Թուրքիան պետք է փոխի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը ՀՀ-ի նկատմամբ. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման եւ տնտեսական նկարագրի վերականգնման համար Թուրքիան պետք է փոխի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը ՀՀ-ի նկատմամբ: Այս մասին նա հայտարարել է Հայաստանում "Ինտերֆաքսի" սեփական թղթակցին տված հարցազրույցում ։
Այն հարցին, թե որքանով է այժմ տարածաշրջանում տնտեսական կապերի հաստատման գործընթացը կախված քաղաքական գործոնից, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումից, Փաշինյանը հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական սահմանը Թուրքիայի կողմից միակողմանի փակվել է դեռեւս 1993 թվականին:
Նա նշել է, որ Հայաստանը միշտ կողմ է եղել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը, սակայն դա Մերժվել է հենց Թուրքիայի կողմից: Վարչապետի խոսքով ՝ Անկարայի նման թշնամական քաղաքականությունը նոր թափ է ստացել Արցախի դեմ Ադրբեջանի 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում։
Մասնավորապես, Թուրքիան Ադրբեջանին ուղղակի ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի տեղափոխելով նաև օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին։ "Այս համատեքստում, տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման եւ տնտեսական նկարագրի վերականգնման համար Թուրքիան պետք է փոխի Հայաստանի նկատմամբ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը", - եզրափակել է Փաշինյանը:

Турция должна изменить свою агрессивную политику в отношении Армении: Пашинян
Турция должна изменить свою агрессивную политику в отношении Армении. Об этом в интервью собственному корреспонденту "Интерфакса" в Армении заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Для установления прочного мира и восстановления экономического облика в регионе, Турции необходимо изменить агрессивную политику в отношении РА»,- подчеркнул он. На вопрос, в какой степени сейчас процесс налаживания экономических связей в регионе зависит от политического фактора, в частности, от нормализации отношений с Турцией, Пашинян напомнил, что армяно-турецкая граница была в одностороннем порядке закрыта Турцией еще в 1993 году. Он указал, что Армения всегда выступала за нормализацию отношений с Турцией без предварительных условий, однако это отвергалось самой Турцией. По словам премьера, подобная враждебная политика Анкары получила новый размах в ходе 44-дневной агрессии Азербайджана против Арцаха. В частности, Турция оказала Азербайджану прямую военно-политическую и военно- техническую поддержку, перебросив также в зону нагорно-карабахского конфликта иностранных вооруженных боевиков-террористов. "В этом контексте, для установления прочного мира и восстановления экономического облика в регионе, Турции необходимо изменить данную агрессивную политику в отношении Армении",- заключил Пашинян.