այս խմբից ամենահայտնին ռուսաստանաբնակ հայ միլիարդատեր Ռուբեն Վարդանյանն է, ով ԼՂՀ կառավարությունում մի քանի ամիս զբաղեցրել է պետնախարարի պաշտոնը։
Իշխանություններն ու իրավապաշտպանները տարբեր տեղեկություններ են տալիս բանտարկյալների ստույգ թվի մասին։ Բաքվում խոսում են 23 հայ գերիների մասին՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ռազմական գործողության արդյունքում կալանավորված ԼՂՀ ութ ղեկավար և 15 ռազմագերի և քաղաքացիական անձինք։
Սակայն իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, ով ներկայացնում է հայ բանտարկյալների շահերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ), կարծում է, որ բանտարկյալների իրական թիվը զգալիորեն գերազանցում է պաշտոնական տվյալները։
Ինչ է կատարվում Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների հետ
Սեպտեմբերի սկզբին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը հայտարարեց, որ հետաքննությունն ավարտվել է, և որ Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների գործերը շուտով կներկայացվեն դատարան։ Սա, թերեւս, առաջին հայտարարությունն էր նրանց ճակատագրի մասին ձերբակալությունից հետո։
Մեկ տարի առաջ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում ակտիվորեն լուսաբանվում էր նախկին պաշտոնյաների ձերբակալությունը։ Հրապարակվել են կադրեր, որտեղ նախկին ղեկավարները ձեռքերը կապած տանում են Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության շենքով, ինչպես նաև նրանց լուսանկարները քննչական մեկուսարանում։
Բայց դրանից հետո նրանց մասին նոր կադրեր չեն հրապարակվել։ 2023 թվականի մարտին ադրբեջանական պետական AzTV հեռուստաալիքը հայտարարեց ԼՂՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանի հետ հարցազրույցի մասին։
Սակայն հաղորդումը եթերից հանվել է։ «Հարցազրույցների հեռարձակումը կախված է ոչ միայն մեզանից։ Մենք կանգնած ենք հարցի առաջ, թե որքանով է նպատակահարմար այն հրապարակել հիմա», - բացատրել էր հեռուստաալիքի ներկայացուցիչը չեղարկման պատճառները:
Այդ ժամանակից ի վեր բանտարկյալները չեն հայտնվել լրատվամիջոցներում։
BBC-ն կապ է հաստատել երկու ձերբակալված նախկին պաշտոնյաների ընտանիքի անդամների հետ։ Երկուսի հարազատներն էլ հայտնել են, որ հեռախոսային կապի մեջ են բանտարկյալների հետ, սակայն չեն կարող ինքնուրույն զանգեր կատարել։ Նրանք խոսել են անանունության պայմանով։
«Մենք շատ քիչ բան գիտենք նրա վիճակի մասին: Չգիտեմ, թե երբ նա կկարողանա նորից զանգահարել՝ [Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի] կամ այլ միջնորդների միջոցով։ Շփվում ենք, բայց նա չի ներկայացնում իր վիճակը, միայն ասում է, որ ամեն ինչ լավ է։ Սովորաբար ինքս եմ նրան ընտանեկան նորություններ պատմում»,- ասել է զրուցակիցներից մեկը։
Դատավարությունների մասին նա իմանում է միայն ադրբեջանական լրատվամիջոցներից։
Մեկ այլ բանտարկյալի որդին BBC-ի հետ զրույցում նման իրավիճակ է նկարագրել. «Ժամանակ առ ժամանակ զանգում է մեզ՝ ասելով, որ իր առողջությունը լավ է։ Չի եղել, որ նա երկար ժամանակ կապի մեջ չլինի»։
Բանտարկյալների ընտանիքները հասկանում են, որ մոտ ապագայում կարող են չտեսնել իրենց հարազատներին։ «Մենք հույս ունենք, որ նա կազատվի, բայց դրա համար դեռ իրական նախադրյալներ չենք տեսնում»,- BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է հարազատներից մեկը։ Նա նշել է, որ իրենց ընտանիքին Հայաստանի կառավարությունից գրեթե ոչ մի օգնություն չի եղել:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) միակ կազմակերպությունն է, որը գործնական մակարդակով հանդես է գալիս որպես միջնորդ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ֆիզիկական հասանելիություն ունի ձերբակալվածների հետ և ապահովում է նրանց կապը ընտանիքների հետ։
