Ժաննա Անդրեասյանը ՌԴ դեսպանի հետ քննարկել է Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման բարելավման հարցը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը: Որպես համագործակցության կարևոր բաղադրիչ` նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շեշտադրել է երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ միջոցառումների, փորձի փոխանակման, համատեղ մշակութային և սպորտային միջոցառումների իրականացման ձևաչափով: Նախարարի խոսքով՝ համատեղ ծրագրերի շարունակականությունն ու ոլորտային նոր նախաձեռնությունների իրականացումն օրակարգային առաջնահերթություն են:
Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել՝ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգման ոլորտներում առկա նախաձեռնությունների շարունակական իրականացումը կնպաստի հայ-ռուսական համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում ռուսերենի ուսուցման բարելավմանը և Ռուսաստանում հայերենի դասավանդման արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադառնալով Հայ-ռուսական համալսարանի գործունեությանը՝ կողմերը կարևորել են կրթական ծրագրերի արդիականացումը և զարգացումը:
Կողմերը քննարկել են նաև սեպտեմբերի 19-22-ը Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլ քաղաքում կայանալիք Հայ-ռուսական երիտասարդական համաժողովի անցկացման հետ կապված մի շարք հարցեր: Համաժողովի նպատակն է ակտիվ երիտասարդների միջև գործընկերային հարաբերությունների ստեղծումը, փորձի փոխանակումը և միջազգային հարաբերությունների ամրապնդումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ ծրագրերի և միջոցառումների իրականացմանը, մասնավորապես՝ քննարկվել են Հայաստանում Ռուսաստանի մշակույթի օրերի անցկացման մանրամասներ:
ՌԴ դեսպանը կարևորել է նաև սպորտի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես՝ մարզիկների և մարզիչների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, համատեղ ուսումնամարզական հավաքների անցկացումը, ինչպես նաև Ռուսաստանում կազմակերպվելիք սպորտային մրցաշարերին հայ մարզիկների մասնակցությունը:

Обсуждены вопросы, касающиеся преподавания русского языка в РА и армянского языка в РФ
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина․ На встрече присутствовали также заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и руководитель Российского центра науки и культуры Вадим Фефилов․
Приветствуя посла, министр ОНКС подчеркнула важность сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта в межгосударственных отношениях Армении и России. В качестве важной составляющей сотрудничества министр Жанна Андреасян подчеркнула последовательную реализацию двусторонних программ в формате мероприятий, обмена опытом, совместных культурных и спортивных мероприятий.
По словам министра, преемственность совместных программ и реализация новых инициатив являются приоритетом повестки дня․ Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации Сергей Копыркин поблагодарил за прием и подчеркнул, что продолжительная реализация существующих инициатив в сферах координации министерства ОНКС будет способствовать развитию армяно-российского сотрудничества․ В ходе встречи стороны обсудили также вопросы, касающиеся улучшения преподавания русского языка в Армении и повышения эффективности преподавания армянского языка в России.
Коснувшись деятельности Армяно-Российского университета, стороны подчеркнули важность модернизации и развития образовательных программ․ Стороны обсудили также ряд вопросов, связанных с проведением 19-22 сентября в Ставрополе армяно-российского молодежного форума. Цель форума - создание партнерских отношений между активной молодежью двух стран, обмен опытом и укрепление международных отношений. В ходе встречи стороны коснулись также реализации совместных программ и мероприятий в сфере культуры, в частности, были обсуждены детали проведения Дней культуры России в Армении․
Посол РФ также отметил важность перспективы сотрудничества между двумя странами в сфере спорта, в частности, реализации программ обмена спортсменами и тренерами, проведения совместных учебно-тренировочных сборов, а также участия армянских спортсменов в спортивных турнирах, организуемых в России․ В ходе встречи стороны обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес․