Ռազմական հանցագործությունները թաքցվում են միջազգային հարթակներում կոռուպցիայի արտահանման արդյունքում. Արթուր Դավթյան
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում ընթացող Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում դեկտեմբերի 14-ին հանդես է եկել ելույթով:
Դատախազությունից  հայտնում են, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը կրում է ստրատեգիական բնույթ, որի հիմանական խնդիրներից է հակակոռուպցիոն նոր կառուցակարգերով ինստիտուցիոնալ մոդելի ներդրում:
Որպես դրա բաղադրիչներ՝ Արթուր Դավթյանն առանձնացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխան ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման քաղաքացիադատավարական ինստիտուտի ներդրումը, նախնական քննության և դատաքննության փուլերում կոռուպցիոն քրեական գործերով քննությունների, դրանց օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության, ինչպես նաև այդ բնույթի գործեր քննող դատավորների մասնագիտացումը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման համատեքստում ընդգծվել է պաշտոնատար անձանց գույքի, եկամուտների, ծախսերի, շահերի հայտարարագրման, դատական համակարգում և դատախազությունում պաշտոնատար անձանց բարեվարքության ստուգման ինստիտուցիոնալ գործիքների ներդրումը:
Այս ամենով հանդերձ, Արթուր Դավթյանն առանձնահատուկ շեշտադրում է կատարել ազգային մակարդակով ժողովրդավարությունների ամրապնդման, պետությունների զարգացման, տարածաշրջանային անվտանգության վրա լրջագույն բացասական ազդեցություն ունեցող այնպիսի երևույթի դեմ պայքարի անհրաժեշտության վրա, ինչպիսին է կոռուպցիայի արտահանումը միջազգային հարաբերությունների հարթակներ:
«Կոռուպցիայի արտահանման, օտարերկրյա, միջպետական կազմակերպությունների պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կաշառելու աճող միտումները ստեղծում են լրացուցիչ մարտահրավերներ մարդու իրավունքների պաշտպանության իրագործման, ժողովրդավարական կառավարման և հաարակությունների կայուն զարգացման համար՝ ծայրահեղ բացասաբար ազդելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վրա: Բազմաթիվ հանցագործություններ, այդ թվում նաև ռազմական, մարդկության դեմ գործվող հանցագործություններ, թաքցվում են նմանատիպ կաշառքի և կոռուպցիոն գործողությունների հովանու ներքո՝ ստեղծելով անպատժելիության մթնոլորտ:
Դա առանձնապես զգալի դարձավ նախորդ տարի Լեռնային-Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ գործված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում, որն ուղեկցվում էր Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ռազմական հանցագործություններով և բոլորին քաջ հայտնի մերձավորարևելյան տարածաշրջանի ահաբեկչական կազմակերպությունների մի քանի հազար այլազգի ահաբեկիչ-գրոհայինների ներգրավմամբ: Այդ պատճառով, նմանատիպ հանցագործությունները ժամանակին կանխելու և դրանց հակազդելու համար չափազանց կարևոր է վերոնշյալ միտումներին արձագանքելը»,-իր ելույթում նշել է Արթուր Դավթյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային համագործակցության խորացման հարցում ՀՀ դատախազության լիարժեք պատրաստակամությունը:

Растущие тенденции подкупа должностных лиц иностранных организаций создают вызовы - Давтян
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян в рамках работ 9-й сессии Конференции стран-членов Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, проходящей в городе Шарм-эль-Шейх Арабской Республики Египет 14 декабря выступил с речью.
Генеральный прокурор Армении отметил, что борьба с коррупцией в Армении носит стратегический характер, одной из основных задач которой является внедрение институциональной модели с новыми антикоррупционными структурами, передаёт 15 декабря пресс-служба  ведомства.
В качестве его компонентов Артур Давтян выделил внедрение института гражданского судопроизводства по взысканию имущества незаконного происхождения в соответствии с требованиями международных документов по борьбе с коррупцией, экспертизу по коррупционным уголовным делам на этапах предварительного следствия и судебного разбирательства, прокурорский надзор за их законностью, а также специализацию судей, рассматривающих дела такого характера.
В контексте предотвращения коррупции было подчеркнуто внедрение институциональных инструментов проверки имущества, доходов, расходов, декларирования интересов должностных лиц, добропорядочности должностных лиц в судебной системе и прокуратуре.
Вместе с тем, Артур Давтян особо акцентировал необходимость укрепления демократии на национальном уровне, развития государств, борьбы с таким явлением, имеющим серьезнейшее негативное влияние на региональную безопасность, как экспорт коррупции на площадки международных отношений.
«Растущие тенденции экспорта коррупции, подкупа ответственных должностных лиц иностранных, межгосударственных организаций создают дополнительные вызовы для реализации защиты прав человека, устойчивого развития демократического управления и обществ, крайне отрицательно влияя на региональный мир и стабильность. Многочисленные преступления, в том числе военные, преступления против человечества, скрываются под эгидой подобных взяток и коррупционных действий, создавая атмосферу безнаказанности.
Это стало особенно ощутимым в ходе военной агрессии против народа Нагорного Карабаха в прошлом году, сопровождавшейся военными преступлениями против мирного населения Арцаха и привлечением нескольких тысяч иностранных боевиков-террористов террористических организаций в всем известном ближневосточном регионе. Поэтому для своевременного предотвращения подобных преступлений и противодействия им крайне важно реагировать на вышеуказанные тенденции», - отметил в своем выступлении Артур Давтян.
Генеральный прокурор Армении подчеркнул полную готовность прокуратуры Армении к углублению международного сотрудничества в борьбе с коррупцией.