Ռուսաստանի հայերի միությունը կոնսոլիդացված դիրքորոշում է հայտնել 8-րդ գումարման Պետդումայի ընտրությունների վերաբերյալ
2021 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Պյատիգորսկում տեղի ունեցավ ընդլայնված միջտարածաշրջանային խորհրդակցություն ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի և ՌՀՄ տարածաշրջանային բաժանմունքների ղեկավարների և ակտիվի, ինչպես նաև ՌԴ սուբյեկտներում գործող այլ հայկական ազգային-մշակութային հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Խորհրդաժողովին մասնակցել են ավելի քան ութսուն մասնակիցներ Ստավրոպոլի երկրամասից, Կրասնոդարի երկրամասից, Ադիգեայի Հանրապետությունից, Կաբարդինո-Բալկարիայի Հանրապետությունից, Հյուսիսային Օսիայի Հանրապետությունից՝ Ալանիայից, Ղրիմի Հանրապետությունից, Աստրախանից, Ռոստովից, Ռյազանից, Մոսկվայից եւ այլ մարզերից:
Ռուսաստանի Հեռավոր Արևելքի, Սիբիրի, Ուրալի, Պրիվոլժիայի, Կենտրոնական և հյուսիսարևմտյան տարածաշրջանների հայ համայնքների տարածաշրջանային բաժանմունքների ղեկավարները մասնակցեցին տեսակոնֆերանսի ռեժիմով խորհրդակցության աշխատանքներին:
Խորհրդակցությունը տեղի է ունեցել ՌԴ Նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի անդամների եւ Համառուսաստանյան ազգային-մշակութային հասարակական միավորումների այլ կարկառուն ներկայացուցիչների հետ օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում կայացած "Եդինայա Ռոսիա" կուսակցության ցուցակի առաջնորդներից մեկի՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Ս. Վ. Լավրովի հանդիպման արդյունքներով, որը տեղի է ունեցել ՌԴ Նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի անդամների եւ Համառուսաստանյան ազգային-մշակութային հասարակական միավորումների,
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, Ռուսաստանի հայերի դաշնային ազգային-մշակութային ինքնավարության նախագահ, ՌԴ նախագահին կից Ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի նախագահության անդամ Ա. Ա. Աբրահամյանի հետ:
Իր ելույթի սկզբում նա շնորհակալություն հայտնեց ՌՀՄ Ստավրոպոլի երկրամասի տարածաշրջանային բաժանմունքին՝ ի դեմս նախագահ Գեորգի Սաֆարովի՝ ջերմ ընդունելության և միջոցառման փայլուն կազմակերպման համար՝ նշելով այն հսկայական աշխատանքը, որ իրականացրել է այդ բաժանմունքը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ:
Ռուսաստանի հայերի միությանը ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանի հայերի միության անդամների եւ Ռուսաստանում գործող այլ հայկական ազգային-մշակութային հասարակական կազմակերպությունների համար, որոնք իրենց շարքերում միավորում են Ռուսաստանի երեք միլիոնանոց հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներին, ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նկատմամբ ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշման ցուցադրումն ընդհանուր առմամբ այդ կազմակերպությունների գործունեության հասարակական-քաղաքական օրակարգի կարեւոր բաղադրիչներից մեկն է, եւ դրա իրականացման վառ դրսեւորումը միասնական դիրքորոշման ձեւավորումն է, որն արտացոլում է թեկնածուների եւ քաղաքական, ընտրություններին մասնակցող անձանց և ընտրողների ու հանրության առաջ այդ դիրքորոշման հրապարակային արտահայտումը։
Խորհրդակցությանը ելույթներով հանդես եկան Ստավրոպոլի երկրամասում ՌՀՄ տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Գ. Ա. Սաֆարովը, Կրասնոդարի երկրամասի ՌՀՄ տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Կ.Դ. Հայրապետյանը, ՌՀՄ Ադիգեյ հանրապետական բաժանմունքի նախագահ Օ. Ա. Նիգոևը, ՌՀՄ տեղի բաժանմունքների ներկայացուցիչները, ՌՀՄ Ստավրոպոլի և Կրասնոդարի մարզային բաժանմունքների կազմի, երիտասարդական կազմակերպությունների, բուհական համայնքի ղեկավարներ:
Հանդիպման մասնակիցները, որոնք ներկայացնում են Ռուսաստանի հայ բնակչության ամենամեծ թվով տարածաշրջանները (Ռուսաստանի ողջ հայկական սփյուռքի մոտ կեսը), միաձայն հավանություն են տվել "Ռուսաստանի հայերի միություն" համառուսաստանյան հասարակական կազմակերպության կողմից "Եդինայա Ռոսիա" կուսակցությանը աջակցություն ցուցաբերելու մասին բանաձևին 2021 թվականի սեպտեմբերի 17-19-ը կայանալիք Ռուսաստանի Դաշնության 8-րդ գումարման Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ընտրություններում:
Նման աջակցությունը հիմնված է ՌԴ-ի առաջատար քաղաքական ուժի՝ "Եդինայա Ռոսիա" կուսակցության գործունեության գնահատման վրա եւ բխում է Ռուսաստանի հասարակության լայն շերտերի շահագրգռվածությունից երկրի սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացման եւ ռուսական պետականության ու քաղաքացիական միասնության հիմքերի ամրապնդման գործում:
