Մարգարայի կամուրջից նմուշառում է արվել. երբ կբացվի հայ-թուրքական սահմանը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Հայաստանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբերը 2022 թվականի դեկտեմբերին հանդիպել են Արարատի մարզում՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ իրականացվել է նաեւ Մարգարայի կամուրջի նմուշառում: Տեղեկացանք նաեւ, որ աշխատանքային խմբի անդամները դեկտեմբերին երկու հանդիպում են ունեցել ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացնելու համար:
Խոսքը, մասնավորապես, 2022 թվականի հուլիսի 1-ին Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի եւ Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին է: Այդ հանդիպման ժամանակ որոշվել էր հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն ապահովել Հայաստան եւ Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար: Պայմանավորվել են նաեւ հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում մեկնարկել Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը:
Ինչպես գրել էր «Ժողովուրդ» օրաթերթը, չնայած հունվարի 1-ից այդ արգելքը վերացվել է, սակայն, ինչպես հայտնել էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, դեռ գործընթացը չի մեկնարկել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե ինչ աշխատանքներ են իրականացվել դեկտեմբեր ամսին, եւ ինչ փուլում է գտնվում հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացը:
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ ՀՀ ԱԳՆ լրատվության եւ դիվանագիտության վարչությունից պատասխանել են. «ՀՀ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ աշխատանքային խմբերի մակարդակով տեղի է ունենում հուլիսի 1-ի հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման գործընթաց: Այդ համատեքստում իրականացվել է նաեւ Մարգարայի կամրջի նմուշառում»:
Մենք տեղեկացանք նաեւ, որ առայժմ հայտնի չէ, թե Հայաստանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների առաջիկա հանդիպումը երբ կկայանա, քանի որ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում հենց ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար, եւ հետո միայն նոր հանդիպման շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի:

«Жоховурд»: Был взят образец с моста Маргары, когда будет открыта армяно-турецкая граница?
Газета «Жоховурд» пишет: «Рабочие группы, состоящие из представителей Армении и Турции, встретились в декабре 2022 года в Араратской области у армяно-турецкой границы».
Газета также сообщает, что был проведен отбор проб моста Маргара. «Мы также узнали, что члены рабочих групп в декабре провели две встречи для реализации ранее достигнутых договоренностей». Речь, в частности, идет о договоренностях, достигнутых 1 июля 2022 года на встрече представителей Турции - Сердара Кылыча и Армении - Рубена Рубиняна.
В ходе этой встречи было решено в самые сжатые сроки обеспечить возможность сухопутного пересечения армяно-турецкой границы для граждан третьих стран, посещающих Армению и Турцию. Также была достигнута договоренность в самые сжатые сроки начать осуществление прямых авиаперевозок Армения-Турция. Как писала газета «Жоховурд», несмотря на то, что с 1 января текущего года запрет на авиаперевозки из Армении в Турцию и обратно был снят, однако, как сообщили в Министерстве экономики Армении, процесс еще не начался.
Газета «Жоховурд» направила письменный запрос в Министерство иностранных дел РА с просьбой сообщить, какие работы были проведены в декабре и на каком этапе находится процесс открытия армяно-турецкой границы. В ответ на наш запрос из управления информации и дипломатии МИД РА отметили: «Между Арменией и Турцией на уровне рабочих групп происходит процесс реализации договоренностей, достигнутых в результате встреч 1 июля. В этом контексте был проведен отбор проб моста Маргара».
Мы также узнали, что следующая встреча представителей Армении и Турции состоится только после претворения в жизнь ранее достигнутых договоренностей.