Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ մենք չենք օգտագործում «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը․ Զախարովա
Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ մենք չենք օգտագործում «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Խոսքը Հայաստանի Սյունիքի մարզի տարածքով Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի հետ կապող երթուղու մասին է։ Գոյություն ունի փոխզիջումների զարգացման լավ կայացած մեխանիզմ։ Սա Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խումբ է։ 2023 թվականի հունիսի 2-ին կայացած վերջին հանդիպման ժամանակ կողմերը մոտ էին տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական երթուղիների ապաշրջափակման համապարփակ փոխշահավետ որոշման ընդունմանը։ Եվ մենք մեր գործընկերներին կոչ ենք անում դրսևորել քաղաքական կամք և վերսկսել փոխգործակցությունը ստեղծված եռակողմ ձևաչափերի, այդ թվում՝ եռակողմ աշխատանքային խմբի միջև»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Պատասխանելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության սրման և Բաքվի կողմից «ուժային գործողության» հավանականության մասին հարցին՝ Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ ռուսական կողմի դիրքորոշումը հայտնի է և հետևողական։
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել այս թեմայով և խուսափել ագրեսիվ հռետորաբանությունից։ Իսկ բոլոր տարածքային վեճերն ու փոխադարձ պահանջները պետք է լուծվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական ​​ճանապարհով և միայն քաղաքական-դիվանագիտական ​​մեթոդներով։ Նման հարցերը, այդ թվում՝ անկլավների վերադարձն ու փոխանակումը, պետք է լուծվեն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի շրջանակներում։
Մենք մեր կողմից պատրաստ ենք առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել այդ գործին՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանին հասանելիք եզակի քարտեզագրական նյութերն ու փորձաքննությունը։ Համանման սկզբունքները կիրառելի են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման դեպքում»,- ասել է նա։

Мария Захарова:  Я  хотела бы обратить внимание на то, что мы не используем термин «Зангезурский коридор»
Мария Захарова: Я хотела бы обратить внимание на то, что мы не используем термин «Зангезурский коридор»
Я  хотела бы обратить внимание на то, что мы не используем термин «Зангезурский коридор». Об этом сегодня, 27 марта, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы говорим о маршруте, который связывает западные районы Азербайджана с Нахичеванью через территорию Сюникской области Армении. Есть хорошо зарекомендовавший себя механизм выработки компромиссов. Это трехсторонняя рабочая группа вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. На ее последнем заседании 2 июня 2023 года стороны были близки к принятию комплексного взаимовыгодного решения по разблокированию транспортно-экономических маршрутов в регионе. И мы призываем партнеров проявить политическую волю, возобновить взаимодействие устоявшихся трехсторонних форматов, включая трехстороннюю рабочую группу», - отметила официальный представитель МИД России.
Отвечая на вопрос о вероятности эскалации напряженности между Арменией и Азербайджаном и «силовой операции» Баку, Мария Захарова подчеркнула, что позиция российской стороны хорошо известна и последовательна.
«Мы призываем стороны проявлять максимальную сдержанность по данной тематике и избегать агрессивной риторики. А все территориальные споры и взаимные претензии должны быть урегулированы исключительно в политико-дипломатическом русле и только политико-дипломатическими методами. Такие вопросы, в том числе по возврату и обмену анклавами, следует решать в рамках двухсторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Мы со своей стороны готовы оказывать максимальное содействие этой работе с учетом имеющихся у России уникальных картографических материалов и экспертизе. Аналогичные принципы  применимы в отношении разблокирования транспортных коммуникаций между Арменией и Азербайджаном», - сказала она.