Թուրքիայի հայկական համայնքը գալիք նախագահական ընտրություններին հակված է քվեարկել ընդդիմության թեկնածուի օգտին՝ թեև նրա հաղթանակի դեպքում Անկարայի քաղաքականությունը Երևանի հանդեպ չի փոխվի․ Էստուկյան
Հայկական համայնքը Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններին ավելի շատ հակված է քվեարկել ընդդիմության միասնական թեկնածու, քեմալական Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդ, ընդդիմության հիմնական առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի օգտին: Այս մասին Infoport.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Ակոս» պարբերականի հայերեն բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը՝ անդրադառնալով մայիսի 14-ին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններին։
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ ընդդիմադիր թեկնածու Քըլըչդարօղլուի՝ իշխանության գալու դեպքում Թուրքիայի քաղաքականության մեջ Հայաստանի հադնեպ մեծ փոփոխություններ չեն ակնկալվում։ «Բայց, կարծես թե, Քըլըչդարօղլուն հարևան երկրների հետ պետք է որ ուզի ավելի լավ հարաբերություններ մշակել։ Բայց, անշուշտ, Ադրբեջանի հետ նրանց հարաբերությունները չեն դադարի սերտանալ՝ նրանք էլ նույն հանգերգը պետք է կրկնեն՝ «Մեկ ժողովուրդ՝ երկու պետություն»»,- նկատեց Էստուկյանը:
Խոսելով ընտրությունների ելքի մասին՝ նա նկատեց, որ Քըլըչդարօղլուն ընտրվելու շանսեր ունի և Էրդողանի համար շատ ռեալ մրցակից է: «Թուրքիայում վերջին 20 օրերին անցկացված 9 սոցհարցումներից միայն մեկի համաձայն է, որ Էրդողանը հաղթում է միասնական ընդդիմության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլույին։ Ավելին, հարցումները վկայում են, որ մոտ տասը տարի նախագահող Էրդողանը կարող է պարտվել հենց առաջին փուլում։
Էրդողանի համար արդեն իսկ լուրջ սպառնալիք էին գնաճն ու տնտեսական ճգնաժամը, դրան գումարվեց աղետալի երկրաշարժը, որը պաշտոնական տվյալներով մոտ 50 հազար մարդու կյանք է խլել։ Երկրի ներքին կամ արտաքին հանգամանքներով պայմանավորված՝ պատճառ դարձան, որ տվյալ պարագայում Թուրքիայի ընտրողները մոտավոր անցյալի համեմատ ավելի լուրջ դժվարությունների դիմակայեն, մասնավորապես տնտեսական կտրվածքով։ Այս հանգամանքը շատ ավելի իրատեսական է դարձնում ընդդիմության հաշիվները, որ ընտրությունից կարող է հաղթական դուրս գալ»,- պարզաբանեց Էստուկյնաը:
Անդրադառնալով Էրդողանի առողջական վիճակին՝ նա բացի պաշտոնական վարկածից ու շրջանառվող լուրերից որևէ այլ բան ասել չի կարող։

Армянская община Турции на президентских выборах склонна проголосовать за кандидата от оппозиции, хотя в случае его победы политика Анкары в отношении Еревана не изменится: Эстукян
Армянская община на предстоящих в Турции президентских выборах больше склонна голосовать за единого кандидата от оппозиции, лидера кемалистской Народно-республиканской партии, основного лидера оппозиции Кемаля Кылычдароглу. Об этом в беседе с корреспондентом Infoport.am сказал редактор армянского отдела издания «Акос» Баграт Эстукян, коснувшись предстоящих 14 мая в Турции президентских выборов.
В то же время он отметил, что в случае прихода к власти Кылычдароглу больших изменений в политике Турции относительно Армении не ожидается. «Но, кажется, Кылычдароглу должен хотеть наладить лучшие отношения с соседними странами. Однако, безусловно, его отношения с Азербайджаном не перестанут сближаться, и они вместе продолжат повторять тот же лозунг: «один народ-два государства»», - заметил Эстукян.
Говоря об исходе выборов, он заметил, что Кылычдароглу имеет шансы на избрание и является для Эрдогана очень реальным конкурентом. «Из 9 соцопросов, проведенных в Турции за последние 20 дней, только по итогам одного Эрдоган побеждает Кылычдароглу. Более того, опросы показывают, что председательствующий около десяти лет Эрдоган может проиграть в первом же туре. Рейтинг Эрдогана серьезно подорвали инфляция и экономический кризис, к этому прибавилось катастрофическое землетрясение, унесшее, по официальным данным, жизни около 50 тысяч человек. Эти процессы привели к тому, что избиратели Турции, по сравнению с прошлыми годами, столкнулись с более серьезными трудностями, в частности, в экономическом плане. Все это играет на руку оппозиции», - пояснил Эстукян.
Касаясь состояния здоровья Эрдогана, он отметил, что не может добавить ничего к официальной версии и муссируемых слухов.