ԼՂ-ի հայ բնակչությունն ամեն օր ահաբեկվում է. ՀՀ վարչապետը միջազգային հանրությունից հասցեական գնահատական է ակնկալում
Կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, արձանագրեց, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը բացի այն, որ ներխուժել են Ռուսաստանի դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի, շարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերի բնակչությանն ահաբեկող հայտարարություններ անել բարձրախոսներով:
«Սա տեղի է ունենում խաղաղապահների աչքի առաջ: Իսկ բարձրախոսներով մարդկանցից պահանջում են լքել իրենց տները, հակառակ դեպքում սպառնալով ուժի գործադրմամբ նրանց հեռացնել այնտեղից: Սա էթնիկ զտումների ակնհայտ պահանջ է:
Հայ առաքելական քրիստոնյա հավատքի բնակչություն ունեցող գյուղերի բնակիչների համար նույնիսկ օրվա գիշերային ժամերին ադրբեջանցիները բարձրախոսներով մուսուլմանական ազան են միացնում: Մենք իհարկե մեծ հարգանք ունենք իսլամական կրոնի և քաղաքակրթության նկատմամբ, բայց այն ինչ անում է Ադրբեջանը մարդկանց խղճի և կրոնի ազատության նկատմամբ բռնություն է, կրոնական ատելություն հրահրելու միջոց և ի վերջո վիրավորում է մեր հայրենակիցների կրոնական զգացմունքները»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի քաղաքականությունն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հետք չթողնելուն:
«Այս համատեքստում հիշատակման արժանի է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի փետրվարի 23-ին արած այն հայտարարությունը, թե «Աղվանական հոգևոր տաճարների վրա հայերի գրած կեղծ հետքերի վերացման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ բաղկացած ալբանական պատմությունը, ճարտարապետությունը իմացող մասնագետներից»:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը հրապարակայնորեն և պաշտոնապես մեկնարկում է իրեն հասանելի հայկական մշակութային ժառանգության նենգափոխումը, վերացումը:
Եվ մշակույթի նախարարի հայտարարությունը ամենևին էլ պատահականություն չէ: 2021 թվականի մարտի 16-ին Հադրութի շրջան կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, խոսելով Ծակուռիի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու վերաբերյալ, հայտարարել է. «Հայերը ինչպես պղծել են մեր մզկիթները, այնպես էլ հին աղվանական տաճարն էլ են պղծել: Բայց մենք կվերականգնենք։ Այս բոլոր գրությունները կեղծ են, հետո գրված գրություններ են»։ Ադրբեջանի այս քայլերը բացահայտ մարտահրավեր են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ այս բոլոր իրավիճակները պետք է պատշաճ միջազգային քննության և գնահատականի արժանանան:
«Միջազգային հանրությունից ակնկալում ենք Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի հասցեական գնահատական, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ամեն օր ահաբեկվում է, բառիս բուն իմաստով ամեն օր (ներառյալ գազային ահաբեկչությունը) և դրա նպատակը նրանց իրենց տներից ու հայրենիքից տեղահանելն է:
Կրկին արձանագրում եմ, որ Հայաստանը կոնկրետ և տրամաբանական լուծումներ է առաջարկում սահմանագծման և սահմանազատման, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական էսկալացիան բացառելու առումով և մեզ մերժողականության կամ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ մեղադրելու որևէ հիմք կամ հիմնավորում չկա»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունն արտահայտեց Ադրբեջանի հետ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիր:
«Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության  բանակցությունների անհապաղ մեկնարկին: Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում նախատեսված է ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ հանդիպումը: Եւ հույս ունեմ այդ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի հետ կքննարկենք և կհամաձայնեցնենք Խաղաղության բանակցությունների մեկնարկի հետ կապված բոլոր հարցերը»,- ասաց վարչապետը:

Армянское население Нагорного Карабаха ежедневно терроризируется: премьер-министр Армении ожидает от международного сообщества адресной оценки
В ходе заседания правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь ситуации в Нагорном Карабахе, констатировал, что Вооруженные Силы Азербайджана, помимо того, что ворвались в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации, продолжают терроризировать жителей ряда сел Нагорного Карабаха, озвучивая по громкоговорителям разные угрозы. ««Это происходит на глазах у миротворцев. По громкоговорителям от людей требуют покинуть свои дома, в противном случае угрожая силой изгнать их оттуда. Это очевидная этническая чистка.
Мы, конечно, уважаем исламскую религию и цивилизацию, но то, что делает Азербайджан - это насилие в отношении свободы совести и религии людей, средство разжигания религиозной ненависти и, в конце концов, оскорбляет религиозные чувства наших соотечественников», - сказал Пашинян, касаясь факта звучания мугама по громкоговорителям со стороны азербайджанских позиций близ армянских сел Арцаха. По убеждению Пашиняна, политика Азербайджана направлена на то, чтобы опустошить Арцах от армян. «В этом контексте достойно упоминания заявление министра культуры Азербайджана от 23 февраля о том, что «для ликвидации ложных следов армян в Арцахе создана рабочая группа, состоящая из специалистов, знающих албанскую историю, архитектуру, чтобы восстановить албанскую идентичность на памятниках истории и культуры».
Это означает, что Азербайджан публично и официально начинает фальсификацию истории и уничтожение доступного ему армянского культурного наследия. И заявление министра культуры вовсе не случайность. 16 марта 2021 года в ходе визита в Гадрутский район президент Азербайджана Ильхам Алиев, говоря об армянской церкви Сурб Аствацацин в Цакури, заявил: «Армяне как осквернили наши мечети, так и осквернили старый албанский храм. Все эти армянские надписи ложны. Но мы восстановим нашу историю». Эти шаги Азербайджана являются явным вызовом Международному суду ООН, который 7 декабря в 2021 года принял вердикт о применении срочных мер, четко обязывающих Азербайджан прекратить вандализм в Арцахе.
«Предпринять все необходимые меры для предотвращения и наказания действий вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия, включая церкви и другие культовые места, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты»», - заявил Пашинян. Премьер-министр отметил, что все эти ситуации должны быть удостоены должного международного расследования и оценки.
«Мы ожидаем от международного сообщества адресной оценки действиям Азербайджана в Нагорном Карабахе, поскольку армянское население Арцаха ежедневно запугивается, в прямом смысле этого слова, каждый день (включая газовый терроризм), и целью всего этого является опустошение Арцаха от армян. Я вновь констатирую, что Армения предлагает конкретные и логические решения в плане демаркации и делимитации границ, открытия региональных коммуникаций, исключения военной эскалации в Нагорном Карабахе, и нет никаких оснований для обвинения нас в отрицании или невыполнении договоренностей», - сказал Пашинян. Он выразил готовность Армении подписать мирный договор с Азербайджаном.
«Армения готова к немедленному началу мирных переговоров. 6 апреля в Брюсселе намечена моя встреча с председателем Совета ЕС Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана. И я надеюсь, что во время этой встречи мы обсудим и согласуем с президентом Азербайджана все вопросы, связанные с началом мирных переговоров», - сказал премьер-министр РА.