Ararat Cup մրցաշարի արդյունքները խոսում են այն մասին, որ այն կդառնա ամենամյա
Կարատեի գիտակների համար 2023 թվականի գարունը ուշագրավ էր։ Երևանում են հավաքվել այս մարզաձևի լավագույններից լավագույնները: Հայաստանի մայրաքաղաքում կայացել է ավանդական կարատեի "Ararat Cup-2023" միջազգային մրցաշարը՝ 8 երկրի 13 ֆեդերացիաների մասնակցությամբ:
Ֆուդոկան ավանդական կարատե-դո ուղղություն է Հայաստանում, որը սկիզբ է առել Շենգավիթ համայնքի մարզադպրոցում, որտեղ տասնյակ երեխաներ և պատանիներ մարզվել են կենցաղային բարդ պայմաններում: Հայկական կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Կարեն Ավետիսյանն ունի արդեն 8 -րդ սև գոտու դանը, իսկ նրա որդին՝ Հունան Ավետիսյանը, վաղ տարիքում նվաճելով իր առաջին սև գոտին՝ որոշում է գնալ հոր հետքերով և ներկայումս գլխավորում Է Իսպանիայի Ֆուդոկան կարատե-դո ֆեդերացիան:
"Երբ Մակեդոնիայում 2022 թվականի աշխարհի առաջնության շրջանակներում հանդիպեցի լեհ գործընկերների հետ, նրանք առաջարկեցին Արարատ Քափ մրցաշարն անցկացնել Երևանում", - պատմում է Հունան Ավետիսյանը: "Անհրաժեշտ էր կապ հաստատել Ֆուդոկան կարատեի ենթաձևի հիմնադիր, Համաշխարհային Ֆեդերացիայի գործադիր նախագահ Իլյա Յորգայի հետ։ Հայտնի մասնագետը նշել է, որ չի կարող այցելել իր սիրելի Հայաստան (Յորգան բազմաթիվ սեմինարներ է անցկացրել Երևանում), սակայն լիարժեք թույլտվություն է տվել մրցաշարը Երևանում անցկացնելու համար: Նրա "օրհնությունը" շատ դռներ բացեց մեզ համար", – շարունակեց Հունան Ավետիսյանը:
Ժամանակը քիչ էր։ Անհրաժեշտ էր ինքնաբուխ լուրջ մասշտաբային միջոցառում անցկացնել, բայց թիմը ձգտում ու ցանկություն ուներ:
Մարզական այս տոնին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել բազմաթիվ հյուրեր, որոնք, ըստ Հունան Ավետիսյանի, շատ գոհ են մնացել: Մասնավորապես, Իսրայելի ներկայացուցիչները խոստացել են հաջորդ տարի Հայաստան գալ առնվազն 30 հոգանոց պատվիրակությամբ:
Ֆուդոկան կարատեի ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահ Անդրեյ Կորոլյովը նույնպես ժամանեց Երևան և դրական գնահատեց մրցաշարի անցկացման գաղափարը: Նրա խոսքով՝ հատկապես միջազգային մասշտաբի միջոցառում անցկացնելը հեշտ չէ։ Կորոլյովը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Կարեն և Հունան Ավետիսյաններին, ովքեր շարունակում են մեծ աշխատանքը Ֆուդոկանի զարգացման գործում:
Պատվավոր նախագահն ասել է, որ ժամանակին սպորտի կայացման գործընթացում մեծ խոչընդոտներ էին լինում, իսկ հիմա ամեն ինչ այլ է: "Կարատեն սկսում է ժողովրդականություն ձեռք բերել։ Եթե երիտասարդ տարիներին այս մարզաձեւն արգելված էր, ապա այժմ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է։ Այսօր արդեն կարելի է օլիմպիական չեմպիոն դառնալ այս մարզաձևում: Ուրախ եմ, որ կարատեին չեն վերաբերվում ինչպես մենամարտի։ Ի վերջո, կարատեն հարուստ պատմությամբ ու փիլիսոփայությամբ մարտարվեստ է", - նշել է նա։
Տարածաշրջանում և մասնավորապես Հայաստանում առկա բարդ պայմանների պատճառով հնարավոր ռիսկերից խուսափելու համար մրցաշարին չմասնակցեցին Ռումինիան, Բելառուսը, Ուզբեկստանը և մի շարք այլ երկրներ:
Ararat Cup մրցաշարի արդյունքները թույլ են տալիս կանխատեսել, որ այն կկրի պարբերական բնույթ, և հաջորդ նմանատիպ միջազգային մրցաշարերին Երևան կժամանեն ավելի շատ ներկայացուցիչներ ավելի շատ երկրներից:

Результаты турнира Ararat Cup говорят о том, что он станет ежегодным
Для ценителей каратэ весна 2023 года была примечательной. В Ереване собрались лучшие из лучших в этом виде спорта. В столице Армении состоялся международный турнир по традиционному карате «Ararat Cup-2023» с участием 13 федераций из 8 стран.
Фудока - направление традиционного каратэ-до в Армении, которое зародилось в спортивной школе общины Шенгавит, где тренировались десятки детей и юношей в сложнейших бытовых условиях. Председатель Армянской федерации каратэ Карен Аветисян имеет уже восьмой дан черного пояса, а его сын - Унан Аветисян, в раннем возрасте завоевав свой первый черный пояс, решает пойти по стопам отца и в настоящее время возглавляет Федерацию Фудокан каратэ-до в Испании.
«Когда я встретился с польскими коллегами в рамках чемпионата мира 2022 года в Македонии, они предложили провести турнир Ararat Cup в Ереване», - рассказывает Унан Аветисян. «Нужно было связаться с основателем подформы Фудокан карате, исполнительным президентом Всемирной Федерации - Ильей Йоргой. Известный специалист отметил, что не может посетить свою любимую Армению (Йорга провел многочисленные семинары в Ереване), но дал полное разрешение на проведение турнира в Ереване. Его «благословение» открыло для нас многие двери», – продолжил Унан Аветисян.
Времени было мало. Необходимо было спонтанно провести серьезное масштабное мероприятие, но у команды было стремление и желание.
Для участия в этом спортивном празднике в Ереван прибыли многочисленные гости, которые, по словам Унана Аветисяна, остались очень довольны. В частности, представители Израиля пообещали приехать в Армению в следующем году с делегацией в не менее 30 человек.
Почетный президент Федерации Фудокан карате Андрей Королев также прибыл в Ереван и положительно оценил идею проведения турнира. По его словам, провести мероприятие, особенно международного масштаба, непросто. Королев выразил особую благодарность Карену и Унану Аветисянам, которые продолжают большую работу в деле развития Фудокана. Почетный президент сказал, что в свое время в процессе становления спорта создавались большие препятствия, а сейчас все по-другому․
«Каратэ начинает набирать популярность. Если в молодости этот вид спорта был запрещен, то сейчас ситуация резко изменилась. Сегодня уже можно стать олимпийским чемпионом в этом виде спорта. Я рад, что к каратэ не относятся как к поединку. В конце концов, каратэ - это боевое искусство с богатой историей и философией»,- отметил он.
Из-за сложных условий в регионе и, в частности, в Армении, во избежание возможных рисков в турнире не приняли участие Румыния, Беларусь, Узбекистан и ряд других стран.
Результаты турнира Ararat Cup позволяют прогнозировать, что он будет носить периодический характер, и на следующие подобные международные турниры в Ереван приедут больше представителей из большего числа стран.