«Փողոցային ճնշման, ռեժիմի բռնի փոփոխության միջոցով» իշխանության եկած ուժը ուզում է փոխել Հայաստանի քաղաքական վեկտորը, պոկել նրան ռուսական ազդեցության ոլորտից. սոցիոլոգ
ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի և Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի անցկացրած բազմամյա սոցիոլոգիական հետազոտությունները միանգամայն հստակ ցույց են տալիս, որ հայ աշխատանքային միգրանտների հիմնական հոսքը (մոտ 80%) մեր հանրապետության անկախության բոլոր 30 տարիների ընթացքում ուղևորվում էր դեպի Ռուսաստան: Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների գումարը 2012 թվականին կազմել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15,5 տոկոսը: Եվ նույնիսկ 2019-2020 թվականներին կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով ռուսական տնտեսության անկման պայմաններում մեր միգրանտների դրամական փոխանցումները կազմել են հանրապետության ՀՆԱ-ի 7,7 տոկոսը։ Այս մասին ասվում է Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գեւորգ Պողոսյանի զեկույցում, որը հրապարակվել է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կերպարը ժամանակակից հայկական հասարակությունում" խորհրդաժողովում։
"Ռուսաստանը Հայաստանի ամենախոշոր տնտեսական գործընկերն է և ներդրումների, և արտադրանքի արտահանման-ներմուծման առումով։ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո մեր երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերն ավելի ամրապնդվեցին եւ ընդլայնվեցին",- նշել է Պողոսյանը։
Նա ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններին բնորոշ են ոչ միայն դինամիկ աճող տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային և ռազմաստրատեգիական ներուժը, այլ նաև խորը քաղաքակրթական արմատները: "Սոցիոլոգիական բոլոր հետազոտությունների արդյունքներով վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանում հասարակական կարծիքի հարցումները վկայում են Ռուսաստանի հանդեպ մեր քաղաքացիների վստահության ամենաբարձր մակարդակի մասին։
2006 թվականի համազգային հարցման ժամանակ հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը, այն է ՝ 95 տոկոսը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնահատել է որպես լավ։ Համեմատության համար նշենք, որ Իրանի հետ լավ է գնահատել 86 տոկոսը, Եվրամիության հետ ՝ 85 տոկոսը, ԱՄՆ — ի հետ ՝ 67 տոկոսը, Վրաստանի հետ ՝ 43 տոկոսը։ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները 90-97% - ը գնահատել է վատ։ Նույն արդյունքները ստացվել են 2007 եւ 2008 թվականների հետազոտություններում։
Տասը տարի անց ՝ 2018 եւ 2019 թվականներին, կրկին ճնշող մեծամասնությունը ՝ 93 տոկոսը, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնահատել են որպես լավ։ Իրանի, Չինաստանի եւ Վրաստանի հետ հարաբերությունները լավ են գնահատել 93-94 տոկոսը, Եվրամիության հետ ՝ 91 տոկոսը, ԱՄՆ — ի հետ ՝ 88 տոկոսը: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վատ է գնահատել հարցվածների 98-99 տոկոսը: Անցյալ տարի (2020թ.) պատկերը մոտավորապես նույնն էր։
Փաստորեն, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները տասնամյակներ շարունակ հայկական հասարակական գիտակցության մեջ կայուն եւ անփոփոխ գնահատվել են շատ բարձր։ Նման դրական վերաբերմունք է դրսևորվել տարբեր տարիքային խմբերի ներկայացուցիչների, տղամարդկանց և կանանց, հանրապետության քաղաքների և գյուղերի բնակիչների շրջանում։ ԵԱՏՄ — ին Հայաստանի անդամակցությանը հավանություն է տվել հարցվածների 65,6 տոկոսը, իսկ այն հարցին, թե ում հետ է Հայաստանին ավելի կարեւոր հարաբերություններ կառուցել ԵԱՏՄ-ի թե ԵՄ-ի, հարցվածների 51,6 տոկոսը պատասխանել է ԵԱՏՄ-ի եւ միայն 19,5 տոկոսը ՝ ԵՄ-ի հետ: Ընդ որում, հարցվածների 59% - ը հարազատներ է ունեցել արտերկրում, նրանցից 70% - ը կանոնավոր ֆինանսական աջակցություն է ստացել Ռուսաստանից", - նշել է փորձագետը։