ԿԽՄԿ-ն տեղեկացնում է հայկական և ադրբեջանական լրատվամիջոցներին բանտարկյալներին իր այցելությունների մասին։ Վերջին անգամ նման այցեր գրանցվել են այս տարվա օգոստոսին։
Ռուս միլիարդատեր և ղարաբաղցի զինվորականներ
Ղարաբաղի հայերի նախկին ղեկավարների հարազատները փորձում են մանրամասներ չբացահայտել նրանց պահման պայմանների մասին, որպեսզի չվատացնեն նրանց առանց այն էլ խոցելի վիճակը։ Սակայն Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանների միջազգային թիմն այլ մարտավարություն է ընտրել:
Այս տարվա հունիսին կոչ է ուղարկվել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողին՝ դատապարտելու Վարդանյանի կողմից կրած վատ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները։ Նամակում նշվում է, որ Վարդանյանի կողմից 2024 թվականի ապրիլին հացադուլ հայտարարելուց հետո նրան տարել են պատժախուց՝ զրկելով սննդից ու խմելու ջրից։
Փաստաբաններն ասում են, որ մեկուսացման պայմաններում խցի լույսերը շուրջօրյա չեն անջատվել, Վարդանյանին ստիպել են երկար ժամանակ կանգնել, նրան զրկել են զուգարանի թղթից, լվացվելու և ներքնազգեստ և հագուստ փոխելու հնարավորությունից:
Աշխարհի մի շարք հայտնի գործիչներ՝ Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնից մինչև Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնար Կուշները, կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել Վարդանյանին։ 2024 թվականի օգոստոսին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Բաքու կատարելիք այցից առաջ Ռուսաստանի հայերի միությունը խնդրել է նրան բարձրացնել Ղարաբաղի հայ առաջնորդների հարցը, որը գտնվում էր Ադրբեջանում Բաքվում բանակցությունների ժամանակ։
Վարդանյանը կալանավորվել է Ղարաբաղում «ահաբեկչություն ֆինանսավորելու», ապօրինի զինված խմբավորումներ ստեղծելու և Ադրբեջանում ապօրինի գտնվելու համար։
Չճանաչված ԼՂՀ մյուս ղեկավարները մեղադրվում են խոշտանգումների, ահաբեկչական գործողությունների կամ ազգային ատելություն սերմանելու մեջ։
Օրինակ՝ Արայիկ Հարությունյանը մեղադրվում է 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ երկրի տարածքը ականապատելու, ապօրինի ռազմական կազմավորումներ ստեղծելու, ապօրինի զենք ներկրելու և ադրբեջանական քաղաքները գնդակոծելու մեջ։
Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչության, ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու, կրելու, ինչպես նաև զինված խմբավորումներ ստեղծելու համար։ Իսկ նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տասից ավելի հոդվածներով։
BBC-ն հարցում է ուղարկել Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությանը, սակայն պատասխան չի ստացել։
Ով է զբաղվում բանտարկյալների ազատ արձակմամբ
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Բաքուն և Երևանը սկսեցին ուղիղ բանակցություններ վարել՝ առանց Ռուսաստանի կամ Արևմուտքի միջնորդության։ Երկու կողմերն էլ ասում են, որ ձգտում են խաղաղության պայմանագիր կնքել որքան հնարավոր է շուտ, բայց ինչ-որ բան շարունակում է խանգարել:
Այնուամենայնիվ, կան նաև հաջողություններ. Դրանցից մեկը կարելի է համարել երկու երկրների սահմանի սահմանազատման գործընթացը։ Մյուսը նախորդ տարվա դեկտեմբերին ռազմագերիների փոխանակումն էր։ Այդ ժամանակ Ադրբեջանն ազատ արձակեց գերեվարված 32 հայերի, իսկ Հայաստանը վերադարձրեց երկու ադրբեջանցի զինվորների և սատարեց Բաքվի խնդրանքը՝ ընդունելու COP29-ը, այսինքն՝ կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը: Համաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 11-ից 22-ը։