Այս աջակցությունը հիմնվում է նաև ՌԴ-ի կայուն զարգացումն ապահովող, այդ թվում ՝ ազգամիջյան հարաբերությունների զարգացման և ազգային պետական քաղաքականության իրականացման գործում "Եդինայա Ռոսիա" կուսակցության կարողությունների հետ կապված ակնկալիքների վրա:

Союз армян России выразил консолидированную позицию по выборам в Госдуму VIII созыва
12 сентября 2021 года в Пятигорске состоялось расширенное межрегиональное совещание с участием Президента САР Ара Абрамяна и руководителей и актива региональных отделений САР, а также других армянских национально-культурных общественных организаций, действующих в субъектах РФ, входящих в состав Северо-Кавказского, Южного и других федеральных округов.
На совещание съехались свыше восьмидесяти участников из Ставропольского края, Краснодарского края, Республики Адыгея, Кабардино-Балкарской Республики, Республики Северная Осетия-Алания, Республики Крым, Астраханской, Ростовской, Рязанской, Московской и других областей.
Руководители региональных отделений САР и армянских общин в регионах Дальнего Востока, Сибири, Урала, Приволжья, Центральной и Северо-Западной России принимали участие в работе совещания в режиме видеоконференции.
Это совещание проходило по итогам встречи одного из лидеров партийного списка «Единой России», министра иностранных дел РФ С.В. Лаврова с членами Совета при Президенте РФ по межнациональным отношениям и другими видными представителями общероссийских национально-культурных общественных объединений, состоявшейся 31 августа в Москве по инициативе
президента Союза армян России, председателя Федеральной национально-культурной автономии армян России, член Президиума Совета при Президенте РФ по межнациональным отношениям А.А. Абрамяна.
В начале своего выступления он поблагодарил региональное отделение САР по Ставропольскому краю в лице его председателя Георгия Сафарова за радушный приём и блестящую организацию мероприятия, отметив ту огромную работу, которую проводило это отделение в период 44-дневной войны и после неё по оказанию гуманитарной помощи пострадавшему населению.
Глава САР отметил, что для членов Союза армян России и действующих в России других армянских национально-культурных общественных организаций, объединяющих в своих рядах представителей трехмиллионной армянской диаспоры России, демонстрация активной гражданской позиции в отношении политических сил, принимающих участие на выборах, в целом является одной из значимых составляющих общественно-политической повестки в деятельности этих организаций, и наглядным проявлением её реализации является формирование консолидированной позиции, отражающей отношение к кандидатам и политическим силам, участвующим на выборах, и публичное выражение этой позиции перед избирателями и широкой общественностью.
На совещании выступили председатель Регионального отделения САР в Ставропольском крае Г.А. Сафаров, председатель Регионального отделения САР Краснодарского края К.Д. Айрапетян, председатель Адыгейского республиканского отделения САР О.А. Нигоев, представители местных отделений САР в составе Ставропольского и Краснодарского региональных отделений САР, руководители молодежных организаций, вузовского сообщества.
Участники собрания, представляющие регионы России с наибольшей численностью армянского населения (около половины всей армянской диаспоры России) единогласно одобрили резолюцию о выражении поддержки Общероссийской общественной организацией «Союз армян России» партии «Единая Россия» на предстоящих 17-19 сентября 2021 года выборах в Государственную Думу Федерального Собрания Российской Федерации VIII созыва.
Такая поддержка основывается на оценке деятельности ведущей политической силы нашей страны – партии «Единая Россия», и исходит из заинтересованности широких слоев российского общества в стабильном социально-экономическом развитии страны и укреплении основ российской государственности и гражданского единства.
Эта поддержка основывается также на ожиданиях, связанных со способностью партии «Единая Россия» к обновлению и созидательной законотворческой деятельности, обеспечивающей стабильное развитие нашей страны, в том числе в сфере развития межнациональных отношений и реализации государственной национальной политики.