393մլն. դրամի հարկերից խուսափելու մեղադրանքով կալանավորվել են «Ար. Տոբակո» ՓԲԸ սեփականատերն ու տնօրենը. ՔԿ (լուսանկարներ)
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ բացահայտվել են Հայաստանից խոշոր խմբաքանակներով չհայտարարագրված ծխախոտի արտահանման և արտահանման փորձի, առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու դեպքեր։
ՀՀ ՊԵԿ ՀՕՀ վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2022թ․ ապրիլի 4-ին ՀՀ ՊԵԿ արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետ-բաժնում մաքսային զննման արդյունքում «ԴԱՖ» մակնիշի բեռնատար ավտոմեքենայում հայտնաբերվել է 25 արկղ «ARMADA» և 25 արկղ «GAMMA» տեսակի չհայտարարագրված ծխախոտ։ Դրանց տուփերի վրա, որպես արտադրող, նշված է եղել «Ար.Տոբակո» ՓԲ ընկերություն:
Բացի այդ, 2023թ․ ապրիլի 22-ին «էրեբունի» օդանավակայանի տարածքում զննության են ենթարկվել «Իլ 76» մակնիշի բեռնատար օդանավում և օդանավի կողքը կանգնած թվով 7 բեռնատարներում առկա ապրանքները։ Արդյունքում հայտնաբերվել է «Classic», «Panorama», «Bleck», «Armada», «Tigranakert» մակնիշների 980 արկղ (49,000 բլոկ կամ 490,000 տուփ) առանց ակցիզային դրոշմանիշերի ծխախոտ, որոնց արտադրող է նշված եղել «Ար.Տոբակո» ՓԲԸ-ն։
Արդյուքնում, «Ար. Տոբակո» ՓԲԸ-ի կողմից պետությանը պատճառվել է 188.397.650 ՀՀ դրամի վնաս։
Բացի այդ, ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 05.03.2023թ., 11.03.2023թ. երկու ֆիզիկական անձինք Երևանի մաքսային սպասարկման կենտրոն մաքսատուն-վարչությունում հայտարարագրել են համապատասխանաբար 19.405 կգ և 20.240 կգ թարմ խնձորի, իսկ 07.06.2023թ․մեկ այլ ֆիզիկական անձ՝ 1500 արկղ 16,684 կգ թարմ կեռասի արտահանում ՀՀ-ից դեպի ԵԱՏՄ անդամ ՌԴ՝ տարբեր ստացող ընկերությունների անուններով։ Համապատասխան բեռնատարները Վերին Lարսի անցակետում ՌԴ մաքսային մարմինների կողմից կանգնեցվելու և զննության ենթարկվելու արդյունքում պարզվել է, որ արկղերում լցված խնձորի, և կեռասի տակ առկա է առանց ակցիզային դրոշմանիշերի՝ «Ար.Տոբակո» ՓԲԸ արտադրության, «Armada», «Gamma», «Panorama» ֆիրմային անուններով ծխախոտ, որի ընդհանուր քանակը կազմել է 53.399 բլոկ կամ 533 990 տուփ)։
Հաշվի առնելով, որ նշված խմբաքանակների համար դուրս չեն գրվել հաշվարկային փաստաթղթեր, չի ձևակերպվել համապատասխան մատակարարում՝ «Ար.Տոբակո» ՓԲԸ-ի կողմից ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի պակաս հաշվարկման և վճարման արդյունքում պետությանը պատճառվել է ընդհանուր 205.311.145 ՀՀ դրամի վնաս։
ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվական բազաներում առկա տվյալների համաձայն' «Ար.Տոբակո» ՓԲԸ-ն երբևէ ՀՀ տարածքում հաշվարկային փաստաթղթերով ծխախոտ չի մատակարարել:
Վերոնշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ՊԵԿ-ում, նաև ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնված մի քանի քրեական վարույթները միացվել են մեկ վարույթում, որով նախաքննությունը ներկայումս իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում։ Հաշվի առնելով քննության ծավալը, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն ապահովելու անհրաժեշտությունը՝ ձևավորվել է քննչական խումբ։
2023թ․ հունիսի 23-ին խուզարկություն է կատարվել «Ար.Տոբակո» ընկերության գործունեության վայրում, որի արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գրանցված ընկերությունը իրականացնում է ծխախոտի արտադրություն։
Նույն օրը, նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստերի հիման վրա, վարույթն իրականացնող մարմինը հսկող դատախազին ներկայացրել է միջնորդություն՝ նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են։
Ընկերության սեփականատերը և տնօրենը ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացվելու համար։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, բավարարելով վարույթն իրականցնող մարմնի միջնորդությունները, 24.06.2023թ․ որոշումներով նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը 2 ամիս ժամկետով։

