Զախարովան պնդում է՝ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը չպետք է հիմնված լինի Արևմուտքի հետ «սիրախաղի» վրա
ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը պետք է հիմնված լինի երկրի իրական կարիքների վրա, այլ ոչ թե Արևմուտքի հետ ՛՛սիրախաղերի՛՛, նման որոշումը չի վերաբերում երկրի բուն ազգային շահերին, ՌԻԱ Նովոստի-ին ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, եթե կազմակերպությունը չպատասխանի Երևանի բարձրացրած հարցերին, որոնք վերաբերում են երկրի ինքնիշխան տարածքին:
Զախարովան նշել է, որ յուրաքանչյուր երկիր ազատ է ընտրելու, թե որ միավորումների հետ է ցանկանում զարգացնել հարաբերությունները՝ կախված կոնկրետ պատճառներից և գործոններից:
՛՛Իսկ դա պետք է անել՝ հենվելով իրականության, երկրի իրական կարիքների վրա և ոչ մի դեպքում չխաղալ, չտրվել ինչ-որ արևմտյան սցենարներով հերթական բեմադրության գայթակղությանը։
Եվ, գիտեք, որևէ կերպ չխաղալ, դա շատ վտանգավոր է, քանի որ դրանք անվտանգության հարցեր են՛՛,-ասել Է Զախարովան։
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ իրեն հայտնի չէ, թե ինչու են Երևանում քաղաքական գործիչները ՀԱՊԿ-ի բացասական դերի մասին կարծիք պարտադրում Հայաստանի քաղաքացիներին:
՛՛Ինձ թվում է, որ դա չի վերաբերում Հայաստանի բուն և ազգային շահերին։ Կարծում եմ և վստահ եմ, որ ես պարզապես այդպիսի տեղեկատվություն ունեմ: Դա այն է, ինչ պատրաստվել է ինչ-որ տեղ Բրյուսելի շրջանում, ահա այս ՛՛տեղեկատվական ճաշը՛՛, որով հիմա առատորեն փորձում են կերակրել Հայաստանի քաղաքացիներին՝ ինչ-որ բաներ հորինելով ՀԱՊԿ-ի մասին։ Իհարկե, ՀԱՊԿ-ից ոչ մի վատ բան երբեք չի եղել՛՛,-ասել Է Զախարովան՝ հավելելով, որ ի վերջո, միևնույն է, որոշելու է Երեւանը, բայց չարժե դա անել ՛՛գոյություն չունեցող փաստերի՛՛ հիման վրա։
Զախարովան հավելել է, որ ՀԱՊԿ-ում մնալու կամ դուրս գալու որոշում կայացնելու է հենց Հայաստանը, սակայն ՛՛պետք չէ թաքնվել ՀԱՊԿ-ի հետևում պատասխանատվությունից խուսափելու կամ նրան գտնելու փորձերի մեջ, ով իրականում իբր մեղավոր է՛՛:

Захарова настаивает на том, что возможный выход Армении из ОДКБ не должен основываться на "заигрывании" с Западом
Возможный выход Армении из ОДКБ должен быть основан на реальных нуждах страны, а не на "заигрываниях" с Западом, подобное решение не относится к исконным национальным интересам страны, заявила РИА Новости официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения выйдет из ОДКБ, если организация не ответит на поднятые Ереваном вопросы, касающиеся суверенной территории страны.
Захарова отметила, что каждая страна вольна выбрать, с какими объединениями она хочет развивать отношения, в зависимости от конкретных причин и факторов. "Это же нужно делать с опорой на реальность, на реальные нужды страны и ни в коем случае не играться в это, не поддаваться на искушение какой-нибудь, знаете, очередной инсценировки по западным сценариям. И, знаете, как-то не заигрываться в это, это очень опасно, потому что это вопросы безопасности", - сказала Захарова.
Официальный представитель МИД подчеркнула, что ей неизвестно, почему политики в Ереване навязывают гражданам Армении мнение о негативной роли ОДКБ.
"Мне кажется, это не относится к истинным исконным и национальным интересам Армении. Я думаю и уверена, у меня есть просто такая информация. Это то, что приготовлено где-то в районе Брюсселя, вот эта вот, знаете, информационная похлёбка, которой сейчас обильно пытается накормить граждан Армении, придумывая какие-то небылицы про ОДКБ. Уж точно ничего плохого от ОДКБ никогда не было", - рассказала Захарова, добавив, что решать будет в итоге всё равно Ереван, но не стоит этого делать на основе "несуществующих фактов".
Захарова добавила, что решать остаться в ОДКБ или выйти будет сама Армения, однако "не нужно прятаться за ОДКБ в попытках уйти от ответственности или в попытках найти того, кто на самом деле якобы виновен".