Ռոսպոտրեբնադզորն ուժեղացրել է վերահսկողությունը «Ջերմուկ» հանքային ջրի նկատմամբ
Ռոսպոտրեբնադզորի մասնագետներն ուժեղացրել են հսկողությունը ՛՛Ջերմուկ՛՛ հանքային ջրի նկատմամբ, ձեռնարկվել են բոլոր միջոցները քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը վնաս չպատճառելու համար, հայտնել Է Ռոսպոտրեբնադզորի մամուլի ծառայությունը:
Երկուշաբթի օրը հաղորդվել էր, որ Վլադիկավկազի բնակիչը կերակրափողի այրվածք է ստացել այն բանից հետո, երբ խմել է մի կում ՛՛Ջերմուկ՛՛ հանքային ջրի շշից. ջրի փոխարեն դրա մեջ քացախ է եղել: Նրա մահվան կապակցությամբ երեքշաբթի օրը քրեական գործ է հարուցվել։ Ռոսպոտրեբնադզորը հայտարարել է այդ հանքային ջրի առանձին խմբաքանակների վաճառքի դադարեցման մասին՝ անվտանգության ստուգման համար:
՛՛Ռոսպոտրեբնադզորի աշխատակիցների կողմից ուժեղացվել է վերահսկողությունը ՛՛Ջերմուկ՛՛ հանքային ջրի նկատմամբ առևտրային կետերում և հանրային սննդի վայրերում։ Ձեռնարկվել են բոլոր միջոցները՝ քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը վնաս չպատճառելու համար՛՛,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս կասեցվել է տվյալ հանքային ջրի առանձին խմբաքանակների շուրջ 2,5 մլն շշերի իրացումը, ճշտել են մամուլի ծառայությունում:
Ռոսպոտրեբնադզորը քաղաքացիներին կոչ է անում գերատեսչության տարածքային մարմիններին տեղեկացնել այն առևտրային կետերի և կայքերի մասին, որտեղ գրանցվում են ՛՛Ջերմուկ՛՛ ջրի իրացման դեպքեր՝ 28.12.2023 թ. արտադրության ամսաթվով, 0,5 լիտր ծավալով, ապակե տարայում: Տվյալ արտադրանքը շրջանառության մեջ չի դրվի, քանի դեռ դրա անվտանգության լաբորատոր հաստատումները չեն ստացվել, նշել են գերատեսչությունում։

Роспотребнадзор усилил контроль за минеральной водой "Джермук"
Специалистами Роспотребнадзора усилен контроль за минеральной водой "Джермук", приняты все меры по недопущению причинения вреда жизни и здоровью граждан, сообщила пресс-служба Роспотребнадзора.
В понедельник сообщалось, что житель Владикавказа получил ожог пищевода после того, как сделал глоток из бутылки минеральной воды "Джермук" - вместо воды в ней оказался уксус. В связи с его смертью во вторник было возбуждено уголовное дело. Роспотребнадзор объявил о приостановке продажи отдельных партий этой минеральной воды для проверки на безопасность.
"Сотрудниками Роспотребнадзора усилен контроль за минеральной водой "Джермук" в торговых точках и местах общественного питания. Приняты все меры по недопущению причинения вреда жизни и здоровью граждан", - говорится в сообщении.
В настоящее время приостановлена реализация порядка 2,5 миллиона бутылок отдельных партий данной минеральной воды, уточнили в пресс-службе.
В Роспотребнадзоре призывают граждан информировать территориальные органы ведомства о торговых точках и сайтах, где фиксируются случаи реализации воды "Джермук" с датой производства 28.12.2023 в стеклянной таре объемом 0,5 литра. Данная продукция не будет выпущена в оборот пока не будут получены лабораторные подтверждения ее безопасности, отметили в ведомстве.