Զատուլինը պատասխանել է Մանուկյանին. Ղարաբաղի իրադարձությունները կանխորոշված ​​էին
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը Telegram-ի իր ալիքում պատասխանել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանի նամակին։
Նամակում, մասնավորապես, Զատուլինն անդրադառնում է Մանուկյանի այն խոսքերին, որ 2020 թվականից ի վեր Ռուսաստանի Դաշնության պահվածքը «չի համապատասխանում դաշնակցի հայեցակարգին», իսկ զինված ուժերի դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից «վերջին կետն է դնում i-ի վրա»:
«Սա օտար տառ է, մեր այբուբեններում չկա։ Դուք, իհարկե, գիտեք, որ ես և իմ նման մտածող մարդիկ Ռուսաստանում ամենաքիչն էինք ցանկանում, որ Ղարաբաղում մեր խաղաղապահ գործողությունը նման ավարտ ունենա։ Բայց նախ հայերի, ապա՝ ռուսների ելքը Ղարաբաղից՝ այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ 2020 թվականից և հատկապես 2022-2023 թվականներից հետո, կանխորոշված ​​էր»,- գրել է նա։
Նա նշել է, որ դա դառը ճշմարտությունն է եւ չի ցանկանում կարճ նամակով թվարկել պատճառներն ու պատճառները։
«Ես ուզում եմ փրկել այն, ինչ մնացել է մեր ժողովուրդների հարաբերություններում, որպեսզի նրանք չդառնան պետությունների և կառավարությունների քաղաքականության զոհը։ Ես չէ, որ ձեզ պետք է ասեմ, թե ինչ է լինում քաղաքականության մեջ. Բայց մի շտապեք թաղել հույսը, կասկած մի մտցրեք իմ և մեր հավատքի մեջ, սա է Հայաստանի և Ռուսաստանի ապագայի երաշխիքը»,- նշել է նա։

Затулин ответил Манукяну: события в Карабахе были предопределены
Первый заместитель председателя комитета Государственной думы РФ по делам СНГ Константин Затулин в своем телеграм-канале ответил на письмо бывшего премьер-министра Армении Вазгена Манукяна.
В письме, в частности, Затулин касается слов Манукяна о том, что поведение РФ с 2020 года «не соответствует понятиям союзника» и вывод вооруженных сил из Нагорного Карабаха ставит «последнюю точку над «i».
«Это чужая буква, в наших алфавитах её нет. Вы, конечно, знаете, что я и такие же, как я, единомышленники в России, меньше всего хотели такого финала нашей миротворческой операции в Карабахе. Но исход сначала армян, а затем русских из Карабаха,- после всего, что произошло после 2020 и, особенно, 2022-2023 гг.,- был предопределён», - написал он.
Он отметил, что это горькая правда и не хочет в коротком письме перечислять причины и поводы.
«Я хочу спасти то, что остаётся в отношениях между нашими народами, чтобы они не стали жертвой политики государств и правительств. Не мне Вам говорить, что бывает в политике. Но не торопитесь хоронить надежду, не вносите сомнение в мою и нашу веру - в этом залог будущего Армении и России», - отметил он.