Մարդու օրգանի ապօրինի շրջանառության դեպք է բացահայտվել (տեսանյութ)
Վերջերս ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Հայաստանի Հանրապետության երկու քաղաքացի ներգրավվել է օրգանների ապօրինի շրջանառության մեջ։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողները ձեռնարկվեցին լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ստացված տեղեկությունների իսկությունը պարզելու, ինչպես նաեւ նշված անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Միջոցառումներին մասնակցեցին նաև ոստիկանության Աշոցքի բաժնի ծառայողները։ Արդյունքում պարզվեց ներգրավված անձանց ինքնությունը։ Միջոցառման այդ փուլում սերտ համագործակցություն ծավալվեց նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի ծառայողների հետ։ Դրա արդյունքում էլ պարզվեց, որ քաղաքացիներից մեկն իրոք ստացել էր եվրոպական երկիր մուտք գործելու արտոնագիր և մեկնել։
Այնտեղ փոխպատվաստման վիրահատության միջոցով վերցվել էր նրա օրգանը՝ երիկամը։ Նշված հանգամանքը հավաստեց նաեւ նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում ստացված փորձագետի եզրակացությամբ։
Հարուցվեց քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 125-րդ պրիմ հոդվածի հատկանիշներով, այն է՝ մարդու օրգանների (և) կամ հյուսվածքների ապօրինի շրջանառությունը։ Քրեական գործի շրջանակներում տվյալ անձը հրավիրվեց ոստիկանություն եւ ցուցմունք տվեց, որ իրոք երիկամի առուվաճառքի շուրջ խոսակցություններ է վարել այդպիսի առաջարկով իրեն դիմած մարդու հետ։
Նրա կազմակերպմամբ մի քանի անգամ մեկնել է եվրոպական տվյալ երկիր բժշկական հետազոտություն անցնելու եւ ըստ ցուցմունքի հերթական անգամ այդպիսի բժշկական հետազոտություն կազմակերպելու նպատակով իրեն տեղափոխել են եվրոպական երկիր և այնտեղ արդեն օգտվելով տվյալ երկրի լեզվին չտիրապետելու, ինչպես նաև միայնակ այդտեղ գտնվելու հանգամանքներից, օգտագործելով նաև պարտքային կախվածության հետևանքով առաջացած վիճակի խոցելիությունը, առանց նրա վերջնական համաձայնությունը ստանալու՝ նրան ենթարկել են վիրահատության , ինչի միջոցով էլ վերցրել են երիկամը։
Ոստիկանության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում այս հանցագործությանը ներգրավված գրեթե բոլոր անձանց ինքնությունները պարզվել են․ միջոցառումները շարունակվում են հանցագործության հանգամանքներն ամբողջովին պարզելու ուղղությամբ։

Раскрыт случай незаконного оборота человеческого органа (видео)
В Главное управление по борьбе с организованной преступностью полиции поступило оперативное сообщение о том, что двое граждан Армении были вовлечены в незаконный оборот органов.
Сотрудники Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции Армении предприняли широкомасштабные оперативно-розыскные мероприятия для выяснения подлинности полученных сведений, а также установления личности указанных лиц.
В мероприятиях приняли участие также сотрудники Ашоцкого отдела полиции. В результате выяснилась личность вовлеченных лиц. На этом этапе мероприятия развернулось тесное сотрудничество со служащими Национального центрального бюро Интерпола в Республике Армения. В результате этого выяснилось, что один из граждан действительно получил лицензию на въезд в европейскую страну и уехал.
Там с помощью операции по пересадке был взят его орган - почка. Данное обстоятельство также подтвердило заключение эксперта, полученного в результате назначенной судебно-медицинской экспертизы.
Было возбуждено уголовное дело по статье 125 прим Уголовного кодекса РА - незаконный оборот органов (и) или тканей человека. В рамках уголовного дела данное лицо было приглашено в полицию и дало показания о том, что действительно вела разговоры о купле-продаже почки с человеком, обратившимся к нему с таким предложением.
При его посредничестве он несколько раз ездил в данную европейскую страну для прохождения медицинского обследования. С целью организации такого медицинского обследования его перевели в европейскую страну и там уже воспользовавшись обстоятельством его не владения языком, а также пребыванием там в одиночестве, используя уязвимость его состояния  вследствие долговой зависимости , без получения его окончательного согласия, подвергли операции.
В результате предпринятых полицией мер личности почти всех лиц, вовлеченных в это преступление, установлены: мероприятия продолжаются для полного выяснения обстоятельств преступления.