Այս փոխանակման մեջ ընդգրկված չեն եղել Ղարաբաղի հայերի նախկին առաջնորդները։
Հայաստանը ԱԳՆ մակարդակով դատապարտել է Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ձերբակալությունը և դիմել Արդարադատության միջազգային դատարան։ Սակայն Հայաստանի վարչապետն իր առաջնահերթությունների մեջ չի նշում նրանց ազատ արձակումը։
Այդուհանդերձ, հույս կա այս խնդրի նկատմամբ միջազգային ուշադրության նորացման համար։ BBC-ի հետ զրույցում իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը և Ռուբեն Վարդանյանի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ջարեդ Գենսերը վստահություն են հայտնել, որ նոյեմբերին COP29-ի մոտեցումը կարող է ևս մեկ անգամ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը հրավիրել ռազմագերիների և քաղբանտարկյալների խնդրի վրա։
Գենզերը հայտնի ամերիկացի իրավապաշտպան գիտնական է, որը մասնագիտանում է քաղբանտարկյալների հարցում: Գենսերն ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը կարևոր դեր է խաղում այս հարցում. Միջազգային դատարաններում կան բազմաթիվ դերակատարներ, ովքեր խորապես մտահոգված են այն ամենով, ինչ կատարվում է Ադրբեջանում։ [Նախագահ Իլհամ] Ալիևը կարող է փորձել փախչել կամ թաքնվել այս ճշմարտությունից, բայց դա կհանգեցնի նրա համար հսկայական հեղինակության հետևանքների, որոնք միայն կավելանան COP29-ի մոտենալուն զուգահեռ»:
COP29-ի հետ կապված բանտարկյալների ազատ արձակման հույսերը կապված են նաև արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունների հետ։ Այսպես, սեպտեմբերի սկզբին ԱՄՆ Սենատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Բեն Քարդինը կոչ արեց նախագահ Ալիևին ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին և ադրբեջանցի ակտիվիստներին ու լրագրողներին, որոնք կալանավորվել են երկրում կոռուպցիայի կամ մարդու իրավունքների խախտումները լուսաբանելու համար:
Միջազգային կարևոր իրադարձություն, ինչպիսին է COP29-ը հյուրընկալելը, պետք է ընդունող երկրի վրա պարտավորություններ պարտադրի հարգել խոսքի և հավաքների ազատությունը, գրել է սենատորը։
ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պաշտոնյաները նույնպես պարբերաբար բարձրաձայնում են հայ բանտարկյալների ճակատագրի մասին և Ադրբեջանին կոչ են անում վերաբերվել նրանց մարդկայնորեն և միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Ակտիվիստների համար, որոնց համար Արևմուտքը ոտքի կանգնեց, համաներումներ եղել են նախկինում Ադրբեջանում, նշում է Chatham House-ի Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի գիտաշխատող Լոուրենս Բրոերսը: Հետևաբար, COP29-ին ընդառաջ չի կարելի բացառել բանտարկյալների ազատ արձակումը, սակայն առայժմ ոչինչ չի մատնանշում նման հեռանկարը:
«Ես միայն խոսակցություններ եմ լսել, որ դա կարող է տեղի ունենալ»,- ասել է փորձագետը։
Հայաստանի դիրքորոշումը և Փաշինյանի դիրքորոշումը
Փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, ով ներկայացնում է հայ ռազմագերիների ընտանիքները միջազգային ատյաններում, կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում պետք է քննարկվի նրանց բոլոր ձերբակալված հայերի ազատ արձակման հարցը։ Բայց Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը նրան անբավարար են թվում։
«Ճնշումը պետք է լինի միջազգային հանրության կողմից։ Հայաստանն ինքնուրույն ի վիճակի չէ անհրաժեշտ ճնշում գործադրել: Եթե նա մնա պասիվ դիրքերում և չդիմի միջազգային հանրությանն աջակցության համար, ապա անհրաժեշտ ճնշումը պարզապես չի լինի»,- ասում է Սահակյանը։
