Վրաստանը շարունակում է ակտիվ միջնորդական ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև. Փաթարաձե
Վրաստանը շարունակում է ակտիվ միջնորդական ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Այս մասին Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումներից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել Է Ադրբեջանում Վրաստանի դեսպան Զուրաբ Պատարաձեն, տեղեկացնում է ԱՊԱ-ն:
Նա նշել է, որ միջնորդությունը կշարունակվի Վրաստանի տարբեր պետական կառույցների ներկայացուցիչների, առաջին հերթին՝ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի մասնակցությամբ, որպեսզի մեկընդմիշտ խաղաղություն հաստատվի տարածաշրջանում:
Դեսպանը հավելել է, որ այսօր հանձնաժողովում լսումների ժամանակ բազմիցս հիշատակվել է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի ՛՛բարիդրացիության նախաձեռնությունը՛՛:
՛՛Վստահ եմ, որ մեր կառավարության և մեր մեծ թիմի աջակցությամբ մենք արդյունքի կհասնենք՛՛,-նշել է նա:
Պատարաձեն հավելել է, որ ձերբակալված անձանց փոխանակման վերաբերյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի միջնորդությամբ համաձայնության ձեռքբերումը Վրաստանի միջնորդության առաջին փուլն է:
Դրանից հետո Թբիլիսիում հանդիպել են երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարները։ Ի վերջո, նրա խոսքով, Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այց կատարեցին Թբիլիսի՝ մասնակցելու ՛՛Մետաքսի ճանապարհի թբիլիսյան համաժողովին՛՛, և այդ ընթացքում վրացական կողմը հնարավորություն ունեցավ շարունակել երկխոսությունն այդ ուղղությամբ:
՛՛Ես կարծում եմ, որ շատ կարևոր է շարունակել այդ գործընթացները։ Հաջորդ տարի շատ կարևոր փոփոխություններ կլինեն, և դուք ականատես կլինեք այս բոլոր գործընթացներին՛՛,-ասել է դեսպանը։
Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած լսումներից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է. ՛՛Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունները շարունակվում են բոլոր մակարդակներում՛՛:
Նա նշել է, որ երկու երկրներն էլ դրական են արձագանքել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի ՛՛բարիդրացիության նախաձեռնություն՛՛ նախագծին, և այդ ձևաչափով աշխատանքները շարունակվում են:
՛՛Արդեն մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել, և ես վստահ եմ, որ հանդիպումները շարունակվելու են։ Այս ձևաչափով աշխատանքները շարունակվում են՛՛,-ասել է նա:

Грузия продолжает активные посреднические усилия между Азербайджаном и Арменией: Патарадзе
Как сообщает тбилисский корреспондент АПА, об этом в беседе с журналистами после слушаний, состоявшихся в комитете по внешним связям парламента Грузии, заявил посол Грузии в Азербайджане Зураб Патарадзе.
Он отметил, что посредничество будет продолжено с участием представителей различных госструктур Грузии, в первую очередь, премьер-министра Ираклия Гарибашвили, чтобы раз и навсегда установить мир в регионе.
Посол добавил, что сегодня на слушаниях в комитете неоднократно упоминалась «Инициатива добрососедства» премьер-министра Ираклия Гарибашвили:
«Я уверен, что при поддержке нашего правительства и нашей большой команды мы добьемся результата».
Патарадзе добавил, что достижение соглашения между Азербайджаном и Арменией об обмене задержанных лиц при посредничестве премьер-министра Ираклия Гарибашвили является первым этапом посредничества Грузии. После этого в Тбилиси встретились министры иностранных дел трех стран. Наконец, премьер-министр Азербайджана Али Асадов и премьер-министр Армении Никол Пашинян совершили визит в Тбилиси для участия в «Тбилисском форуме Шелкового пути», и в это время грузинская сторона имела возможность продолжить диалог в данном направлении.
«Я считаю, что очень важно продолжать эти процессы. В следующем году произойдут очень важные изменения, и вы станете свидетелями всех этих процессов».
Посол Грузии в Армении Георгий Шарвашидзе заявил в беседе с журналистами после слушаний, состоявшихся в комитете по внешним связям парламента Грузии: «Мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном продолжаются на всех уровнях».
Он отметил, что обе страны положительно отнеслись к проекту «Инициатива добрососедства» премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили и работа в этом формате продолжается:
«Уже проведен ряд встреч, и я уверен, что встречи будут продолжены. Работа в этом формате продолжается».