Վարչապետը Կոտայքի մարզում ծանոթացել է տարբեր համայնքներում իրականացվող զարգացման ծրագրերի ընթացքին
Կոտայքի մարզ կատարած այցի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Կառավարության ֆինանսավորմամբ և սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքներում իրականացված և ընթացքում գտնվող ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետը նախ եղել է Հրազդանի համայնքապետարանի քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակում՝ ծանոթացել վերջինիս գործունեությանն ու մատուցվող ծառայություններին: Նշվել է, որ գրասենյակի նպատակն է «մեկ պատուհան» սկզբունքով քաղաքացիներին մատուցել բարձրորակ ծառայություններ, բարձրացնել տեղական ինքնակառավարման մարմինների արդյունավետությունը, թափանցիկությունը և հասանելիությունը, քաղաքացու և համայնքապետարանի միջև առավել մատչելի և դյուրին հաղորդակցություն ապահովել: Ընդգծվել է, որ գրասենյակն զգալիորեն հեշտացնում է համայնքապետարանում իրականացվող գործընթացները։ ՔՍԳ-ն հիմնվել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Հրազդանի համայնքապետարանի համաֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 16,6 մլն դրամ:
Հաջորդիվ վարչապետը ծանոթացել է Հրազդանի մուտքի ավտոճանապարհի 1,7 կմ հատվածի հիմնանորոգման, մայթերի և ջրահեռացման համակարգի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 771 մլն դրամ: Միջոցները տրամադրվել են ՀՀ պետբյուջեից, իսկ շինաշխատանքները կավարտվեն առաջիկա ամիսներին:
Հրազդանում Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել նաև թիվ 2 դպրոցի կառուցման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 2024 թվականի օգոստոսին: Ավելի քան 400 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցի կառուցման համար հատկացվել է 1,7 մլրդ դրամ: Ծրագիրն իրականացվում է ԱԶԲ-ՀՀ կառավարություն համագործակցությամբ: Նախատեսվում է կառուցել սեյսմակայուն՝ առնվազն 9 բալ երկրաշարժի համար նախատեսված էներգախնայող դպրոց, որը նախպատեսված է շուրջ 432 աշակերտի համար։
Այնուհետև վաչապետն ուղևորվել է Ծաղկաձոր, որտեղ ծանոթացել է սպորտբազայից մինչև Սևանի մայրուղի ձգվող 10 կմ երկարությամբ ճանապարհի վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին: Ծրագրի նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է շուրջ 1,2 մլրդ դրամ: Շինաշխատանքները կավարտվեն առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում:
Հաջորդիվ Կառավարության ղեկավարին են ներկայացվել Ջրառատ-Մեղրաձոր-Հանքավան հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի 17-19 կմ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք մեկնարկել են 2023 թվականին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 463 մլն 696 հազար դրամ: Արդյունքում նախատեսվում է հիմնանորոգել Փյունիկ բնակավայրի 2 կմ հատվածը, կառուցել ջրահեռացման համակարգ։
Վարչապետն այցելել է Փամբակի լեռնաշղթայի Ակնալեռ լեռան ստորոտում գտնվող ջրերի շշալցման գործարան, որը կառուցվել է «Էյ ընդ Էմ ռեյր» ընկերության կողմից, ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը: Ամբողջությամբ ավտոմատացված հանքային և աղբյուրի ջրերի շշալցման արտադրական համալիրի կառուցումն իրականացվել է 2019-2020թթ., գործարկվել է 2020թ. աշնանը: Ներդրումների ընդհանուր արժեքը կազմել է 30 մլն եվրո։ Ստեղծվել է 90 աշխատատեղ: Նշվել է, որ նախատեսվում է անցնել հերթափոխով աշխատանքի, ինչի արդյունքում կավելանա աշխատատեղերի քանակը: Արտադրա նքն սպառվում է տեղական շուկայում, ինչպես նաև արտահանվում է Ռուսաստանի Դաշնություն, Միջին Արևելքի երկրներ, ԱՄՆ, Լեհաստան: Քննարկվում են նաև հնարավոր համագործակցության ուղիներ Եվրոպական մի շարք երկրների հետ:
Նոր Գեղի–Արգել-Արզական-Հրազդան հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի 10 կմ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները մեկնարկել են 2022 թ.-ին, իրականացվել է աշխատանքների մոտ 80%-ը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 մլրդ 290 մլն դրամ: Արդեն իսկ կառուցվել է 8 կմ-ն, 2 կմ-ի շինարարությունն սկսվել է 2023թ.:
Վերանորոգվում է նաև Երևան-Եղվարդ-Արագյուղ-Հարթավան-/Մ-3/ հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի 15,6 կմ հատվածը: Աշխատանքները մեկնարկել են 2023 թվականին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 2 մլրդ 290 մլն դրամ:
Հիմնանորոգվում է նաև Աբովյան-Արզնի-Նոր Գեղի հանրապետական նշանակության ճանապարհը: Աշխատանքները մեկնարկել են 2022թ.։ Ծրագիրը գտնվում է ավարտման փուլում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 498 մլն դրամ է: Արդյունքում՝ նախատեսվում է հիմնանորոգել Աբովյան քաղաքի մուտքի 1.4 կմ հատվածը, կառուցել մայթեր և ջրահեռացման համակարգ: Վերոնշյալ ճանապարհների վերակառուցման աշխատանքների միջոցները տրամադրվել են ՀՀ պետբյուջեից:
Վարչապետը Կոտայքի մարզում ծանոթացել է նաև 2019-2022թթ. սուբվենցիայի ծրագրի շրջանակներում հիմնանորոգված Բյուրեղավան համայնքի պոլիկլինիկայի պայմաններին: Հիմնանորոգման աշխատանքներին զուգահեռ սուբվենցիոն ծրագրով ձեռք է բերվել նաև անհրաժեշտ գույքը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 112 մլն դրամ: Գրեթե 34 մլն դրամը հատկացրել է Կառավարությունը, իսկ մյուսը ֆինանսավորել է համայնքը:
Կառավարության ղեկավարի հաջորդ կանգառը եղել է Կաթնաղբյուրի հիմնական դպրոցում, որի կառուցման աշխատանքներն իրականացվում է Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից: Զեկուցվել է, որ կատարվել է աշխատանքների 95%-ը: Կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2021թ., ավարտը նախատեսվում է մոտ ժամանակներս: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 306.7 մլն դրամ է: Դպրոցը կկարողանա ընդունել 100 աշակերտի:
Ակունք համայնքում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է համայնքի համար ձեռք բերված տեխնիկական միջոցներին: 2020-2022թթ. սուբվենցիայի ծրագրի շրջանակում ձեռք են բերվել 2 աղբատար, 1 բազմաֆունկցիոնալ ճանապարհային մեքենա՝ ջրցան /աղցան/, 1 վերամբարձ կռունկ և 160 աղբարկղ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 167,5 մլն դրամ է, այդ թվում՝ ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը՝ 83,7 մլն դրամ։ Համայնքի կարիքների համար ձեռք է բերվել հատուկ տեխնիկա, որոնց միջոցով իրականացվում է համայնքի կոմունալ սպասարկման մեծ մասը:
Գառնի համայնքում Կառավարության ղեկավարն այցելել է ծիրանի և կեռասի ինտենսիվ այգի, որը հիմնվել է 2022թ.։ «Գառնի ֆուդ» ընկերության և պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում իրականացված ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 154 մլն դրամ: 16,5 հա հողատարածքի վրա նորագույն տեխնոլոգիաներով հիմնվել են ծիրանի և կեռասի այգիներ:
Նույն համայնքում վարչապետը ծանոթացել է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Գառնի տաճարի մերձակա տարածքի բարեկարգում» ենթածրագրին: Աշխատանքները մեկնարկել են 2021թ., իրականացվել են աշխատանքների 95%-ը: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 533 մլն դրամ է: Ենթածրագրի շրջանակում նախատեսվում է ճանապարհների և մայթերի վերականգնում՝ Ալեքյան փողոցում, որը սկսվում է Հ3 մայրուղուց մինչև Գառնիի քաղաքապետարանի գրասենյակ (800 մ), Մարզպետունի փողոցում (600 մ), Շահումյան փողոցում, Չարենցի փողոցում: Պետք է իրականացվեն նաև փողոցների երկշերտ ասֆալտապատման աշխատանքներ: Ճանապարհների ընդհանուր երկարությունը 1.945 կմ է, լայնությունը՝ 5,4-10,0 մ: Կնորոգվեն նաև Ալեքյան և Մարզպետունի փողոցների 70 տնային տնտեսությունների ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերը, ներառյալ՝ 1930 մ կոյուղու փոխարինումը և 2294 մ ջրատարի փոխարինումը: Կկառուցվի մեքենաների կայանման տարածք, կտեղադրվի լուսավորության համակարգ: Ծրագրի նպատակն է նպաստել համայնքում տուրիզմի զարգացմանը:
