Ռուսաստանի դեսպանատան առաջ տեղի է ունենում «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության «Ի աջակցություն Ռուսաստանի» ակցիան
«Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության «Ի աջակցություն Ռուսաստանի» հանրահավաքի մասնակիցները քայլերթով Մհեր Արմենիայի «Հայաստան» երգի կատարման ներքո շարժվեցին դեպի ՌԴ դեսպանատուն:
ՌԴ դեսպանատան դիմաց ռուսերեն լեզվով ելույթ ունեցավ «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության անդամ Ալլա Հակոբյանը: Նա մասնավորապես շնորհավորեց Ղրիմի բնակիչներին Ռուսաստանի հետ միավորման տարեդարձի կապակցությամբ: Նա հույս հայտնեց, որ մի օր էլ Հայաստանը հետ կբերի իր պատմական հողերը: Ալլա Հակոբյանը նաև վստահություն հայտնեց, որ ֆաշիզմը կհաղթահարվի, ինչպես դա եղավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, և այդ հարցում, ինչպես այն ժամանակ իր մասնակցություն կունենա հայ ժողովուրդը: «Ռուսաստան հայ ժողովուրդը քեզ հետ է»,- նշեց Հակոբյանը: Նա հավելեց, որ Ռուսաստանը այսօր միայնակ մաքրում է ֆաշիզմի ախոռները և ի պատասխան ստանում է սանկցիաներ: «Բայց Ռուսաստանը հաղթելու է»,- եզրափակեց Հակոբյանը` «Ուռաա» վանկարկումների, հայկական երաժշտության և ներկաների պարերի ներքո:
Իր հերթին «Ալյանս» կուսակցության առաջնորդ Տիգրան Ուրիխանյանը նշեց, որ իրենք այստեղ են հանուն ուժեղ Հայաստանի իր ռազմավարական ընկերոջ հետ: Նա նաև հայտնեց, որ միջոցառման կազմակերպիչների հետ եկել են համաձայնության, որ այս միջոցառումը պետք է լինի շարունակական: «Մենք միանում ենք այս նախաձեռնությանը, սա պետք է լինի ճիշտ ուղին նախանշող ալիք: Մենք սխալվելու իրավունք չունենք: Մենք նման հանրահավաք կկազմակերպենք նաև հաջորդ շաբաթ օրը` հանուն ուժեղ և անվտանք Հայաստանի»,- ընդգծեց Ուրիխանյանը:
ՀՀ Կոմկուսի առաջին քարտուղար Երջանիկ Ղազարյանն էլ շեշտեց, որ Հայկոմկուսը միանշանակ սատարում է Ռուսաստանի ռազմական օպերացիան Ուկրաինայում: «Այսօր Ռուսաստանը չի պայքարում Ուկրաինայի դեմ, այլ ֆաշիզմի ու հավաքական Արևմուտքի դեմ»: Նա հավելեց, որ Հայաստանը ուժեղ է ուժեղ Ռուսաստանով: «Մենք պետք է մտնենք միութենական պետություն»,- շեշտեց Ղազարյանը, այնուհետ նույն ելույթը ունենալով նաև ռուսերեն:
«Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության առաջնորդ, ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանն էլ նշեց, որ այս միջոցառումները լինելու ենք շարունակական, քանզի այսօր որոշվում է մեր երկրի ապագան: «Մենք հաղթելու ենք»,- հավաստեց Բաբուխանյանը:
Նշենք, որ ներկաները ձեռքներին բռնել էին «Z» տառը, տարբեր պոստերներ Ռուսաստանի և Հայաստանի դարավոր բարեկամության մասին գրառումներով: Հավաքի մասնակիցները ծածանում էին Սովետական Միության, Սովետական Հայաստանի, Հայաստանի ու Ռուսաստանի դրոշները: Հավաքի ամբողջ ընթացքում նվագախումբը կատարում էր ոգեշնչող երաժշտություն:

Перед посольством РФ в РА проходит акция в поддержку России, организованная движением «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового союза»
Участники митинга в поддержку России, организованного движением «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового союза» под песню Мгера Армении «Айастан» шествием двинулись к посольству РФ в РА.
У посольства РФ на русском языке выступила член движения «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового союза» Алла Акопян.
Она, в частности, поздравила жителей Крыма с годовщиной объединения с Россией. Акопян также выразила надежду на то, что в один прекрасный день Армения тоже вернет свои исторические земли. Она выразила уверенность в том, что фашизм будет побежден, как это было во время Второй мировой войны, и в этом вопросе, как и тогда свой вклад будет иметь и армянский народ. «Россия - армянский народ с тобой», - отметила Акопян, добавив, что Россия сегодня в одиночку очищает конюшни фашизма и в ответ получает санкции. «Но Россия победит», - заключила Акопян под лозунгами «Ураа», звуками армянской музыки и танцами присутствующих.
В свою очередь, лидер партии «Альянс» Тигран Уриханян отметил, что они собрались у посольства России во имя сильной Армении с ее стратегическим другом. Он также сообщил, что организаторы мероприятия решили сделать подобные акции перманентными. «Мы присоединяемся к этой инициативе, это должна быть волна, определяющая правильный путь. У нас нет права на ошибку. Мы проведем подобную акцию и в следующую субботу во имя сильной и защищенной Армении», - подчеркнул Уриханян. Первый секретарь Компартии Армении Ерджаник Казарян, в свою очередь, подчеркнул, что КПА однозначно поддерживает военную операцию России в Украине: «Сегодня Россия не борется с Украиной, они воюет против фашизма и коллективного Запада».
Он добавил, что Армения сильна Россией. «Мы должны войти в Союзное государство», - подчеркнул Казарян, затем повторив свое выступление и на русском языке.
Лидер движения «Сильная Армения с вместе Россией: во имя нового союза», председатель партии «Союз – Конституционное право» Айк Бабуханян, в свою очередь, отметил, что эти мероприятия будут продолжительными, поскольку сегодня решается будущее нашей страны. «Мы победим», - заверил Бабуханян.
Отметим, что присутствующие держали в руках буквы «Z», различные постеры с лозунгами о многовековой армяно-российской дружбе. Участники собрания развевали флаги Советского Союза, Советской Армении, Армении и России. На протяжении всего собрания оркестр исполнял патриотическую музыку.