Ապրիլի 13-ից Մոսկվա քաղաքում և Մոսկվայի մարզում սկսում է գործել հատուկ անցագրային ռեժիմ․ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի ուղերձ է հղել իր հայրենակիցներին:
Ուղերձում ասվում է .
Թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Սուրբ Զատկի հրաշագործ և պայծառ տոնի առթիվ։ Ցանկանում եմ Ձեզ այս ծանր օրերին հոգու մաքրություն և քաջառողջություն։
Վերջին շրջանում կորոնավիրուսի տարածման և հատուկ միջոցառումների իրականացման արդյունքում մենք բոլորս բախվեցինք այնպիսի իրավիճակի, երբ ՌԴ-ում հարյուրավոր մեր քաղաքացիներ հայտնվեցին անելանելի վիճակում՝ Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցության ժամանակավոր ընդհատման հետևանքով։ Վերապրեցինք օրեր, որոնք մեր պատմության մեջ դարձան բացառիկ և առաջին անգամ են հանդիպում մեր աշխատանքային փորձառության մեջ։
Ռուսաստանում Հայ Առաքելական եկեղեցին 300 տարվա պատմության մեջ առաջին անգամ Սուրբ Հարության պատարագը մատուցեց առցանց ռեժիմով։ Թեպետ մեզ հաջողվեց անցած շաբաթ Հայաստան տեղափոխել 3 չարթերային թռիչքներով ավելի քան 650 ուղևոր, այնուամենայնիվ, դեռ բազմաթիվ են մեր այն հայրենակիցները, ովքեր ցանկություն ունեն մեկնելու Հայաստան, ունեն առաջին օգնության կարիք՝ կապված ՌԴ-ի տարածքում իրականացվող հատուկ միջոցառումների հետ։
Այդ օրերին իմ և բոլոր իմ գործընկերների ջանքերը ուղված են եղել հենց այդ խնդրի լուծմանը։ Եվ թույլ տվեք բոլորիս անունից ներողություն հայտնել նրանց, ում ձայնը ուշացումով հասավ մեզ, կամ ում օրհասական խնդիրները դեռ չեն լուծվել։
Հավաստիացնում են, որ դեսպանության և ՌԴ տարածաշրջաններում մեր հյուպատոսությունների բոլոր ծառայությունները աշխատում են շուրջօրյա ռեժիմով՝ իրենց հնարավորությունների առավելագույն չափով։
Հրատապ միջոցառումների իրականացումը, այդ թվում՝ մեր քաղաքացիների՝ Հայաստան տեղափոխումը, օթևանի ապահովումը և այլ խնդիրների հանգուցալուծումը հնարավոր եղավ ՌԴ-ի մեր հայրենակիցների անմիջական մասնակցության շնորհիվ։ Եվ իմ խորն շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր հասարակական կազմակերպություններին, համայնքային կառույցներին, ինչպես դաշնային, այնպես էլ տարածաշրջանային, բարեգործական, երիտասարդական միություններին, հայազգի բժիշկներին, որոնք համախմբվեցին մեր քաղաքացիների շուրջ։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև նրանց, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցին այս օրերին՝ խնդրելով չնշել իրենց անունները, նաև նրանց, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցին ինքնաներկայացման և գովազդվելու համար և նրանց, ովքեր ջանքեր չխնայեցին քննադատելու մեզ։ Շնորհակալ եմ բոլորին։
Միևնույն ժամանակ թույլ տվեք հայտարարել, որ ապրիլի 13-ից Մոսկվա քաղաքում և Մոսկվայի մարզում սկսում է գործել հատուկ անցագրային ռեժիմ, որի ընթացքում քաղաքացիների շարժը, այդ թվում՝ այլ տարածաշրջաններից դեպի Մոսկվա այցելություններն առանց հատուկ թույլտվության արգելված են։ Սա նշանակում է որոշակի արգելափակումների առկայություն նաև մեր աշխատանքի մեջ, այդ թվում՝ կապված հյուպատոսական աջակցության, հյուրանոցային ապահովման, օդակայաններում շարժի հետ։
Կոչ եմ անում Ձեզ մինչև ապրիլի 19-ը (ներառյալ) հնարավորինս խուսափել ճանապարհորդելուց և որևէ կարգի այցելություներից։ Հիշեցնում եմ, որ փակված կլինեն նաև որոշ հյուրանոցներ, որտեղ այս օրերին բնակվում էին անօթևան մնացած մեր համաքաղաքացիները։ Խնդրում եմ Ձեզ առանց որևէ հրատապ անհրաժեշտության չլքել բնակության վայրերը»։

Посол Армении в России сообщил о дополнительных сложностях, возникших на пути организации переезда граждан РА из РФ в связи с ограничениями, введенными в Москве
«В последнее время в результате распространения коронавируса все мы столкнулись с ситуацией, когда сотни наших граждан оказались в безвыходном положении в РФ вследствие временного прерывания воздушного сообщения с Арменией. Мы пережили дни, которые в нашей истории стали исключительными. Мы впервые столкнулись с таким опытом в нашей работе». Об этом говорится в заявлении посла Армении в России Вардана Тоганяна.
По его словам, хотя на прошлой неделе сотрудникам посольства удалось перевезти в Армению более 650 пассажиров тремя чартерными рейсами, тем не менее, еще много тех, которые хотят поехать в РА и нуждаются в первой помощи в связи со специальными мероприятиями на территории РФ.
"В эти дни мои усилия и усилия всех моих коллег были направлены именно на решение этой проблемы. И позвольте от имени всех нас извиниться перед теми людьми, чей голос с опозданием дошел до нас, или чьи проблемы еще не решены.
Заверяют, что все службы посольства и консульств в регионах России работают в круглосуточном режиме.
Осуществление срочных мероприятий, в том числе перемещение наших граждан в Армению, обеспечение их жильем и решение других проблем стало возможным благодаря непосредственному участию наших соотечественников в РФ. Выражаю свою глубокую благодарность всем общественным организациям, общинным структурам, как федеральным, так и региональным, благотворительным, молодежным союзам, врачам, которые содействовали нам в решении проблем наших граждан.
Я также благодарю тех, кто протянул руку помощи из гуманитарных и патриотических соображений или соображений саморекламы и PR-а, а также тех, кто не жалел усилий критиковать нас. Спасибо всем.
В то же время позвольте заявить, что с 13 апреля в Москве и Московской области начинает действовать специальный пропускной режим, во время которого движение граждан, в том числе из других регионов без специального разрешения, запрещено. Это означает наличие определенных препятствий и в нашей работе, в том числе в связи с консульской поддержкой, гостиничным обеспечением, передвижением на аэродромах.
Призываю вас до 19 апреля (включительно) по возможности избегать поездок и каких-либо посещений. Напоминаю, что будут закрыты и некоторые гостиницы, где в эти дни проживали оставшиеся без крова наши сограждане. Прошу вас не покидать места жительства без какой - либо срочной необходимости», - говорится в заявлении посла Тоганяна.