Արցախի Մարտունու վարելահողերի 15 հազար հեկտարից ավելին մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո
Արցախի Մարտունու շրջանի 27 հազար 133,1 հեկտար վարելահողերից, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական վերահսկողության ներքո է անցել 15 հազար 792,1  հա-ը, որից` 8 հազար 603,8 հա վարելահող, 7 հազար 188,3 հա պետպահուստային ֆոնդ, մշակված` 6 հազար 418.48 հա և  250 հա վարելահող, որտեղ ցանքս էր կատարվել:
Այս մասին Մարտունու «Ամարաս» պաշտոնաթերթին տեղեկացրել են շրջվարչակազմի գյուղատնտեսական բաժնից:
«Մինչև պատերազմը շրջանի առկա վարելահողերից մշակվում էր մոտ 22 հազար հեկտարը: Ներկայումս հակառակորդի վերահսկողության տակ է գտնվում  308,29 հա  խաղողայգի, 230 հա նռան և 62,27 հա պտղատու այգի»,-մանրամասնել են Մարտունու շրջվարչակազմի գյուղատնտեսության բաժնից:
Բացի այդ, «Մարտունու անասնաբուժական սպասարկման կայան» ՓԲԸ տնօրեն Նվեր Սաֆարյանի տեղեկատվությամբ՝ Մարտունու շրջանում պատերազմի ընթացքում,  հրետակոծության հետևանքով  սատկել է` 578 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, 872 գլուխ մանր եղջերավոր, 820 գլուխ խոզ, ինչպես նաև  կորել` 792 գլուխ խոշոր եղջերավոր, 565 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն:
Պատերազմի ընթացքում Մարտունու՝  ադրբեջանական վերահսկողության  ներքո հայտնված գյուղտեխնիկայի և գյուղատնտեսական սարքավորումների որոշակի քանակություն մնացել է հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Մարտունու շրջանի տարբեր համայնքների ղեկավարների տրամադրած նախնական տվյալներով` հակառակորդի վերահսկողության տակ է մնացել նաև 15 կոմբայն, 105 տրակտոր և 100-ից ավելի գյուղատնտեսական այլ սարքավորումներ:

Более 15 тысяч га пахотных земель Мартунийского района Арцаха остались под контролем Азербайджана
После 44-дневной войны 2020 года под контроль Азербайджана перешло 15 тысяч 792,1 га земель Мартунинского района Арцаха, из которых 8 тысяч 603,8 га пахотных земель, 7 тысяч 188,3 га госохранного фонда, 6 тысяч 418,48 га обработанных угодий и 250 га уже вспашенных земель. Об этом газете сообщили «Амарас» сообщили в Мартунинской райадминистрации.
«До войны в районе обрабатывались около 22 тысяч гектаров пахотных земель. В настоящее время под контролем противника находятся 308,29 га виноградников, 230 га садов граната и 62,27 га других фруктовых садов»,- уточнили в отделе сельского хозяйства Мартунинской райадминистрации.
Кроме того, по информации директора ЗАО «Мартунинская станция ветеринарного обслуживания» Нвера Сафаряна, в ходе войны в районе в результате артобстрела погибли 578 голов крупного рогатого скота, 872 голов мелкого рогатого скота, 820 голов свиней, а также пропали 792 голов крупного рогатого скота, 565 голов мелкого рогатого скота.
В результате войны определенное количество сельскохозяйственной техники также осталось под контролем противника.
По предварительным данным, предоставленным руководителями разных общин Мартунинского района, под контролем противника остались 15 комбайнов, 105 тракторов и более 100 единиц других видов сельхозтехники.