Задержаны владелец и директор ЗАО «Ар.Тобако»
Предварительное следствие по уголовному производству, расследуемому Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, выявило случаи вывоза и попытки вывоза незадекларированных сигарет из Армении крупными партиями, уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками КГД РА, было установлено, что 4 апреля 2022 года в результате таможенного досмотра в таможенном пункте Гогаван-Привольное управления Восточной таможни КГД РА в грузовом автомобиле марки «DAF» было обнаружено 25 ящиков незадекларированных сигарет марки «ARMADA» и столько же марки «GAMMA». На их коробках, как производитель, было указано ЗАО «Ар.Тобако».
«Кроме того, 22 апреля 2023 года на территории аэропорта «Эребуни» были осмотрены товары, находящиеся на грузовом самолете марки «Ил 76» и в 7 грузовиках, стоящих рядом с самолетом. В результате было обнаружено 980 пачек сигарет марок «CLASSIC», «PANORAMA», «BLECK», «ARMADA», «Тигранакерт» (49,000 блоков или 490,000 пачек) без акцизных марок производства ЗАО «Ар.Тобако».
В Результате, ЗАО «Ар.Тобако» нанесло государству ущерб в размере 188.397.650 драмов. Кроме того, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий были получены данные о том, что 05.03.2023 г., 11.03.2023 г. два физических лица в таможне-управлении Центра таможенного обслуживания Еревана задекларировали экспорт соответственно 19.405 кг и 20.240 кг свежих яблок, а 07.06.2023 г. еще одно физическое лицо - 1500 ящиков (16.684 кг) свежей вишни из РА в член ЕАЭС – РФ на имена различных получающих компаний.
В результате того, что соответствующие грузовики были остановлены таможенными органами РФ на КПП «Верхний Ларс» и подвергнуты досмотру, выяснилось, что под яблоками и вишнями в ящиках без акцизных марок перевозятся сигареты производства ЗАО «Ар.Табак» марок «Armada», «Gamma», «Panorama», общее количество которых составило 53.399 блоков или 533.990 пачек. Учитывая, что на указанные партии не выписаны расчетные документы, не оформлена соответствующая поставка в результате вычета и уплаты НДС и акцизного налога ЗАО «Ар.Тобако» причинил государству ущерб в размере 205.311.145 драмов. Согласно данным, имеющимся в информационных базах КГД РА ЗАО «Ар.Тобако» никогда не поставляло сигареты по расчетным документам на территории Армении.
В связи с вышеуказанными случаями в КГД РА, а также в Следственном комитете РА несколько уголовных производств, инициированных пунктом 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса РА, объединены в одно производство, предварительное следствие по которому в настоящее время осуществляется в Главном управлении Следственного комитета РА по расследованию экономических преступлений и контрабанды. Учитывая объем следствия, необходимость обеспечения беспристрастного и всестороннего предварительного следствия, сформирована следственная группа. 23 июня 2023 года был проведен обыск в офисе компании «Ар.Тобако», в результате выяснилось, что зарегистрированная в Армении компания осуществляет производство табака. В тот же день, на основании фактов, добытых предварительным следствием, орган, осуществляющий производство, представил прокурору ходатайство о возбуждении в отношении компании уголовного преследования по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса РА, которое было удовлетворено.
Владелец и директор компании были арестованы. Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана, удовлетворив ходатайства органа, осуществляющего производство, постановлениями от 24.06.2023 г. избрав в качестве меры пресечения арест сроком на 2 месяца. Предварительное следствие продолжается»,- говорится в сообщении СК.