Թուրքիան խստորեն դատապարտել Է Բրյուսելում կայանալիք ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան հանդիպումը
Թուրքիան խստորեն դատապարտում է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան եռակողմ հանդիպումը: Այս մասին ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, տեղեկացնում է Report-ը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ այսօր տարածաշրջանը շատ մոտ է նրան, որ ՛՛Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության պատմական հնարավորությունը՛՛ հաջողությամբ պսակվի։
՛՛Այս առումով առավել քան երբևէ կարևոր է, որպեսզի երրորդ երկրները, մասնավորապես՝ ոչ տարածաշրջանային երկրները, այս գործընթացին մոտենան արդար և անաչառ, խուսափեն ցանկացած գործողությունից, որը կարող է խոչընդոտել առաջընթացի ձեռքբերմանը՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպումը ՛՛հակասում է չեզոքության սկզբունքին՛՛, որը պետք է հիմք ընդունվի տարածաշրջանային վեճերի կարգավորման համար:
՛՛Ադրբեջանի դիրքորոշումն անտեսող այս նախաձեռնությունը միայն հիմք կստեղծի Հարավային Կովկասում նոր աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունների համար: Անկարան կրկին կոչ է անում երրորդ երկրներին հետագա գործողությունների ժամանակ հաշվի առնել տարածաշրջանի առանձնահատկությունները եւ հավասար դիրքորոշում որդեգրել կողմերի նկատմամբ՛՛,-հավելել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն:

Турция решительно осудила предстоящую встречу США-ЕС-Армения в Брюсселе
Турция решительно осуждает предстоящую 5 апреля в Брюсселе трехстороннюю встречу ЕС-США-Армения, говорится в заявлении МИД Турции, сообщает Report.
МИД Турции заявил, что сегодня регион очень близок к тому, чтобы ՛՛историческая возможность прочного мира между Азербайджаном и Арменией՛՛ увенчалась успехом.
՛՛В этом смысле как никогда важно, чтобы третьи страны, особенно нерегиональные страны, подходили к этому процессу справедливо и беспристрастно, избегая любых действий, которые могут помешать достижению прогресса՛՛,-говорится в заявлении.
В МИД подчеркнули, что запланированная на 5 апреля трехсторонняя встреча в Брюсселе ՛՛противоречит принципу нейтралитета՛՛, который должен быть положен в основу урегулирования региональных споров.
՛՛Эта инициатива, игнорирующая позицию Азербайджана, только создаст основу для новых геополитических разногласий на Южном Кавказе. Анкара вновь призывает третьи страны учитывать особенности региона при дальнейших действиях и занимать равную позицию по отношению к сторонам՛՛,-добавили в МИД Турции.