Թուրքիայի 155 քաղաքացի է դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ «2020 թ․ հունվարի 1-ից մինչեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ը ներառյալ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է Թուրքիայի 155 քաղաքացի՝ մեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունից՝ նշելով, որ Ադրբեջանի որեւէ քաղաքացի չի դիմել։
Թուրքիայի քաղաքացիների գերակշռող մասը, եթե ոչ ամբողջը, ազգությամբ հայեր են: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ նախագահի հրամանագրով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 48 հազար 352 հայի։ Ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունից խնդրել էինք տեղեկացնել նաեւ, թե 2021 թվականի փետրվարի 14-ից՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելու օրվանից մինչ օրս Հայաստան եկած ՌԴ քաղաքացիներից քանիսն է դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։
Ոստիկանությունից պատասխանել են, որ ՌԴ նման քաղաքացիների թիվը կազմում է 17 հազար 498 մարդ։ Ոստիկանությունից, սակայն, չեն պատասխանել, թե քանի դիմում է բավարարվել՝ նշելով հետեւյալը․ «Պահանջվող ժամանակահատվածում բավարարված դիմումների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն տրամադրել հնարավոր չէ, քանի որ դրանց մի մասը դեռեւս գտնվում է քննարկման փուլում։ Բացի այդ՝ նախկինում ներկայացված դիմումները եւս բավարարվել են նշված ժամանակահատվածում։ Ինչ վերաբերում է մյուս հարցադրմանը, թե ՌԴ քաղաքացիությունից քանիսն են հրաժարվել, հայտնում ենք, որ դա ՀՀ ոստիկանության ԱՎ վարչության գործառույթներից դուրս է»։

Сколько граждан иностранных государств обратились за гражданством РА?
С 1 января 2020 года по 30 ноября 2022 года включительно для получения гражданства РА обратились 155 граждан Турции. Большинство, если не все из них - армяне по национальности.
Об этом газете «Грапарак» сообщили в Паспортно-визовом управлении Полиции РА. «В ответ на наш запрос в Паспортно-визовом управлении сообщили также, что ни один гражданин Азербайджана не обращался за получением гражданства Армении. В данный период, указом президента РА, гражданство РА было присвоено 48 тыс. 352 армянам.
Мы также попросили паспортно-визовое управление Полиции предоставить данные о том, сколько граждан РФ, прибывших в Армению с 14 февраля 2021 года – с начала российско-украинской войны и по сей день, обратились за получением гражданства РА. В Полиции ответили, что число граждан России, обратившихся за получением гражданства РА составляет 17 498 человек.
В Полиции, однако, не ответили, сколько заявлений было удовлетворено, отметив следующее: «Невозможно предоставить четкую информацию по удовлетворенным заявлениям, поскольку часть из них все еще находится на стадии рассмотрения. Кроме того, ранее поданные заявления также были удовлетворены в указанный период.
Что касается вопроса о том, сколько граждан России отказались от гражданства РА, сообщаем, что этот вопрос не входит в функции Паспортно-визового управления Полиции РА». Подробности в сегодняшнем номере газеты.