Նրա խոսքով, միակ սոցիալական խումբը, որը մի փոքր տարբերվող պատկերացումներ է ունեցել Ռուսաստանի մասին` մինչև 30 տարեկան երիտասարդներ են, կամ մարդիկ, ովքեր ծնվել են արդեն անկախ Հայաստանում և չեն սովորել խորհրդային դպրոցում: "Նրանց հիմնական կողմնորոշումներն ավելի շուտ ձևավորվել են համացանցի եւ սոցիալական ցանցերի ազդեցության տակ։ Դրանք այսպես կոչված "թվային սերնդի" ներկայացուցիչներ են։ Պետք է ավելացնել, որ "փափուկ ուժի" ադեպտները հատկապես լավ են աշխատել հենց երիտասարդների շրջանում ուղեղի լվացման վրա։ Ռուսաստանն այդ առումով միշտ իրեն բավականին պասիվ է պահել", - նկատեց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով, այսօր իշխանության ղեկին գտնվող քաղաքական վերնախավը, որը եկել է "փողոցային ճնշման միջոցով գունավոր հեղափոխությունների սցենարով ռեժիմի բռնի փոփոխության արդյունքում, բոլորովին ոչ ադեկվատ կերպով է արտացոլում հայ ժողովրդի հասարակական տրամադրություններն ու աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումները":
"Արտաքին ուժերի, տարբեր հիմնադրամների (Սորոսի "Բաց հասարակության" հիմնադրամը) և մասնագիտացված ռազմավարական կենտրոնների ազդեցության տակ իշխանությունները համառորեն փորձում են փոխել Հայաստանի քաղաքական վեկտորը, պոկել նրան ռուսական ազդեցության դաշտից։ Ընդ որում, միանգամայն պարզ է, որ մեր տարածաշրջանում Հայաստանի ռուսական կողմնորոշման փոփոխությունը կնշանակի ոչ այլ ինչ, քան այն Թուրքիայի անմիջական վերահսկողության տակ տեղափոխել։ Նման մի բան տեղի ունեցավ վերջերս հարևան Վրաստանի հետ։ Բոլորին քաջ հայտնի է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում եվրաանթլանտիկական շահերը ներկայացնում է ՆԱՏՕ-ի անդամ, ցեղասպան պետություն Թուրքիան։ Անցյալ տարվա աշնանը տեղի ունեցած խայտառակ և միտումնավոր պարտված պատերազմի լույսի ներքո, որի ընթացքում հայկական զորքերը փորձում էին հետ մղել թուրք-ադրբեջանական զինված ուժերի նենգ ագրեսիան, հայ զինվորներն ու հայ ժողովուրդը ևս մեկ անգամ համոզվեցին, թե ովքեր են մեր իրական ընկերները, իսկ ովքերպատմական թշնամիները: Եվ այստեղ երկու կարծիք լինել չի կարող։ Մեր ժողովուրդը ողբերգական պարզությամբ գիտակցեց Ռուսաստանի և Եվրասիական միության գործընկերների հետ խորը ինտեգրման ճակատագրական ողջ կարևորությունը։ Նման ինտեգրման անխուսափելիությունը թելադրված է ազգի պահպանման, հայկական պետության ապագայի եւ անվտանգության մասին հոգատարությամբ",- հավաստիացրեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, հունիսին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է ցույց տան, թե ում հետ եւ ուր կորոշի հայ ժողովուրդը գնալ ապագայում: "Անկասկած, մեզ Ռուսաստանի հետ միավորում է մեր ընդհանուր հարուստ անցյալը։ Բայց կուզենայի, որ մեզ միավորեր նաև գրավիչ ընդհանուր ապագան", - եզրափակեց Պողոսյանը։

Пришедшая в результате «насильственной смены режима путем уличного давления» власть хочет изменить политический вектор Армении, оторвать ее от сферы российского влияния: социолог
Многолетние социологические исследования, проведенные Институтом философии, социологии и права НАН РА совместно с Армянской социологической ассоциацией совершенно четко показывают, что основной поток (порядка 80%) армянских трудовых мигрантов за все 30 лет независимости нашей республики направлялся в Россию. Сумма денежных переводов мигрантов из России в 2012 году составила 15,5% ВВП Армении. И даже в 2019-2020 гг., в условиях спада российской экономики из-за пандемии коронавируса, денежные переводы наших мигрантов составили 7,7% ВВП республики. Об этом говорится в докладе президента Армянской социологической ассоциации Геворга Погосяна, обнародованном на конференции “Образ стратегического союзника России в современном армянском обществе”, организованной Евразийским экспертным клубом.