Ջրվեժ համայնքում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է համայնքի նորակառույց մանկապարտեզի պայմաններին: Ներկայացվել է, որ 2020-2022թթ. սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում 2020թ. մեկնարկել և 2022թ. ավարտվել են 4919քմ հողատարածքի վրա երկհարկանի մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները: Մանկապարտեզը համալրվել է անհրաժեշտ գույքով։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 707 մլն դրամ, այդ թվում՝ ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը՝ 347,27 մլն դրամ։ Մանկապարտեզն օգոստոսից կկարողանա ընդունել 190 սան:
Վարչապետը Կոտայքի մարզում հարգանքի տուրք է մատուցել 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի կյանքը նվիրաբերած հայորդիների հիշատակին:

Премьер-министр ознакомился с процессом реализации программ развития в общинах Котайкской области
В рамках визита в Котайкскую область премьер-министр Никол Пашинян ознакомился с осуществленными в рамках финансирования правительства, а также субвенционных программ проектами и процессом реализации текущих проектов.
Премьер-министр сначала посетил офис обслуживания граждан муниципалитета Раздана и ознакомился с его деятельностью и предоставляемыми услугами. Было отмечено, что целью офиса является оказание качественных услуг гражданам по принципу “одного окна”, повышение эффективности, прозрачности и доступности органов местного самоуправления, обеспечение более доступной и удобной связи между гражданином и муниципалитетом. Было подчеркнуто, что офис значительно облегчает проводимые в муниципалитете процессы. Офис б ыл создан при софинансировании GIZ и муниципалитета Раздана. Общая стоимость проекта составила 16,6 млн драмов.
Затем премьер-министр ознакомился с работами по капитальному ремонту 1,7-километрового участка дороги на въезде в Раздан, строительству тротуаров и дренажной системы. Общая стоимость проекта составляет 771 млн драмов. Средства выделены из государственного бюджета, строительные работы будут завершены в ближайшие месяцы.
В Раздане Николу Пашиняну также были представлены строительные работы школы №2, которые будут завершены в августе 2024 года. На строительство школы на более чем 400 учащихся было выделено 1,7 млрд драмов. Проект реализуется в сотрудничестве между АБР и правительством Республики Армения. Планируется построить сейсмостойкую, энергосберегающую школу, рассчитанную на землетрясение силой не менее 9 баллов.
Затем премьер-министр посетил Цахкадзор, где ознакомился с работами по реконструкции дороги от спортивной базы до Севанской трассы протяженностью 10 км. Правительство выделило на реализацию проекта около 1,2 млрд драмов. Строительные работы будут завершены в течение следующего месяца.
Далее главе правительства были представлены начавшиеся в 2023 году работы по капитальному ремонту участка 17-19 км автомобильной дороги республиканского значения Джрарат-Меградзор-Анкаван. Общая стоимость проекта составляет 463 млн 696 тыс драмов. В результате планируется капитально отремонтировать 2-километровый участок населенного пункта Пюник, построить дренажную систему.
Премьер-министр посетил действующий у подножия горы Акналер горного хребта Памбак завод по розливу воды компании “A&M Rare” и ознакомился с его деятельностью. Строительство полностью автоматизированного комплекса по розливу минеральной и родниковой воды осуществлено в 2019-2020 гг., завод введен в эксплуатацию осенью 2020 года. Общая стоимость инвестиций составила 30 млн евро. Создано 90 рабочих мест. Было отмечено, что планируется переход на режим работы по сменам, в результате чего количество рабочих мест увеличится. Продукция потребляется на местном рынке, а также экспортируется в Российскую Федерацию, страны Ближнего Востока, США, Польшу. Также обсуждаются пути возможного сотрудничества с рядом европейских стран.
