Թուրքիան արձագանքել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի կողմից հայոց Ցեղասպանության հիշատակման փաստին
«Մենք կործում ենք, որ մամուլի քարտուղարի խոսքերը լեզվի անհաջող սայթաքում էին։ Ցանկացած պարագայում, նման ձևակերպումներն անթուլատրելի են», - ասել են Թուրքիայի ԱԳՆ-ից։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն շարունակում է լռել։
Հիշեցնենք, որ երեկ ուշ երեկոյան Սպիտակ Տան մամուլի խոսնակը հայտարարել է՝ ԱՄՆ-ում վանդալիզմի զոհ է դարձել Հայոց Ցեղասպանության հուշարձանը: Փաստացի երկար տարիների ընդմիջումից հետո Սպիտակ տան ներկայացուցիչը առաջին անգամ արտաբերեց «հայոց Ցեղասպանություն» եզրույթը:
Փորձագետները գտնում են, որ դա ԱՄՆ-ի ակնարկն էր Անկարայի վերջին շրջանում «ոչ պատշաճ» վարքագծին` մասնավորապես Սուրբ Սոֆիայի տաճարի մեջիթ դարձնելու նկրտումներին և С400 համակարգերի գործարքմանը:

Турция отреагировала на упоминание Геноцида армян со стороны пресс-секретаря Белого дома
"Мы надеемся на то, что слова пресс-секретаря были случайными. В любом случае, подобные формулировки недопустимы", - отметили в МИД Турции.
Напомним, что вчера поздно вечером пресс-секретарь Белого дома заявила, что памятник Геноциду армян в США подвергся нападению вандалов. Таким образом впервые за долгие годы представитель Белого дома, как бы «невзначай» произнесла словосочетание «Геноцид армян».
Эксперты считают, что это было намеком США Анкаре из-за ее «ненадлежащего» поведения, в частности, за стремление превратить Собор Святой Софии в мечеть, а также за экспериментальный запуск комплексов С 400.