Փաշինյանը չի խախտել Ռուսաստանի հետ որևէ պայմանավորվածություն. Շահնազարով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյամը մինչ այժմ չի խախտել Ռուսաստանի հետ որևէ պայմանավորվածություն: Այս մասին RTR հեռուստաընկերության «60 րոպե» հաղորդաշարի ժամանակ հավաստել է հայտնի ռեժիսոր, հասարակական գործիչ Կարեն Շահնազարովը, համեմատություններ անց կացնելով Բելառուսում ներկայիս իրավիճակի և 2018 թվականի Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի միջև:
Հատկանշական է, որ նույն պնդմամբ է հանդես եկել նաև հաղորդաշարի մեկնաբան Եվգենի Պոպովը. «Իրոք, իշխանության գալուց հետո Փաշինյանը չի խախտել Ռուսաստանի հետ որևէ պայմանավորվածություն»:
Խոսելով Բելառուսում ստեղծված իրավիճակի մասին, Շահնազարովը նշել է, որ պետք է կայանան նոր ընտրություններ և չպետք է վախենալ նրանից, որ դրանց արդյունքում իշխանության կգա նոր առաջնորդ, ինչը կարող է չբխել Ռուսաստանի շահերից: Որպես օրինակ նա բերել է Հայաստանում 2018 թվականին ստեղծված իրավիճակը: «Հայաստանում 2018 թվականի իշխանափոխության արդյունքում երկրի կառավարումը ստանձնեց իմ կողմից խորապես հարգված Նիկոլ Փաշինյանը, որը սակայն դասական արևմտյան ֆորմացիայի քաղաքական գործիչ էր: Բայց ինչ եղավ նրա իշխանության գալուց հետո` նա որևէ կերպ չփոխեց երկրի արտաքին վեկտորը, Ռուսաստանի հետ տարվող քաղաքականությունը, շարունակեց նախկին կուրսը և բոլոր պայմանավորվածությունները: Ճիշտ է, վերջերս ռուսական հեռուստաալիքների նկատմամբ Հայաստանում որոշ քայլեր են կատարվում, բայց դե դա Հայաստանի գործն է վերջի վերջո»,- նշել է ռեժիսորը:
Հատկանշական է, որ նրա խոսքերը հավանության արժանացան հաղորդաշարի մասնակից այլ հանրային գործիչների կողմից:

Пашинян не нарушил каких-либо договоренностей с Россией: Шахназаров
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не нарушил каких-либо договоренностей с Россией. Об этом в ходе передачи «60 минут» по российскому телевидению заявил кинорежиссер, общественный деятель Карен Шахназаров, проводя параллели между нынешней ситуацией в Беларуси и ситуацией, сложившейся в Армении в 2018 году.
Примечательно, что с таким же утверждением выступил и комментатор программы Евгений Попов: «Действительно, после прихода к власти Пашинян не нарушил каких-либо договоренностей с Россией».
Говоря о ситуации в Беларуси, Шахназаров отметил, что должны состояться новые выборы и не нужно бояться того, что в результате этих выборов к власти придет новый лидер, и это может не исходить из интересов России. В качестве примера он привел ситуацию в Армении в 2018 году. "В результате смены власти в Армении в 2018 году премьером стал глубоко уважаемый мною Никол Пашинян, который, однако, был политическим деятелем классической западной формации. Но что произошло после его прихода к власти, он никоим образом не сменил внешний вектор страны, проводимую с Россией политику, продолжил прежний курс и все взятые договоренности. Правда, в последнее время в отношении российских телеканалов в Армении предпринимаются определенные шаги, но это дело Армении в конце концов», - отметил режиссер.
Примечательно, что его слова были одобрены другими общественными деятелями, участвующими в программе.