Ռուսաստանի հայերի միությունը պահանջում է հայտնաբերել եւ խիստ պատժել հային սպանած ադրբեջանցուն
ՌՀՄ առաջին փոխնախագահը հանդիպումներ է ունեցել Կրասնոդարի երկրամասի հայ համայնքի եւ իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ ՝ կապված Արթուր Սարուխանովի սպանությունից հետո Բելորեչենի շրջանում ստեղծված իրավիճակի հետ:
Միության ղեկավար Արա Աբրահամյանի կարգադրությամբ ՌՀՄ առաջին փոխնախագահ Լուսիկ Ղուկասյանը գործուղվել է Կրասնոդարի երկրամաս, որտեղ մարտի 3-4-ը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել կապված 22 – ամյա Արթուր Սարուխանովի՝ ազգությամբ հայ, սպանության հետ, ով պաշտպանել է իր ընկեր Արտյոմ Տրոֆիմենկոյին (նա վիրավոր է, գտնվում է հիվանդանոցում):
Արթուրը սպանվել է դանակի հարվածից՝ ադրբեջանցու կողմից, որը հյուրընկալվել էր Բելորեչենսկի շրջանում բնակվող ազգականների մոտ։ Հասանովի նկատմամբ դաշնային հետախուզում է հայտարարվել այն բանից հետո, երբ նրան հաջողվել է թաքնվել եւ դուրս գալ Կրասնոդարի երկրամասի սահմաններից: Ռուսաստանի հայերի միության Կրասնոդարի երկրամասային բաժանմունքի ղեկավարների եւ տեղի բաժանմունքների ղեկավարների հետ միասին Լուսիկ Ղուկասյանը եւ Կրասնոդարի երկրամասի վարչակազմի հասարակական-քաղաքական միավորումների հետ վերլուծության եւ փոխգործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Անատոլիի Բորոդավկոն մասնակցել են Ա. Սարուխանովի հրաժեշտի արարողությանը:
Զոհվածի հարազատները շնորհակալություն են հայտնել ՌՀՄ-ին աջակցության համար ՝ կարևորելով հետաքննության ընթացքի նկատմամբ հասարակական վերահսկողությունը: Նրանք հույս ունեն, որ մոտ ժամանակներս հանցագործը կձերբակալվի եւ կկանգնի դատարանի առջեւ։
Այդ է սպասում նաև Պերեչենսկի շրջանի զայրացած բնակչությունը և ողջ երկրամասի հայ համայնքը, որի ներկայացուցիչները Սիրիայի ղեկավարության հետ հանդիպման էին եկել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Բելորեչենսկի տաճարին կից մշակութային կենտրոնում (շրջանում բնակվում է շուրջ 14 հազար հայ) ։ Շրջանի իրավիճակով մտահոգված են ոչ միայն հայերը։ Զգացմունքային զրույցին, որը մասնավոր ողբերգական դեպքի քննարկումից անցել էր ընդհանուր խնդիրների, հանդիպման մասնակիցները (բացի հայերից, դրան մասնակցում էին ռուսներ, վրացիներ, կազակության ներկայացուցիչներ) բազում օրինակներ էին բերում ադրբեջանական համայնքի անդամների ոչ պատշաճ պահվածքի մասին, որոնք վերջին տարիների ընթացքում բազմաթիվ քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների նորմալ կենսագործունեության խնդիրներ են ստեղծում: Սարուխանովները ժամանակին ապրել են Ադրբեջանում, ծնվել են այնտեղ, աշխատել, արարել, ծրագրեր կազմել։ Սակայն 1991-ի սկզբի Բաքվի դաժան հայկական ջարդերը ստիպեցին նրանց ՝ հանուն իրենց կյանքը փրկելու, փախստական դառնալ։ Եվ նրանք գտել են իրենց նոր տունը Կրասնոդարի երկրամասում։ Այստեղ, Բելորեչենսկում, նրանք գիտեն եւ հարգում են որպես պարկեշտ եւ աշխատասեր մարդկանց: Եվ կարող էր արդյոք ինչ-որ մեկը ենթադրել, որ տարիներ անց, խաղաղ Կուբանի հողում ծնված և մեծացած իրենց որդու կյանքը կփակի ադրբեջանական դանակը։».
