Զարմանք եմ հայտնում իմ հարգարժան գործընկեր Սերգեյ Լավրովի զարմանքի առնչությամբ. Միրզոյան
Հայաստանի արտգործնախարարը զարմանք է հայտնում Ռուսաստանի արտգործնախարարի զարմանքի առնչությամբ, թե դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված եռակողմ հանդիպմանն իր չմասնակցելու մասին լուրը իմացել են հայկական կողմի մամուլի հաղորդագրությունից։
Արարատ Միրզոյանն «Ազատությանը» փոխանցեց, որ հայկական կողմի խնդրանքը փոխանցվել է թե՛ Ռուսաստանի արտգործնախարարության կենտրոնական ապարատի ներկայացուցիչներին, թե՛ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությանը։
Իսկ թե ինչու հայկական կողմը հետաձգեց հանդիպումը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատեց՝ դժվար է կառուցողական և արդյունավետ հանդիպումներ ունենալ չդադարող սպառնալիքների և ուժի գործադրման նորանոր դրսևորումների պայմաններում:
«Ազատություն»․ - Մոսկվայում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ասուլիսի ընթացքում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը զարմանք է հայտնել, որ դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը Հայաստանի արտգործնախարարի չմասնակցելու մասին լուրը իմացել են հայկական կողմի մամուլի հաղորդագրությունից, և ոչ թե դիվանագիտական կապուղիներով։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա։
Միրզոյան․ - Ես էլ զարմանքն եմ հայտնում իմ հարգարժան գործընկեր Սերգեյ Լավրովի զարմանքի առնչությամբ։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը՝ Մոսկվայում նախատեսված իմ և Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև հանդիպումը հետաձգելու՝ հայկական կողմի խնդրանքը Հայաստանի արտգործնախարարությունը և Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունը փոխանցել են թե՛ Ռուսաստանի արտգործնախարարության կենտրոնական ապարատի ներկայացուցիչներին, թե՛ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությանը: Հակառակ դեպքում անբացատրելի է, թե ինչպես կարող էր Ռուսաստանի արտգործնախարարությունն իր տարածած մամուլի հաղորդագրությամբ շատ ավելի շուտ ազդարարել հայկական կողմի Մոսկվա չմեկնելու մասին, քան դրա և դրա պատճառների մասին կհասցներ հայտարարել Հայաստանի արտգործնախարարությունը
«Ազատություն»․ - Նախարար Լավրովի ելույթում հնչել է նաև համոզմունք միջադեպերի շարունակականության մասին, եթե կողմերից մեկը յուրաքանչյուր անգամ հրաժարվի մասնակցել նախապես համաձայնեցված բանակցություններին։ Ինչպե՞ս է պետք, ըստ Ձեզ, սա ընկալել։
Միրզոյան․ - Հայկական կողմը հստակ մատնանշել է հանդիպման հետաձգման պատճառը և անհրաժեշտությունը։ Համաձայնեք՝ դժվար է կառուցողական և արդյունավետ հանդիպումներ ունենալ չդադարող սպառնալիքների և ուժի գործադրման նորանոր դրսևորումների պայմաններում: Ինչ վերաբերում է այդ դրսևորումների հետագա շարունակականության մասին համոզմունքին, կարծում եմ, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը կոչված են հենց նման համոզմունքները բացառելուն։
«Ազատություն»․ - Սերգեյ Լավրովի հետ ասուլիսի ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Բայրամովն ասել էր, թե իբր 2020-ի նոյեմբերին Հայաստանը խոստացել է 8 գյուղեր «ազատել» սակայն չի կատարել այդ պայմանավորվածությունը: Դա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
Միրզոյան․ - Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, հայկական կողմը ոչ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, ոչ էլ որևէ այլ կերպ նման պարտավորություն չի ստանձնել։ Այլ բան, քան գրված, ստորագրված, հրապարակված պայմանավորվածություններ, գոյություն չունեն։ Կարծում ենք, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նման մտացածին պայմանավորվածությունների մասին խոսելով` փորձ է կատարում արդարացնել իր երկրի կողմից նոյեմբերի 9-ին եռակող հայտարարության դրույթների շարունակական ու կոպիտ խախտումները:
Միաժամանակ հարկ եմ համարում հիշեցնել, որ Հայաստանը քանիցս հանդես է եկել զորքերի հետքաշման՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայկական և Ադրբեջանական ԽՍՀ-ների միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանով տեղակայելու առաջարկով։

В условиях непрекращающихся угроз сложно проводить конструктивные и продуктивные встречи – глава МИД Армении
Глава МИД Армении выразил удивление в связи с удивлением главы МИД России тем, что новость о его неучастии в запланированной на 23 декабря трехсторонней встрече стала известна из пресс-релиза армянской стороны.
Арарат Мирзоян сообщил Радио Азатутюн, что просьба армянской стороны была передана как представителям центрального аппарата МИД России, так и посольству России в Армении.
Что касается того, почему армянская сторона отложила встречу, глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что в условиях «постоянных угроз и новых проявлений применения силы сложно проводить конструктивные и продуктивные встречи».
«Азатутюн»: В ходе пресс-конференции с министром иностранных дел Азербайджана в Москве министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил удивление тем, что новость о неучастии министра иностранных дел Армении в трехсторонней встрече, намеченной на 23 декабря, стала известна из пресс-релиза армянской стороной, а не по дипломатическим каналам. Как бы Вы это прокомментировали?
Мирзоян: Я также выражаю удивление по поводу удивления моего уважаемого коллеги Сергея Лаврова. Принимая во внимание гуманитарный кризис, вызванный незаконной блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, просьбу армянской стороны отложить запланированную в Москве встречу между мной и министрами иностранных дел России и Азербайджана МИД Армении и посольство Армении в России направили представителям центрального аппарата МИД России и посольству России в Армении. Иначе непонятно, как МИД России мог объявить о неотъезде армянской стороны в Москву намного раньше, чем МИД Армении успел бы объявить об этом и о причинах этого.
«Азатутюн»: В выступлении министра Лаврова также прозвучало убеждение о продолжении инцидентов, если одна из сторон каждый раз отказывается от участия в заранее согласованных переговорах. На Ваш взгляд, как это следует воспринимать?
Мирзоян: Армянская сторона четко указала причину и необходимость переноса встречи. Согласитесь, сложно проводить конструктивные и продуктивные встречи в условиях постоянных угроз и новых проявлений применения силы. Что же касается убеждения о дальнейшем продолжении этих проявлений, то я думаю, что трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года и присутствие российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе призваны исключить такие убеждения.
«Азатутюн»: Во время пресс-конференции с Сергеем Лавровым министр иностранных дел Азербайджана Байрамов заявил, что Армения обещала «освободить» 8 сел в ноябре 2020 года, но не выполнила это соглашение. Как бы вы это прокомментировали?
Мирзоян: Как мы неоднократно заявляли, армянская сторона не брала на себя такого обязательства ни в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, ни каким-либо иным образом. Ничего, кроме написанных, подписанных, опубликованных договоров не существует. Думаем, что министр иностранных дел Азербайджана, говоря о таких надуманных договоренностях, пытается оправдать постоянные и грубые нарушения его страной положений трехстороннего заявления от 9 ноября.
Вместе с тем считаю необходимым напомнить, что Армения неоднократно предлагала вывод войск, развертывание вооруженных сил Армении и Азербайджана вдоль административной границы, которая существовала между Армянской и Азербайджанской ССР.