Վարդանյանի շահերի ներկայացուցիչ Ջարեդ Գենսերը պաշտոնական Երևանի ջանքերը գնահատել է որպես «լիակատար ձախողում»։ Նա պնդում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների շրջանակներում անգամ գերիների ազատ արձակման հարցը չի բարձրացվում։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն, ի պատասխան BBC-ի հարցման, հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց և ԼՂՀ նախկին ղեկավարների վերադարձը «առաջնահերթություն է համարվում և մշտապես գտնվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ուշադրության կենտրոնում»:
Սակայն Հայաստանի վարչապետի վերջին հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ գոնե Վարդանյանը չպետք է հույսը դնի Երեւանի վրա։ Սեպտեմբերի սկզբին կայացած մամուլի ասուլիսում Փաշինյանը Վարդանյանի ճակատագրի պատասխանատվությունը փաստացի գցեց Ռուսաստանի վրա։
«Ինչպե՞ս եղավ, որ Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց ՌԴ քաղաքացիությունից, ո՞վ է նրան խորհուրդ տվել գնալ այս քայլին, ո՞վ է նրան ուղարկել կամ հրամայել գալ Հայաստանի Հանրապետություն, Լեռնային Ղարաբաղ, ի՞նչ նպատակով, ի՞նչ պայմաններով, ի՞նչ խոստումներ են տվել», - հարցրել է ՀՀ վարչապետը՝ ի պատասխան Վարդանյանի ճակատագրի մասին լրագրողների հարցին։
Այս ակնարկները նման են Ադրբեջանի պետական լրատվամիջոցների հռետորաբանությանը, որտեղ Վարդանյանին անվանում են Ղարաբաղ ուղարկված Կրեմլի գործակալ։ Երկու երկրների ղեկավարների դիրքորոշումն այս հարցում այնքան նման է, որ անկախ լրագրողներն ուղղակիորեն հավասարեցնում են նրանց։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչությունը մի քանի տարի շարունակ պնդում է, որ Ռուբեն Վարդանյանին Պուտինը ուղարկել է Հայաստան, այնուհետև՝ Լեռնային Ղարաբաղ»,- իր սյունակում գրում է «Առավոտ» թերթի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը։
Հետո ի՞նչ է լինելու
Ղարաբաղի հայերի առաջնորդների դատավարությունների ելքը դեռ պարզ չէ. ձգձգումները կարող են խաղալ ինչպես ի շահ բանտարկյալների, այնպես էլ ի վնաս: COP29 կլիմայական համաժողովը, հավանաբար, կլինի Ադրբեջանի համար առավելագույն միջազգային ուշադրության պահը։ Այլընտրանքը մնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ համաձայնագիրը, սակայն առայժմ դա անհավանական է թվում:
Չճանաչված ԼՂՀ-ի ղեկավարության կալանավորումը Ադրբեջանի համար կարևոր խորհրդանշական հաղթանակ է, ասում է Լոուրենս Բրոերսը։ Կարելի է ակնկալել, որ նրանց դատավարությունները կդառնան լրատվական տեսարան, որը կհաստատի Ադրբեջանի տեսակետը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ։
Բաքուն վերջերս հերթական անգամ մերժեց ԼՂՀ նախկին ղեկավարների նկատմամբ մեղմ վերաբերմունքի հնարավորությունը։ «Ինչ վերաբերում է ռազմագերիների վերադարձին, ապա Ադրբեջանը պարտավոր չէ ազատ արձակել ռազմական հանցագործներին և անջատողական խունտայի ռեժիմի ներկայացուցիչներին», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն։
Սակայն բանտարկյալների հարազատները փորձում են հույսը չկորցնել։
«Եթե դատավճիռ դեռ չի կայացվել, նշանակում է, որ ամենայն հավանականությամբ ինչ-որ գործողություններ են կատարվում։ Երևի իսկապես ինչ-որ բան փոխվի»,- BBC-ի հետ զրույցում հույս է հայտնել ընտանիքի անդամներից մեկը։

BBC:  Что происходит с Рубеном Варданяном и другими армянами в азербайджанских тюрьмах
Год назад армяне бежали из Нагорного Карабаха после военной операции Азербайджана. Но не всех выпустили в соседнюю Армению: лидеры армян Карабаха, включая миллиардера Рубена Варданяна, были арестованы и отправлены в Баку.
