Ադրբեջանը խախտում է գերիների իրավունքների միջազգային պահանջները. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը՝ ԵԽԽՎ զեկուցողին
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում գրառում է հրապարակվել, որում նշվում է, որ ԵԽԽՎ զեկուցողին է ներկայացվել Արցախյան հակամարտության հումանիտար հետևանքները։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր՝ մայիսի 21-ին, ընդունել է ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերով զեկուցող Պոլ Գավային (Իռլանդիա), ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նեվիլին, ԱԽ գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Մաքսիմ Լոնգանեին, ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանին, ԱԺ-ում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանին։
Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում Արցախից տեղահանված մարդկանց և մասնավորապես ռազմագերիների իրավունքների խախտման։ Անդրադարձ է եղել միջազգային կառույցների հետ կատարած աշխատանքին։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը կարևորել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունները կոպտորեն խախտում են գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները, նրանց ներկայացնում են ահաբեկիչներ կամ դիվերսանտներ։ Իսկ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում և քաղաքականացնում են հետվերադարձի գործընթացը։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը ներկայացրել է Արցախից տեղահանված բնակիչների և նրանց գույքային իրավունքների հարցերը։ Տեղեկացրել է, որ Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Եվրոպական դատարան, որում ներառված է նաև ներքին տեղահանված բնակիչների իրավունքները։ Գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ պատերազմական հանցագործությունների մասին:
Այս համատեքստում Եղիշե Կիրակոսյանը հավելել է, որ միջպետական գանգատ է ներկայացվել նաև Թուրքիայի դեմ՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու, ինչպես նաև Բաքվին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։

Докладчику ПАСЕ представлены факты военных преступлений Турции и Азербайлдана, а также гуманитарные последствия карабахского конфликта
Представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян 21 мая принял докладчика ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Поля Гавая (Ирландия), секретаря Комиссии ПАСЕ по миграции Марка Невиля, заместителя руководителя офиса Совета Безопасности Максима Лонгане, постоянного представителя Армении в СЕ Паруйра Ованнисяна, председателя Постоянной комиссии по внешним отношениям Рубена Рубиняна.
Егише Киракосян представил случаи нарушения прав военнопленных, а также перемещенных из Арцаха лиц в послевоенный период. Была затронута работа с международными структурами. Представитель Армении в ЕСПЧ отметил важность скорейшего возвращения содержащихся в Азербайджане армянских пленных, отметив, что азербайджанские власти грубо нарушают международные требования защиты прав пленных, представляют их террористами или диверсантами.
«А азербайджанские власти искусственно затягивают и политизируют процесс возврата»,- подчеркнул он.
Представитель Армении в ЕСПЧ представил проблемы депортированных из оккупированных районов Арцаха жителей.
Он сообщил, что Армения подала межгосударственную жалобу в Европейский суд, в которую включены также эти вопросы. В жалобе также представлены многочисленные и обширные доказательства военных преступлений Азербайджана. В этом контексте Егише Киракосян добавил, что против Турции подана межгосударственная жалоба относительно вербовки сирийских наемников в ходе 44-дневной войны и их перевозки в Азербайджан, а также по факту оказания военной помощи Баку.