Капитальный ремонт 10-километрового участка автомобильной дороги Нор-Гехи-Аргел-Арзакан-Раздан республиканского значения начался в 2022 году, выполнено около 80% работ. Общая стоимость проекта составляет 1 млрд 290 млн драмов. Уже построено 8 км, строительство 2 км началось в 2023 году.
Ремонтируется также 15,6-километровый участок автомобильной дороги республиканского значения Ереван-Егвард-Арагюх-Артаван-/М-3/. Работы начались в 2023 году. Общая стоимость проекта составляет 2 млрд 290 млн драмов.
Также ремонтируется дорога республиканского значения Абовян-Арзни-Нор-Гехи. Работы стартовали в 2022 году. Проект находится в завершающей стадии. Общая стоимость проекта составляет 498 млн драмов. В результате планируется капитальный ремонт 1,4-километрового участка въезда в город Абовян, строительство тротуаров и дренажной системы. Средства на реконструкцию вышеуказанных дорог были выделены из государственного бюджета Республики Армения.
Премьер-министр также ознакомился с условиями поликлиники общины Бюрегаван, которая была капитально отремонтирована в рамках субвенционной программы в 2019-2022 гг. Наряду с ремонтом по субвенционной программе было приобретено необходимое имущество. Общая стоимость проекта составила 112 млн драмов. Почти 34 млн драмов выделило правительство, а остальную часть - профинансировала община.
Следующей остановкой главы правительства стала основная школа Катнахпюра, строительство которой осуществляется Комитетом по градостроительству. Было доложено, что 95% работы выполнено. Строительство началось в 2021 году и, как ожидается, будет завершено в ближайшее время. Общая стоимость проекта составляет 306,7 млн драмов. Школа сможет принять 100 учеников.
В общине Акунк Никол Пашинян ознакомился с приобретенными для общины техническими средствами. В рамках субвенционной программы в 2020-2022 гг. было приобретено 2 мусоровоза, 1 многофункциональная дорожная машина, 1 подъемный кран и 160 мусорных баков. Общая стоимость проекта составила 167,5 млн драмов, в том числе софинансирование государственного бюджета в размере 83,7 млн драмов. Для нужд общины приобретена спецтехника, с помощью которой осуществляется большая часть коммунальных услуг населенного пункта.
В общине Гарни глава правительства посетил заложенный в 2022 году интенсивный сад абрикоса и вишни. Общая стоимость проекта, реализованного компанией “Гарни Фуд” в рамках программы государственной поддержки, составила 154 млн драмов. На 16,5 га земли с использованием новейших технологий заложены абрикосовый и вишневый сады.
В той же общине премьер-министр ознакомился с подпроектом “Благоустройство территории возле храма Гарни”, реализуемым Фондом территориального развития Армении. Работы начались в 2021 году, выполнено 95% работ. Общая стоимость проекта составляет 533 млн драмов. В рамках подпроекта планируется восстановление дорог и тротуаров на улице Алекяна, которая начинается от шоссе Н3 до мэрии Гарни (800 м), на улице Марзпетуни (600 м), на улице Шаумяна , на улице Чаренца. Также должно быть проведено двухслойное асфальтирование улиц. Общая протяженность дорог - 1.945 км, ширина 5,4-10,0 м. Также будут отремонтированы системы водоснабжения и водоотведения 70 домовладений на улицах Алекяна и Марзпетуни, в том числе будет заменено 1930 м канализации и 2294 м водопровода. Будет построена парковка и установлена система освещения. Цель проекта - способствовать развитию туризма в общине.
В общине Джрвеж Никол Пашинян ознакомился с условиями нового детского сада. Было отмечено, что в рамках субвенционной программы в 2020 году было начато и в 2022 году завершено строительство двухэтажного детского сада на земельном участке площадью 4919 квадратных метров. Детский сад оснащен необходимым инвентарем. Общая стоимость проекта составила 707 млн драмов, в том числе софинансирование государственного бюджета в размере 347,27 млн драмов. С августа детский сад сможет принять 190 воспитанников.
Премьер-министр в Котайкской области почтил память сынов армянского народа, отдавших свою жизнь за Родину в ходе 44-дневной войны.