Что ждет бывших президентов и министров непризнанной Нагорно-Карабахской республики? Кто занимается их защитой? И почему надежды на их освобождение связывают с климатической конференцией COP?
Журналистка Лилит Шахвердян поговорила с их родственниками и адвокатами для Русской службы Би-би-си
В сентябре прошлого года, после десятимесячной блокады, Нагорный Карабах перешел под полную юрисдикцию Азербайджана. В те дни азербайджанские пограничники задержали восемь армян — бывших военных и политических лидеров непризнанной республики Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Среди них трое бывших президентов – Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян. Но самый известный из этой группы — Рубен Варданян, российско-армянский миллиардер, несколько месяцев занимавший должность премьера в правительстве НКР.
Власти и правозащитники дают разные сведения о точном числе заключенных. Баку говорит о 23 армянских пленных: восьми лидерах НКР и 15 военнопленных и гражданских лицах, задержанных в результате военной операции Азербайджана в сентябре 2023 года.
Но правозащитница Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских пленных в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ), считает, что реальное число пленных значительно выше официальных данных.
Что с бывшими руководителями Карабаха?
В начале сентября генеральный прокурор Азербайджана заявил, что следствие завершено и вскоре дела бывших лидеров Карабаха будут переданы в суд. Это было едва ли не первое заявление об их судьбе с момента задержания.
Год назад арест бывших чиновников активно освещался в азербайджанских СМИ. Публиковались кадры, где бывших лидеров со связанными руками ведут по зданию Службы госбезопасности Азербайджана, а также фотографии их в СИЗО.
Но с тех пор новые кадры с ними не публиковались. В марте 2023 азербайджанский государственный канал AzTV анонсировал выпуск интервью с экс-президентом НКР Араиком Арутюняном и экс-министром обороны НКР Левоном Мнацаканяном.
Однако программа была снята с эфира. «Выпуск интервью в эфир зависит не только от нас. Мы столкнулись с вопросом о том, насколько целесообразно публиковать его сейчас» — объяснял представитель канала причины отмены.
С тех пор плененные не появлялись в СМИ.
Би-би-си связалась с членами семей двух задержанных бывших чиновников. Оба родственника сообщили, что находятся в телефонном контакте с заключенными, но инициировать звонки самостоятельно не могут. Они говорили на условиях анонимности.
«Мы знаем очень мало о его положении. Я не знаю, когда он снова сможет позвонить — через [Международный Комитет Красного Креста] или других посредников. Мы поддерживаем связь, но он не делится своим состоянием, говорит только, что всё в порядке. Обычно я сам рассказываю ему семейные новости», — рассказал один из собеседников.
Он узнает о судебных процессах только из азербайджанских СМИ.
Сын другого заключенного описал в разговоре с Би-би-си аналогичную ситуацию: «Он звонит нам время от времени, говорит, что со здоровьем все в порядке. Не было такого, чтобы он длительное время не выходил на связь».
Семьи заключенных осознают, что могут не увидеть своих родственников в ближайшее время. «Мы надеемся на его освобождение, но реальных предпосылок для этого пока не видим», – сказал один из родственников в интервью Би-би-си. Он говорит, что содействия их семье со стороны армянского правительства практически не было.
Международный Комитет Красного Креста (МККК) — единственная организация, которая на практическом уровне выступает посредником между Азербайджаном и Арменией, имеет физический доступ к арестованным и обеспечивает их связь с семьями.
