Amnesty International-ը մտահոգիչ է համարում կասետայինն ռումբերի կիրառումը ԼՂ-ում քաղաքացիական շրջանների վրա
Amnesty International միջազգային կազմակերպությունը դատապարտում է Ստեփանակերտի և Շուշիի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կասետային ռումբերի կիրառումը, տեղեկանում ենք կազմակերպության պաշտոնական կայքից:
Նշվում է, որ  քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը պետք է լինի գերակա խնդիր: Կազմակերպությունը  մտահոգիչ է համարում այն տեղեկությունները, որ կասետային ռումբեր են կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և Շուշի քաղաքի նկատմամբ, ինչի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհեր են արձանագրվել:
Amnesty International-ի հայտարարությանն մեջ ասվում է նաև, որ քաղաքացիական բնակչությունը պետք է պաշտպանված լինի, այլ ոչ թե դիտավորյալ հարձակման կամ վտանգի ենթարկվի ։
«Կասետային ռումբերի կիրառումը ցանկացած պարագայում արգելված է միջազգային հումանիտար իրավունքով, դրանց կիրառումը  քաղաքացիական շրջանների վրա  կհանգեցնի  հետագա զոհերի ու վիրավորների»,-ասել է Amnesty International-ի ղեկավարի պաշտոնակատար Դենիս Կրիվոշեևը:

Amnesty International считает тревожным применение кассетных бомб в отношении гражданского населения Нагорного Карабаха
Международная организация Amnesty International осуждает применение кассетных бомб в отношении гражданского населения Степанакерта и Шуши.
Организация считает тревожной информацию о том, что были применены кассетные бомбы в направлении столицы Нагорно-Карабахской Республики Степанакерта и города Шуши, в результате чего среди гражданского населения были зафиксированы жертвы.
В заявлении Amnesty International также говорится, что гражданское население должно быть защищено, а не подвергаться умышленному нападению или угрозе.
"Использование кассетных бомб в любом случае запрещено международным гуманитарным правом, их применение на гражданских территориях приведет к дальнейшим жертвам и раненым", - сказал и. о. главы Amnesty International Денис Кривошеев.