Նիդերլանդցի պատգամավորները երկրի ԱԳ նախարարին կոչ են արել քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը վերջ դնելու ուղղությամբ
Նիդերլանդների խորհրդարանի 13 պատգամավորներ երկրի արտգործնախարարին կոչ են արել քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դեպի Արցախ անխափան ելումուտի վերականգնման ուղղությամբ: Այս մասին հաղորդվում է Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիայի տարածած հաղորդագրությունը:
Պատգամավորներն արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրային հորդորել են միանշանակ դիրքորոշում արտահայտել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման իրագործման առնչությամբ, ըստ որի Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները շրջափակումը դադարեցնելու և Լաչինի միջանցքի երկու ուղղություններով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար:
Պատգամավորները նաև հարց են ուղղել Նիդերլանդների արտաքին գերատեսչության ղեկավարին այն մասին, թե ինչ քայլեր է Ամստերդամը նախատեսում  ձեռնարկել, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանություններն իրականացնեն դատարանի որոշումը:
«Պատգամավորները հարցնում են՝ արդյոք նախարարն ի գիտություն ընդունել է այն փաստը, որ Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը թվիթերյան սադրիչ գրառումներ է արել «ՀԿ-ի շարունակվող խաղաղ ակցիայի» մասին, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի բացարձակ անտեսումը», - գրված է Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիայի հաղորդագրությունում։
Ըստ Ֆեդերացիայի՝ Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավորները նաև ցանկանում են տեղեկանալ, թե ինչ քայլեր Նիդերլանդները կձեռնարկի ԵՄ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի ուղղությամբ՝ դատարանի որոշման անհապաղ իրագործման համար:
Հաղորդագրությունում Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիան նաև շնորհակալություն է հայտնում Նիդերլանդների արտգործնախարարությանը՝ օրերս տարածած հայտարարության համար, որով Ադրբեջանին կոչ էր արվում կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումը:
Դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիան ակտիվ գործունեություն է ծավալում Լաչինի շուրջ ստեղծված իրադրության մասին Նիդերլանդների հանրությանն իրազեկելու ուղղությամբ: Երկրի խորհրդարանում տեղի են ունեցել մի շարք բանավեճեր, ընդունվել են երկու միջնորդություններ, կազմակերպվել են նաև բողոքի ակցիաներ:

Депутаты Нидерландов призвали министра ИД выразить позицию относительно снятия блокады Лачинского коридора
13 депутатов Парламента Нидерландов обратились к министру иностранных дел страны предпринять шаги в направлении снятия блокады Азербайджаном Лачинского коридора и восстановления беспрепятственного доступа в Арцах. InfoPort.am передает об этом, со ссылкой на сообщение Федерации армянских организаций Нидерландов.
Депутаты призвали министра иностранных дел Вобке Хокстра выразить однозначную позицию относительно выполнения Азербайджаном решения Международного суда ООН, согласно которому Азербайджан должен принять все необходимые меры для прекращения блокады и обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в оба направления.
Депутаты также поинтересовались у главы МИД Нидерландов, какие шаги планирует предпринять Амстердам, чтобы власти Азербайджана выполнили решение суда.
«Депутаты сделали запрос, принял ли министр к сведению тот факт, что посол Азербайджана в Нидерландах сделал провокационные заявления о «продолжающейся мирной акции НПО», что еще раз подчеркивает полное игнорирование официальными лицами Азербайджана решения Международного суда», - говорится в сообщении Федерации армянских организаций Нидерландов.
По информации федерации, депутаты Парламента Нидерландов также хотят знать, какие шаги предпримут Нидерланды в направлении ЕС, Совета Европы и ООН для немедленного выполнения решения суда.
В сообщении Федерация армянских организаций Нидерландов также выражает благодарность Министерству иностранных дел Нидерландов за недавно опубликованное заявление с призывом к Азербайджану выполнить юридически обязывающее решение Международного суда.
После блокировки Лачинского коридора 12 декабря Федерация армянских организаций Нидерландов активно информирует голландскую общественность о ситуации вокруг Лачина. В Парламенте страны прошел ряд дебатов, были приняты два предложения, также были организованы акции протеста.