МККК информирует армянские и азербайджанские СМИ о своих визитах к пленным. Последний раз о таких визитах сообщалось в августе этого года.
Российский миллиардер и карабахские военные
Родственники бывших лидеров армян Карабаха стараются не рассказывать подробностей об условиях их содержания под стражей, чтобы не усугубить их и без того уязвимое положение. Однако международная команда адвокатов Рубена Варданяна выбрала другую стратегию.
В июне этого года специальному докладчику ООН по вопросам пыток было направлено обращение с призывом осудить жестокое обращение и пытки, которым подвергается Варданян. В письме утверждается, что после объявления Варданяном голодовки в апреле 2024 года, его подвергли наказанию, поместив в карцер и лишив пищи и питьевой воды.
Адвокаты говорят, что в условиях изоляции свет в камере не выключался круглосуточно, Варданяна заставляли стоять в течение длительного времени, ему отказывали в доступе к туалетной бумаге, возможности помыться, сменить белье и одежду.
Ряд известных мировых деятелей, от экс-президента Ирландии Мэри Робинсон до бывшего главы МИД Франции Бернара Кушнера, призвали Азербайджан освободить Варданяна. Перед визитом президента России Владимира Путина в Баку в августе 2024 года Союз армян России обратился к нему с просьбой поднять во время переговоров в Баку вопрос об удерживаемых в Азербайджане руководителях карабахских армян.
Варданян задержан за «финансированиe терроризма» в Карабахе, создание незаконных вооруженных формирований и незаконное пребывание в Азербайджане.
Другие руководители непризнанной НКР обвиняются в пытках, террористических актах или возбуждении национальной вражды.
Например, Араик Арутюнян обвиняется в минировании территории страны, создании незаконных военных формирований, незаконном ввозе оружия и обстрелах городов Азербайджана во время войны в Карабахе 2020 года.
Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну и председателю парламента Давиду Ишханяну предъявлены обвинения в терроризме, незаконном приобретении, хранении и ношении оружия и создании вооруженных формирований. А экс-глава МИД Давид Бабаян привлечен по более чем десяти статьям Уголовного кодекса Азербайджана.
Би-би-си направила запрос в Службу государственной безопасности Азербайджана, но не получила ответа.
Кто занимается освобождением пленных?
За последний год Баку и Ереван начали вести переговоры напрямую, без посредничества России или Запада. Обе стороны говорят, что стремятся к скорейшему подписанию мирного договора, но этому все время что-то мешает.
Однако есть и успехи. Одним из них можно считать процесс делимитации границы между двумя странами. Другим — обмен военнопленными в декабре прошлого года. Тогда Азербайджан освободил 32 пленных армян, а Армения возвратила двух азербайджанских военных и поддержала заявку Баку на проведение COP29, то есть 29-й сессии конференции ООН об изменении климата. Конференция пройдет с 11 по 22 ноября.
Бывшие руководители карабахских армян в этот обмен включены не были.
На уровне МИД, Армения осудила арест бывшего военно-политического руководства Карабаха и обратилась в Международный суд ООН. Однако премьер-министр Армении не называет их освобождение среди своих приоритетных задач.
Тем не менее надежда на возобновление международного внимания к этому вопросу есть. В разговоре с Би-би-си правозащитница Сирануш Саакян и адвокат Джаред Генсер, представляющий интересы Рубена Варданяна, выразили уверенность, что приближение COP29 в ноябре может вновь привлечь внимание мирового сообщества к проблеме военнопленных и политзаключенных.
Генсер - известный американский специалист в области прав человека, специализирующийся на политзаключенных. Генсер подчеркнул, что международное сообщество играет важную роль в этом вопросе: «На нашей стороне права человека и правда. В международных судах есть множество акторов, глубоко обеспокоенных происходящим в Азербайджане. [Президент Ильхам] Алиев может пытаться убежать или спрятаться от этой правды, но это приведет к огромным репутационным последствиям для него, которые будут только увеличиваться по мере приближения COP29».
