Քանի դեռ Բաքվի բանտերում կա գոնե մեկ հայ՝ մենք պետք է աշխատենք նրանց ազատման ուղղությամբ՝ դա ազգային արժանապատվության խնդիր է․ Ծառուկյան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հանդես է եկել Հայաստանի ներկայի և ապագա զարգացումների վերաբերյալ․
«Վերջին ամիսներին իմ հրապարակային հանդիպումների ու տարբեր մասնագիտական խմբերի հետ աշխատանքային քննարկումների արդյունքում կարևորվել են հետևյալ գաղափարները։ Վստահ եմ, որ դրանք կարող են լինել մեր երկրի վերականգնման հիմքում.
1. Ներքին հաշտեցում. եթե ուզում ենք ունենալ պետություն, պետք է գնանք հանրային ներքին հաշտեցման, ներհասարակական հաշտության։ Եթե մենք չենք ուզում ազգովի դառնալ փախստական, պետք է գնանք այդ ճանապարհով։
2. Արցախի հայությունը պետք է հնարավորություն ունենա Արցախում՝ սեփական հողում, խաղաղ ու անվտանգ ապրելու։ Սա մեր ազգային խնդիրն է։ Մինչև դրան հասնելը մենք պետք է անենք ամեն ինչ Արցախի մեր քույրերի և եղբայրների արժանապատիվ կյանքն այստեղ ապահովելու համար։
3. Հայ առաքելական եկեղեցին ունի չափազանց կարևոր առաքելություն՝ վերականգնելու մեր ազգային միասնականությունը, հաշտությունը և վերելքի ճանապարհը։ Մենք պե՛տք է կանգնենք եկեղեցու կողքին։
4. Հայկական աշխարհի վերականգնումը կարևորագույն խնդիր է. չկա առաջվա հպարտությունը՝ նրանով, որ հայ ես, չկա առաջվա հարգանքը, ու չկա նաև այն միասնականությունը, որ ասում էինք՝ Հայաստան-Սփյուռք։ Մենք շատ բաներ հիմա զրոյից պետք է կառուցենք։
5. Չկա մի ուժ, չկա մի կուսակցություն, չկա մի մարդ, ով կկարողանա Հայաստանն այս վիճակից միայնակ դուրս բերել։ Հայաստանին պետք է միջավայր, որպեսզի խելոք, ունակ, կարող մարդիկ աշխատեն։ Հայաստանին պետք է նոր մթնոլորտ՝ առաջ գնալու, զարգանալու մթնոլորտ։ Ու դրա համար Հայաստանին պետք են նոր գաղափարներ, նոր ձևաչափեր, նոր մոտեցումներ, նոր խաղի կանոններ։
6. Հայաստանը կարիք ունի դաշնակիցների, ոչ թե ամբողջ աշխարհի հետ թշնամանալու։ Մենք կարող ենք դառնալ կամուրջ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ ժողովրդի մի զգալի մաս ապրում է Արևմուտքում, մի շատ մեծ մաս՝ Ռուսաստանում, Մերձավոր Արևելքում, աշխարհի տարբեր ծայրերում։ Մեկի հաշվին մյուսին լավություն անելու իրավունք չունենք։
7. Այո՛, մենք ունենք հարցեր Ռուսաստանին, այո՛, մենք սպասում ենք պատասխանների, բայց մենք մեր մեջ պետք է մի հարց պարզենք. մենք ուզո՞ւմ ենք Ռուսաստանի հետ թշնամանալ, թե՞ ուզում ենք բարելավել հարաբերությունները, վերականգնել դրանք։ Եթե մենք ունենք այնքան խելք ու հասունություն, որ ուզում ենք բարելավել հարաբերությունները, ապա պետք է պարզ խոսենք առկա խնդիրների մասին, պարզ ասենք ռուսներին մեր հարցերը և մեր ակնկալիքները, կազմենք ճիշտ օրակարգ և Մոսկվայի հետ սկսենք աշխատել։ Դրանից շահելու ենք թե´ մենք , թե´ Ռուսաստանը։
8. Քանի դեռ Բաքվի բանտերում կա գոնե մեկ հայ՝ մենք պետք է աշխատենք նրանց ազատման ուղղությամբ։ Մենք պարտավոր ենք այդ հարցը դնել միջնորդների և դաշնակիցների առաջ։ Դա ազգային արժանապատվության խնդիր է։
9. Մենք պետք է դադարեցնենք ներկայի ու անցյալի կռիվը։ Մեր երկրին ապագա՛ է պետք։ Հայաստանի փրկությունը ոչ թե անցյալում է, ոչ թե ներկայում, այլ ապագայում։ Լուծումներն էլ հինը չեն կարող լինել։
10. Մենք ահռելի հարուստ ռեսուրսներով ազգ ենք։ Մենք ունենք վերականգնվելու բոլոր հնարավորությունները։ Կյանքն այսպես չի մնալու, շարունակվելու է և ամեն ինչ իր տեղն է ընկնելու»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Пока в бакинских тюрьмах есть хотя бы один армянин, мы должны работать над их освобождением - это вопрос национального достоинства: Царукян
Председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян выступил с заявлением относительно сложившейся в стране ситуации и возможных развитий. «В результате моих публичных встреч в последние месяцы и обсуждений с различными профессиональными группами были выделены следующие идеи, и я уверен, что они могут лежать в основе восстановления нашей страны:
1. Внутреннее примирение: если мы хотим иметь государство, мы должны пойти на общественное внутреннее примирение, на внутриобщественное примирение. Если мы не хотим стать беженцами всей нацией, мы должны пойти по этому пути.
2. У армян Арцаха должна быть возможность жить в Арцахе, на своей земле, в мире и безопасности. Это наша национальная цель. Прежде чем мы достигнем этого, мы должны сделать все возможное, чтобы обеспечить достойную жизнь наших братьев и сестер в Армении.
3. Армянская Апостольская Церковь имеет чрезвычайно важную миссию по восстановлению нашего национального единства и примирения. Мы должны стоять рядом с Церковью.
4. Восстановление армянского мира - важнейшая задача. Нет прежней гордости за национальную идентичность, нет прежнего уважения, нет и единства Армения-Диаспора. Сейчас нам многое приходится строить с нуля.
5. Нет ни одной силы, ни одной партии, ни одного человека, который смог бы в одиночку вывести Армению из этой ситуации. Армении нужна среда, чтобы умные и способные люди могли работать. Армении нужна новая атмосфера - атмосфера прогресса. И для этого Армении нужны новые идеи, новые форматы, новые подходы, новые правила игры.
6. Армения нуждается в союзниках, а не во вражде со всем миром. Мы можем стать мостом, учитывая то обстоятельство, что значительная часть армянского народа живет на Западе, очень большая часть - в России, на Ближнем Востоке, в разных уголках мира.
7. Да, у нас есть вопросы к России, да, мы ждем ответов на них, но нам нужно прояснить для себя один вопрос: хотим ли мы враждовать с Россией или мы хотим улучшить эти отношения, восстановить их? Если у нас достаточно ума и зрелости для улучшения армяно-российских отношений, тогда мы должны четко говорить о существующих проблемах, о наших ожиданиях, составить правильную повестку и начать работать с Москвой. Выиграем от этого и мы, и Россия.
8. Пока в бакинских тюрьмах есть хотя бы один армянин, мы должны работать над их освобождением. Мы обязаны поставить этот вопрос перед посредниками и союзниками. Это вопрос национального достоинства.
9. Мы должны прекратить борьбу между настоящим и прошлым. Нашей стране нужно будущее. Спасение Армении не в прошлом, не в настоящем, а в будущем. Решения тоже не могут быть устаревшими. 10. Мы нация с чрезвычайно большим потенциалом. У нас есть все шансы на выздоровление. Жизнь не статична, она продолжаться, и все встанет на свои места»,- говорится в заявлении.