Հայաստանում Բելառուսի ուժայինների հարցապնդմամբ ձերբակալված քաղաքացին քաղաքական ապաստան է խնդրել
Բելառուսի գլխավոր դատախազության հարցապնդմամբ Հայաստանում ձերբակալված Յարոսլավ  Նովիկովը պաշտոնական Երեւանից քաղաքական ապաստան է խնդրել, տեղեկացրել է «Ազատություն» ռադիոյի բելառուսական ծառայությունը՝ հղում կատարելով տղամարդու փաստաբանին։
Նովիկովը, ինչպես նշել է նրա պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը, ապաստան է խնդրել, քանի որ վախենում է քրեական հետապնդումից, եթե նրան արտահանձնեն Բելառուսին։
Փաստաբանն ավելացրել է, որ իր պաշտպանյալը կատարել է ՀՀ օրենսդրության բոլոր ընթացակարգային պահանջները քաղաքական ապաստանի մասին միջնորդության վերաբերյալ։
Բելառուսի քաղաքացու պաշտպանությունը բողոքարկելու է հայկական դատարանի որոշումը, որի համաձայն՝ Նովիկովին ձերբակալել են 40 օրով՝ հետո Բելառուսին հանձնելու համար։
Նովիկովին բռնել են փետրվարի 2-ին հայ-վրացական սահմանը հատելիս։ 2023թ. ամռանը Բելառուսում տղամարդու դեմ գործ են հարուցել բանակում ծառայությունից խուսափելու համար (ԲՀ Քր.օր, 435 հոդված, 1-ին մաս)։ Անցած տարվա սեպտեմբերին նրա հանդեպ միջպետական հետախուզում է հայտարարվել։
Բելառուսցին ծրագրում էր Վրաստանից անցնել Բուլղարիա, բայց վիզա չի ստացել։ Նրան խորհուրդ են տվել վիզա ստանալ հայրենիքում, բայց Նովիկովը չի գնացել այնտեղ՝ ձերբակալվելու վտանգի պատճառով։ Դրա փոխարեն նա գնացել է հարեւան Հայաստան, որպեսզի այստեղ վիզա ստանա, որտեղ էլ բռնվել է։
2022-2023թթ. ՀՀ իշխանությունները ձերբակալել են մի քանի բելառուսցիների։ Բոլոր ձերբակալությունները, ինչպես նշել է «Ազատություն» ռադիոն, տեղի են ունեցել հայ-վրացական սահմանին, երբ բելառուսցիները փորձել են «զրոյացնել» Վրաստանում գտնվելու ժամկետը՝ ժամանակավորապես Հայաստան մտնելով։

Арестованный в Армении по запросу белорусских силовиков гражданин Беларуси запросил политическое убежище
Арестованный в Армении по запросу Генпрокуратуры Беларуси белорус Ярослав Новиков запросил у официального Еревана политическое убежище, передает белорусская служба Радио Свобода со ссылкой на адвоката мужчины.
Новиков, как утверждает его защитник Араик Папикян, запросил убежище, так как опасается уголовного преследования в случае его экстрадиции в Беларусь.
Адвокат добавил, что его подзащитный выполнил все процессуальные требования законодательства Армении по ходатайству о политическом убежище.
Кроме того, защита белоруса будет подавать апелляцию на решение армянского суда, согласно которому Новикова арестовали на 40 суток для последующей выдачи в Беларусь.
Новикова задержали второго февраля при пересечении армяно-грузинской границы. Летом 2023 года в Беларуси на мужчину завели дело об уклонении от службы в армии (часть 1 статьи 435 УК РБ). В сентябре прошлого года мужчину объявили в межгосударственный розыск.
Белорус планировал переехать из Грузии в Болгарию, но визу не получил. Ему посоветовали получить необходимую визу на родине, но Новиков не поехал туда из-за риска быть арестованным. Вместо этого он поехал в соседнюю Армению, чтобы получить там визу, где и был задержан.
В 2022-2023 годах власти Армении задержали нескольких белорусских граждан. Все задержания, как уточняет Радио Свобода, произошли на армяно-грузинской границе, когда белорусы пытались «обнулить» срок пребывания в Грузии, временно уехав в Армению.