Надежды на освобождение заключенных в связи с COP29 связаны в том числе с заявлениями западных политиков. Так, в начале сентября Бен Кардин, председатель комиссии по внешней политике Сената США, призвал президента Алиева освободить армянских заключенных и азербайджанских активистов и журналистов, задержанных из-за освещения коррупции или нарушений прав человека в стране.
Проведение важного международного мероприятия, такого как COP29, должно накладывать на принимающую сторону обязательства уважать свободу слова и собрания, пишет сенатор.
Официальные представители США и ЕС также периодически высказываются о судьбе армянских пленных и призывают Азербайджан обращаться с ними гуманно и в соответствии с международным правом.
Амнистии для активистов, за которых заступался Запад, в Азербайджане происходили и раньше, отмечает Лоуренс Броерс, научный сотрудник Королевского института международных отношений «Чатэм-хаус». Поэтому нельзя исключать и освобождения заключенных в преддверии COP29, но пока ничто на такую перспективу не указывает.
«Я слышал только слухи, что это может произойти», — говорит эксперт.
Позиция Армении и позиция Пашиняна
Адвокат Сирануш Саакян, представляющая семьи армянских военнопленных в международных судах, считает, что в рамках мирного договора Армении и Азербайджана должно обсуждаться и их освобождение всех задержанных армян. Но усилия армянских властей кажутся ей недостаточными.
«Давление должно исходить от международного сообщества. Армения сама по себе не способна создать необходимое давление. Если она останется в пассивной позиции и не обратится за поддержкой к международному сообществу, необходимого давления просто не будет», — говорит Саакян.
Представитель интересов Варданяна Джаред Генсер оценил усилия официального Еревана как «полный провал». Он утверждает, что вопрос освобождения пленных даже не поднимается в рамках мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном.
В МИД Армении в ответ на запрос Би-би-си заявили, что возвращение армянских военнопленных, гражданских лиц и бывших руководителей НКР «считается приоритетом и всегда находится в центре внимания МИД РА».
Однако последние заявления армянского премьер-министра говорят о том, что по крайней мере Варданяну не стоит надеяться на Ереван. На пресс-конференции в начале сентября Пашинян фактически переложил ответственность за судьбу Варданяна на Россию.
«Как получилось, что Рубен Варданян отказался от российского гражданства, кто посоветовал ему пойти на этот шаг, кто его отправил или командировал в Республику Армения, в Нагорный Карабах, с какой целью, на каких условиях, какие обещания были даны?» — спросил армянский премьер в ответ на вопрос журналистки о его судьбе.
Эти намеки похожи на риторику государственных СМИ Азербайджана, где Варданяна называют засланным в Карабах агентом Кремля. Позиция руководителей двух стран по этому делу настолько похожа, что независимые журналисты прямо уравнивают их.
«Официальная пропаганда Армении и Азербайджана уже несколько лет утверждает, что Рубен Варданян был отправлен в Армению, а затем в Нагорный Карабах Путиным», — пишет в своей колонке редактор газеты «Аравот» Арам Абрамян.
Что дальше?
Исход судебных процессов над лидерами карабахских армян пока не ясен — затягивание может сыграть как на пользу пленным, так во вред. Климатическая конференция COP29, вероятно, станет моментом максимального международного внимания к Азербайджану. Альтернативой остается прямая договоренность между Арменией и Азербайджаном, но пока это кажется маловероятным.
Задержание руководства непризнанной НКР представляет важную символическую победу для Азербайджана, считает Лоуренс Броерс. Можно ожидать, что процессы над ними станут медийным спектаклем, который будет утверждать точку зрения Азербайджана на карабахский конфликт.
В Баку недавно в очередной раз отвергли возможность снисхождения к бывшим лидерам НКР. «Что касается возвращения военнопленных, то Азербайджан не обязан освобождать военных преступников и представителей сепаратистского режима хунты», — сказал пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
Однако родственники заключенных стараются не терять надежду.
«Если приговор до сих пор не вынесен, значит, вероятно, какие-то действия предпринимаются. Возможно, что-то действительно изменится», — высказал надежду член семьи в разговоре с Би-би-си.