Ընկեր Արմեն Գրիգորյանին հիշեցնում եմ, որ ՌԴ-ն է ապահովում ՀՀ ցորենի 90%-ը, այլ ոչ թե Արևմուտքը․ Զախարովա
Հաշվի առնելով, որ մենք պարբերաբար տեղեկացնում ենք հայկական կողմին, կապի մեջ ենք, կարծում եմ, որ այդ տեղեկատվությունը տարածվում է և կարծում եմ, որ Երևանում գիտեն մեր դիրքորոշման մասին և ելնում են նման արկածների իրատեսական գնահատականներից։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությունը «Ուկրաինայի խաղաղության բանաձեւի» համատեքստում պարենային անվտանգության առցանց ձևաչափով թեմատիկ համաժողովին։
«Մենք կարծում էինք, որ նրանք հիանալի հասկացել են, որ նման ներքաղաքական կռիվը կապ չունի քաղաքական կարգավորման որոնման և խաղաղության հաստատման հետ, բայց, ըստ երևույթին, դա ոչ բոլորին է հասնում։ Եվ այս հավաքների բոլոր մասնակիցները պետք է տեղյակ լինեն, որ առանց Ռուսաստանի մասնակցության հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել»,- ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա՝ պարենային ապահովությամբ հետաքրքրվողներն առաջին հերթին պետք է հարցնեն, թե իրենց երկրում այս հարցն ինչպես է. «Գուցե ընկեր Արմեն Գրիգորյանը չգիտի, հիշեցնեմ։ Հացահատիկները, որոնք Հայաստան են գնում տարբեր նպատակներով, դրանց 90 տոկոսը գալիս է Ռուսաստանից։ Միգուցե, այն ժամանակ դուք կարող եք կապ հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ տեսահամաժողովի միջոցով՝ քննարկելու ձեր պարենային անվտանգությունը: Դե, դա արդար է և հարգալից: Ինչու՞ գործել և ինչ-որ խարդախության մեջ մտնել նրանց թիկունքում, ովքեր, ի թիվս այլ բաների, կերակրում են ձեզ և ապահովում ձեր պարենային անվտանգությունը»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 4-ին Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը առցանց ձևաչափով մասնակցել է պարենային անվտանգության թեմատիկ համաժողովին՝ «Ուկրաինական խաղաղության բանաձեւի» համատեքստում։
Համաժողովը «Ուկրաինայի վերաբերյալ խաղաղության բանաձեւ» գագաթնաժողովի շարունակությունն է։ Առցանց համաժողովում մասնակիցները քննարկել են պարենային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

Захарова решила посоветовать Григоряну не участвовать в междусобойчиках, а подумать о продовольственной безопасности
Учитывая, что мы информируем армянскую сторону регулярно, находимся в контактах, я думаю, что эта информация доходит и я думаю, что в Ереване знают о нашей позиции и исходят из реалистичных оценок подобных авантюр. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя участие секретарь Совета безопасности Армении Армена Григоряна в тематической конференции по продовольственной безопасности в контексте «Украинской мирной резолюции» в онлайн-формате.
«Мы думали, что они прекрасно понимают, что такие междусобойчики не имеют никакого отношения к поиску политического урегулирования и установлению мира, но, видимо, не до всех доходит. И все участники этих сходок должны давать себе отчет в том, что разрешение конфликта без участия России не возможно»,- заявила Захарова.
По ее словам, люди заинтересованные продовольственной безопасностью, в первую очередь должны поинтересоваться как с этим вопросом обстоят дела в своей стране: «Может товарищ Армен Григорян не знает, я напомню. Зерновые, которые идут в Армению по разным позициям 90 процентов идут из России. Может тогда с РФ выходить на связь по видеоконференции для обсуждения своей продовольственной безопасности. Ну, это по-честному, уважительно. Чего же выступать и заниматься какими-то махинациями за спиной тех, кто тебя, в том числе и кормит, и обеспечивает твою продовольственную безопасность».
Напомним, что секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 4 сентября принял участие в тематической конференции по продовольственной безопасности в контексте «Украинской мирной резолюции» в онлайн-формате.
Конференция является продолжением саммита «Мирная резолюция по Украине». На онлайн-конференции участники обсудили широкий спектр вопросов, связанных с продовольственной безопасностью.