Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը կրկին 6 ամսով երկարաձգվեց
Թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներկրման արգելքի ժամկետն ավելացվեց ևս 6 ամսով։ Այս մասին որոշումն ընդունվեց  Կառավարությունն այսօրվա նիստում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հիշեցրեց՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց Հանրապետություն թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի մասին որոշումը, որով սահմանվեց վեցամսյա արգելք ՀՀ թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա:
«Վեցամսյա ժամկետ սահմանվել է՝ հիմք ընդունելով ԵԱՏՄ համապատասխան դրույթը, համաձայն որի՝ ԵԱՏՄ անդամ-պետությունները երրորդ երկրների հետ առևտրում կարող են միակողմանիորեն կիրառել ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ՝ առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով: Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը սահմանող իրավական կարգավորումն ուժի մեջ է մտել 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից, հետևաբար 6-ամսյա ժամկետը լրանում է հուլիսի 1-ին»,- ասաց Քերոբյանը:
Քերոբյանի խոսքով՝ նոր որոշման անհրաժեշտություն կա, որով կնախատեսվի ևս 6 ամսով երկարաձգել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծումը ՀՀ:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման արգելքը պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական բնույթի սանկցիա, այլև անվտանգության տեսանկյունից հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսավորման դադարեցում»,- ասաց Քերոբյանը:

Временный запрет на импорт товаров из Турции продлен еще на 6 месяцев
Решением правительства еще на 6 месяцев продлен временный запрет на ввоз в Армению товаров турецкого происхождения. Правительство Армении 24 июня еще на шесть месяцев продлило запрет на импорт турецкой продукции.
Шестимесячный срок предыдущего решения истекает 1 июля. «Это означает, что есть необходимость в новом решении, которым предусмотрено еще на 6 месяцев продлить импорт в Армению товаров турецкого происхождения, имеющих конечное потребление», - сказал и. о. министра экономики Армении Ваан Керобян.
По его словам, в рамках запрета на импорт товаров турецкого происхождения применяется не только экономическая санкция в отношении Турции, но и прекращается финансовое вливание армянского капитала в государственную казну этой страны. «Одновременно предотвращается возможность проникновения различных угроз посредством импорта товаров конечного потребления из враждебно настроенной страны», - сказал он и добавил, что общий объем импорта из Турции сократился примерно на 70%.
По его словам, в свете введенных санкций резко изменились состав и ассортимент ввозимых товаров. Если раньше ввозились авиатопливо, цитрусовые фрукты, чистящие средства, овощи, тирокатаж, то сейчас в основном стройматериалы, трикотажные и хлопчатобумажные ткани и натуральная кожа», - заметил министр. Правительство Армении с 31 декабря прошлого года запретило импорт турецких товаров в Армению. Причина - поддержка со стороны Турции азербайджанской агрессии в ходе 44-дневной войны.