Ադրբեջանում ապօրինի պահվողները ռազմագերիներ չեն, նրանք ցեղասպանության զոհ են․ Մորենո Օկամպո
COP29-ին նախաշեմին մարդու իրավունքների բնագավառում Ադրբեջանի ցուցանիշերը վիճելի են: Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը և 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած մարտերը հանգեցրին բնակչության բռնի տեղահանմանը, ինչը հայկական կողմը գնահատում է «էթնիկ զտում», հայտնել է France 24-ը։
Այդ ժամանակ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան «ցեղասպանություն» որակեց։
Նա հայտարարեց, որ, որպես Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և արտաքին աշխարհի հետ միակ կապ համարվող Լաչինի միջանցքի շրջափակումն այս էթնիկ խմբին ոչնչացնելու համար ստեղծված համակարգ էր։
Օկամպոյի խորին համոզմամբ՝ կլիմայի փոփոխության և «ցեղասպանության» միջև կապն անհերքելի է. երկուսն էլ կարգավորվում են միջազգային կոնվենցիաներով, որոնք պատշաճ կերպով չեն կիրառվում:
COP29-ի նախօրեին Մորենո Օկամպոն ղեկավարեց արշավ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից 23 հայ բանտարկյալների, նրանց թվում՝ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի և Արայիկ Հարությունյանի, ինչպես նաև բարերար և գործարար Ռուբեն Վարդանյանի անօրինական կալանավորման վերաբերյալ հասարակական կարծիք ձևավորելու արշավին։
Նախկին դատախազ Մորենո Օկամպոն նշում է, որ COP29-ը միջազգային հանրության համար մարդու իրավունքների հարցերում Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու հնարավորություն է։
Բնակչության տեղահանումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը ամայի տարածք է։ Մորենո Օկամպոն հավատում է հայ բնակչության վերադարձի հնարավորությանը, թեև կարծում է, որ Ղարաբաղի պատանդների կալանավորումը Ադրբեջանի կողմից հստակ ուղերձ է. «Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու դեպքում հայերին նույնքան տառապալից ճակատագիր է սպասվում»:
Երկրների լայն շրջանակ պահանջել է ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին։
Վերջերս ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելն անդրադարձավ հայ բանտարկյալների և բանտերում մարդասիրական ու արժանապատիվ վերաբերմունքի կարևորության մասին։ Նա վստահեցրել է, որ իր երկիրը շարունակում է մասնակցել Հարավային Կովկասի գործերին։
«Նրանք ռազմագերիներ չեն։ Նրանք ցեղասպանության զոհեր են։ ԱՄՆ Պետքարտուղարության զեկույցները վկայում են Ադրբեջանում անկախ դատական ​​համակարգի բացակայության մասին։ «Դա բռնապետություն է։ Բանտերում խոշտանգում ու սպանում են։ Ադրբեջանում մեծ թվով քաղբանտարկյալներ կան»,- ասում է Մորենո Օկամպոն։
Քանի մոտենում է COP29-ը՝ Բաքվի նկատմամբ հայ ռազմագերիների հարցի վերաբերյալ միջազգային ավելի մեծ հսկողություն է լինելու, ինչը Ադրբեջանի հեղինակության և արտաքին հարաբերությունների համար հղի է հետևանքներով։
Սա ոչ միայն մեկնաբանվում է որպես վճռական պահ՝ կլիմայական խնդիրների լուծմանը նվիրվածություն ցուցաբերելու, այլև տարածաշրջանում մարդու իրավունքների նկատմամբ վարքագիծը փոխելու առումով:

France 24: Вопрос армянских пленных может иметь последствия для репутации Азербайджана
В преддверии COP29 показатели Азербайджана в области прав человека вызывают споры. Блокада Нагорного Карабаха и боевые действия в сентябре 2023 года привели к насильственному перемещению населения, которое армянская сторона расценивает как «этническую чистку», пишет France 24.
Тогда бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо назвал агрессию Азербайджана против мирного населения Карабаха «геноцидом».
Он заявил, что блокада Лачинского коридора, как единственной связи армян Нагорного Карабаха с миром, была системой, созданной для уничтожения этого этноса.
По мнению Окампо, связь между изменением климата и «геноцидом» неоспорима: оба регулируются международными конвенциями, которые не применяются должным образом.
Накануне COP29 Морено Окампо возглавил кампанию по формированию общественного мнения по поводу незаконно удерживаемых 23 армянских заключенных из Нагорного Карабаха, среди которых бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, а также меценат и бизнесмен Рубен Варданян.
Бывший прокурор Морено Окампо отмечает, что COP29 — это возможность для международного сообщества оказать давление на Азербайджан в вопросах прав человека.
После перемещения населения Нагорный Карабах представляет собой пустую территорию. Морено Окампо верит в возможность возвращения армянского населения, хотя и считает, что задержание карабахских заложников является четким посланием Азербайджана: «Такая мучительная судьба ждет их, если они вернутся в Нагорный Карабах».
При этом широкий круг стран потребовал освобождения армянских заключенных.
Недавно заместитель официального представителя Госдепартамента США Ведант Патель говорил об армянских заключенных и важности гуманного и достойного обращения в тюрьмах.
«Они не военнопленные. Они являются жертвами геноцида. В отчетах Госдепартамента США говорится об отсутствии независимой судебной системы в Азербайджане. Это диктатура. В тюрьмах пытают и убивают. В Азербайджане большое количество политических заключенных», — отметил Морено Окампо.
По мере приближения COP29  к Азербайджану будет более пристальное внимание со стороны международного сообщества в вопросе армянских военнопленных, что может иметь последствия для его репутации и внешних отношений.
Это не только интерпретируется как решающий момент для демонстрации приверженности решению климатических проблем, но и для изменения поведения в отношении прав человека в регионе.