Զելենսկին պետք է հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերի․ Թուրքիայում դժգոհություն է առաջացրել Ուկրաինայի նախագահի հայտարարությունը
Թուրքիայում դժգոհություն է առաջացրել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հայտարարությունը Թուրքիայի վերաբերյալ, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Նախօրեին Ուկրաինայի նախագահը նշել էր, որ մի կողմից Թուրքիան աջակցում է Կիևնին կարևոր հարցերում, բայց մյուս կողմից ռուս զբոսաշրջիկների համար հետաքրքիր տուրեր է կազմակերպում:
Ի պատասխան այս խոսքերին` Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում կուսակցության» (ԱՇԿ-MHP) նախագահ Դևլեթ Բահչելին  Զելենսկուն հորդորել է «զգույշ լինել»  իր հայտարարություններում:
«Զելենսկին պետք է հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերի  թուրք ժողորդի, թուրքական կառավարության և Թուրքիայի Հանրապետության նկատմամբ։
«Ավելի լավ կլիներ, եթե Զելենսկին վստահեր թուրք ժողովրդին, այլ ոչ թե Հունաստանին»,-ասել է ազգայնական կուսակցապետը:
Վերջինս նաև հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախագահը շարունակում է «ջանքեր գործադրել»  Ուկրաինայում կայուն և մնայուն հրադադար հաստատելու համար:

«Зеленскому следует быть осторожным»: лидер турецких националистов недоволен словами президента Украины
Высказывания президента Украины Владимира Зеленского в одном из его недавних интервью вызвали недовольство в Турции, сообщает Ermenihaber.
Вчера президент Украины отметил, что, с одной стороны, Турция поддерживает Киев по важным вопросам, но, с другой стороны, она организует интересные туры для российских туристов.
В ответ на эти слова, председатель партии «Националистическое движения», Девлет Бахчели призвал Зеленского «быть осторожным» в своих заявлениях.
«Зеленский должен проявлять уважение к турецкому народу, турецкому правительству и Турецкой Республике. Было бы лучше, если бы Зеленский доверял турецкому народу, а не Греции», — сказал лидер национальной партии.
Последний также напомнил, что президент Турции продолжает «прилагать усилия», чтобы установить стабильное и долгосрочное прекращение огня в Украине.