«Россия — самый крупный экономический партнер Армении и по инвестициям, и по экспорту-импорту продукции. После вступления Армении в 2015 году в Евразийский экономический союз торгово-экономические связи между нашими странами еще более укрепились и расширились»,- отметил Погосян.
Он подчеркнул, что армяно-российским отношениям присущи не только динамически растущий экономический, энергетический, транспортный и военно-стратегический потенциал, но они также имеют глубокие цивилизационные корни. «По результатам всех социологических исследований на протяжении последних трех десятилетий опросы общественного мнения в Армении свидетельствовали о самом высоком уровне доверия наших граждан к России.
В общенациональном опросе 2006 года подавляющее большинство опрошенных, а именно 95% оценили отношения с Россией как хорошие. Для сравнения, с Ираном как хорошие оценили 86%, с Евросоюзом — 85%, с США – 67% и с Грузией 43%. Отношения с Азербайджаном и Турцией 90-97% оценили плохие. Такие же результаты были получены в исследованиях 2007 и 2008 годов.
Спустя десять лет, в 2018 и 2019 годах, вновь подавляющее большинство — 93% оценили отношения с Россией как хорошие. С Ираном, Китаем и Грузией отношения как хорошие оценили 93-94%, с Евросоюзом — 91%, с США – 88%. Плохими отношения с Азербайджаном и Турцией оценили 98-99% респондентов. В прошлом году (2020г.), картина была приблизительно такая же.
Фактически отношения с Россией на протяжение десятков лет в армянском общественном сознании стабильно и неизменно оценивались на очень высоком уровне. Такое позитивное отношение проявлялось среди представителей различных возрастных групп, среди мужчин и женщин, жителей городов и деревень республики. Вхождение Армении в ЕАЭС одобрили 65,6% респондентов, а на вопрос о том, с кем Армении важнее строить отношения с ЕАЭС или с ЕС, в исследовании 2014 года 51,6% респондентов ответили с ЕАЭС и лишь 19,5% — с ЕС. При этом 59% опрошенных имели родственников зарубежом, из них 70% получали регулярную финансовую поддержку из России»,- привел данные эксперт.
По его словам, единственная социальная группа, которая имела несколько отличающиеся представления о России, это молодежь до 30 лет, или люди которые родились уже в независимой Армении и не учились в советской школе. «Их основные ориентации складывались скорее под воздействием интернета и социальных сетей. Это представители так называемого «цифрового поколения», выросшего в информационную эпоху на платформе всемирной паутины. Следует добавить, что адепты «мягкой силы» особенно хорошо поработали над промыванием мозгов именно среди молодежи. Россия в этом отношении всегда вела себя достаточно пассивно»,- заметил Погосян.
По его словам, находящаяся сегодня у власти политическая верхушка, пришедшая в результате «насильственной смены режима путем уличного давления по сценарию цветных революций, совершенно неадекватно отражает общественные настроения и геополитические ориентации армянского народа».
«Под влиянием внешних сил, различных фондов (типа “Открытого общества” фонда Сороса) и специализированных стратегических центров она упорно пытается изменить политический вектор Армении, оторвать ее от сферы российского влияния. При этом совершенно ясно, что в нашем регионе смена российской ориентации Армении будет означать не что иное, как перевод ее под прямой контроль Турции. Нечто подобное произошло недавно с соседней Грузией. Всем хорошо известно, что в регионе Южного Кавказа евро-антлантические интересы представляет член НАТО, геноцидальное государство Турция. В свете позорно и нарочито проигранной войны осенью прошлого года, в ходе которой армянские войска пытались отразить вероломную агрессию турецко-азербайджанских вооруженных сил, армянские воины и армянский народ еще раз твердо убедились в том, кто наши истинные друзья, а кто исторические враги. И здесь двух мнений быть не может. Наш народ с трагической ясностью осознал всю судьбоносную важность глубокой интеграции с Россией и с партнерами по Евразийскому союзу. Неизбежность такой интеграции диктуется заботой о сохранении нации, о будущности и безопасности армянского государства»,- заверил эксперт.
По его словам, предстоящие в июне месяце внеочередные парламентские выборы должны продемонстрировать, с кем и куда решит армянский народ идти в будущем. «Безусловно, нас с Россией объединяет наше общее богатое прошлое. Но хотелось бы, чтобы нас объединяло также привлекательное общее будущее»,- резюмировал Погосян.