Ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի որոշումը
Նորին գերազանցություն Ջասեմ Մոհամեդ Ալբուդայվին՝ ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղարը, ողջունել է Պաղեստինի պետության պաշտոնական ճանաչումը Հայաստանի Հանրապետության կողմից։ Այս մասին նշվել է խորհրդի հայտարարությունում։
«Բացի այդ, Նորին գերազանցությունը բարձր է գնահատել Հայաստանի այս քայլը՝ ի աջակցություն եղբայրական պաղեստինցի ժողովրդի, իր բոլոր իրավունքների իրականացման համար խաղաղության, արդարության եւ անկախության պայմաններում, ինչպես նաեւ աջակվելու համար կայունությանը, անվտանգությանը եւ հանդարտությանը տարածաշրջանում։ Միեւնույն ժամանակ, Նորին գերազանցությունը կոչ է արել բոլոր երկրներին նման քայլեր ձեռնարկել Պաղեստինի պետության ճանաչման համար։
Նորին գերազանցությունը հաստատել է խորհրդի ամուր դիրքորոշումը պաղեստինյան գործի աջակցությանը եւ այնպիսի որոշման կայացմանը, որը հիմնված կլինի իսրայելական օկուպացիայի դադարեցման եւ անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծման վրա 1967թ. սահմաններում, Արեւելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով, ՄԱԿ բանաձեւերի եւ Արաբական խաղաղ նախաձեռնության համապատասխան»,- նշ

Генсек Совета сотрудничества арабских государств залива приветствовал признание Арменией палестинского государства
Его превосходительство Джасем Мохаммед Албудайви, генеральный секретарь Совета сотрудничества арабских государств залива (ССАГЗ), приветствовал официальное признание Республикой Армения государства Палестина. Об этом говорится в заявлении ССАГЗ.
«Кроме того, Его превосходительство высоко оценил этот шаг Армении в поддержку права братского палестинского народа на осуществление всех своих прав и жизнь в условиях мира, справедливости и независимости, а также на поддержание стабильности, безопасности и умиротворения в регионе. В то же время Его превосходительство призвал все страны предпринять аналогичные шаги для признания государства Палестина.
Кроме того, Его превосходительство подтвердил твердую и неизменную позицию ССАГЗ в поддержке палестинского дела и достижении решения, основанного на прекращении израильской оккупации и создании независимого палестинского государства в границах 1967 года со столицей в Восточном Иерусалиме, согласно соответствующим резолюциям Организации Объединенных Наций и Арабской мирной инициативе», - отмечается в заявлении организации.