Արցախի 2021-ի բյուջեում սեփական եկամուտները 56 մլրդ դրամից նվազել են մինև 17 մլրդ
Արցախի պետբյուջեի սեփական եկամուտները կնվազեն ավելի քան երեք անգամ՝ 56 մլրդ դրամից դառնալով 17 մլրդ դրամ։
Ինչպես հաղորդում է Արցախի ԱԺ կայքը, 2021-ին Արցախի պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կկազմեն 17 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա 56 մլրդ դրամի փոխարեն։ ՀՀ-ից տրամադրվող բյուջետային վարկի չափը չի փոփոխվել, այն կկազմի 64,7 մլրդ դրամ: Ընդհանուր եկամուտները կկազմեն 81,8 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 124,8 մլրդ դրամ, որի արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի 43,2 մլրդ դրամ։
Այս մասին հայտնել է Արցախի պետնախարար-ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն Արցախի խորհրդարանում 2021-ի բյուջեի նախագծի քննարկմանը։ Բյուջեն կազմվել է տարեսկզբի համավարակի և աշնանն ընթացած պատերազմի հետևանքները հաշվի առնելով:
Նախարար Մարտիրոսյանը նշել է, որ հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներով պայմանավորված՝ 2021-ի բյուջետային քաղաքականությունը հիմնականում ունենալու է սոցիալական ուղղվածություն: Մասնավորապես, Արցախի բնակչության կոմունալ ծառայությունների փոխհատուցման համար, «Էլեկտրաէներգիայի, գազաֆիկացման, կապի ծառայությունների սուբսիդավորում» ծրագրի ծախսերը կկազմեն 12 մլրդ դրամ, սոցիալական պաշտպանության ծախսերը՝ 31, 4 մլրդ դրամ, առողջապահությանը հատկացվող գումարը՝ 8,7 մլրդ դրամ։
2021-ին ակնկալվում է 224,5 մլրդ դրամ համախառն ներքին արդյունք, կանխատեսվում է մոտ 25% անկում:
«Եկամուտները գալիք տարում կկազմեն 81,8 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 124,8 մլրդ դրամ, որի արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի 43,2 մլրդ դրամ։ Պետական բյուջեի ծախսերը պակաս են նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերից 7,8%-ով: Ծախսեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կկազմի 55,6%՝ 2020 թ․ 46,2%-ի դիմաց»,- հայտնել է պետնախարարը:

Бюджетный дефицит в Арцахе в 2021 году составит 43,2 млрд драмов: это обусловлено последствиями войны и коронавируса
Собственные доходы госбюджета Арцаха сократятся более чем в три раза - с 56 млрд драмов до 17 млрд драмов. Об этом сообщает сайт Национального Cобрания Арцаха.
Общие доходы составят 81,8 млрд. драмов, расходы - 124,8 млрд. драмов, в результате чего дефицит составит 43,2 млрд. драмов. Размер предоставляемого из Армении бюджетного кредита не изменился, он составит 64,7 млрд драмов.
Как сообщил в парламенте министр финансов-госминистр Арцаха Григорий Мартиросян на обсуждении проекта бюджета 2021 года, бюджет составлен с учетом последствий эпидемии коронавируса и войны.
Мартиросян отметил, что в послевоенный период бюджетная политика 2021 года, обусловленная многочисленными социальными проблемами, в основном будет иметь социальную направленность. В частности, расходы на компенсацию коммунальных услуг населения Арцаха, программу «субсидирование электроэнергии, газификации, услуг связи» составят 12 млрд драмов. Сфера социальной защиты будет финансироваться на 31,4 млрд драмов, здравоохранения – на 8,7 млрд драмов.
В 2021 году ВВП составит 224,5 млрд драмов, прогнозируется снижение примерно на 25%. "Расходы госбюджета меньше расходов, предусмотренных госбюджетом прошлого года на 7,8%. Соотношение расходы-ВВП составит 55,6% против 46,2% 2020 года", - сообщил госминистр.