Լ. Ղուկասյանը այցի շրջանակներում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոդարի երկրամասի ՆԳՎ պետի տեղակալ, ոստիկանության պետ, գեներալ – մայոր Սերգեյ Ալեքսանդրովիչ Վոլոժինովի, Բելորեչենսկի շրջանի ղեկավար Ալեքսանդր Նիկոլաեւիչ Շապովալովի, ինչպես նաեւ այս օրերին Կրասնոդարի երկրամասից ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Ֆեդորովիչ Զատուլինի հետ:
Իշխանությունների ներկայացուցիչներին է հասցվել Ռուսաստանի հայերի միության դիրքորոշումը, որը կայանում է նրանում, որ հանցագործ Հասանովը, որին հաջողվել է թաքնվել և որն այժմ դաշնային հետախուզում Է հայտարարված, պետք է գտնվի և պատժվի ռուսական օրենսդրության ողջ խստությամբ։ Հենց դա թույլ չի տա հակամարտությանը, որն ի սկզբանե որակվում է որպես "կենցաղային հողի վրա" առաջացած, ազգամիջյան բնույթ ձեռք բերել ։

Союз армян России требует скорейшего нахождения и строгого наказания азербайджанца, убившего армянина в Белореченском районе РФ
Первый вице-президент САР провела встречи с представителями армянской общины и властей Краснодарского края в связи с ситуацией, сложившейся в #Белореченском районе после убийства Артура Саруханова․ По распоряжению Ара Абрамяна, первый вице-президент САР Лусик Гукасян была командирована в Краснодарский край, где 3-4 марта провела ряд встреч в связи с убийством 22-летнего Артура Саруханова – армянина по национальности, защищавшего своего друга Артёма Трофименко (он с ранением находится в больнице).
Артур был убит ударом ножа азербайджанцем, который гостил у проживающих в Белореченском районе родственников. Гасанов объявлен в федеральный розыск после того, как ему удалось скрыться и выехать за пределы Краснодарского края. Вместе с руководителями Краснодарского краевого отделения Союза армян России и главами местных отделений, Лусик Гукасян и начальник Управления анализа и взаимодействия с общественно-политическими объединениями Администрации Краснодарского края Александр Анатольевич Бородавко приняли участие в церемонии прощания с А.Сарухановым. Родственники погибшего поблагодарили САР за поддержку, отметив важность общественного контроля за ходом следствия. Они надеются, что в скором времени преступник будет арестован и предстанет перед судом.
Этого ожидает и взбудораженное население Белореченского района и армянская община всего края, представители которой пришли на встречу с руководством САР в Культурный центр при храме ААЦ Белореченска (в районе проживает около 14 тысяч армян). Ситуацией в районе обеспокоены не только армяне. В эмоциональном разговоре, который от обсуждения частного трагического случая переходил к общим проблемам, участники встречи (помимо армян в ней принимали участие русские, грузины, представители казачества) приводили множество примеров неподобающего поведения членов азербайджанского сообщества, создающих на протяжении последних лет проблемы нормальной жизнедеятельности многих граждан и их семей. Сарухановы когда-то жили в Азербайджане, родились там, работали, созидали, строили планы. Но жестокие армянские погромы в Баку начала 1991 года вынудили их - ради спасения своих жизней - стать беженцами. И они нашли свой новый дом в Краснодарском крае. Здесь, в Белореченске, их знают и уважают как порядочных и трудолюбивых людей. И мог ли кто-то предположить, что спустя годы, жизнь их сына, родившегося и выросшего на мирной Кубанской земле, прервёт азербайджанский нож?». Л.Л.Гукасян в рамках поездки встретилась заместителем начальника #ГУ_МВД России по Краснодарскому краю – начальника полиции, генерал-майором Сергеем Александровичем Воложиновым, главой Белореченского района Александром Николаевичем Шаповаловым, а также находящимся в эти дни в округе депутатом Госдумы РФ от Краснодарского края Константином Фёдоровичем Затулиным.
До представителей властей была доведена позиция Союза армян России, которая заключается в том, что преступник Гасанов, которому удалось скрыться и который теперь объявлен в федеральный розыск, должен быть найден и наказан по всей строгости российского законодательства. Именно это не позволит конфликту, который изначально квалифицируется как возникший «на бытовой почве», приобрести характер межнационального.