Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը կա, և ինքը ստորագրել է դրա տակ. Փաշինյանի պատասխանն Ալիևին
Լեռնային Ղարաբաղ տերմին գոյություն ունի, այն գրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրում, և դրա տակ ստորագրել է նաև Իլհամ Ալիևը։
Մյունխենի միջազգային համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած Հարավային Կովկասի անվտանգության թեմայով քննարկմանը, որին մասնակցում էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը, արձագանքելով Ալիևի հայտարարությանը, թե, իբր, «չկա Լեռնային Ղարաբաղ հասկացություն և Ադրբեջանում չկա նման վարչատարածքային միավոր», Փաշինյանը շեշտեց, որ Լեռնային Ղարաբաղ կա, և կա նաև Լաչինի միջանցք, որը պետք է բաց լինի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարարության համաձայն, իսկ այդ փաստաթղթի տակ ստորագրել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Այդ փաստաթղթի վրա դրված է Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը։ Նաև այդ փաստաթղթում գրված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բաց մնա և Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս։ Գիտեք, վերջերս մի քանի հայ երեխաներ փորձել են ավտոբուսով անցնել Լաչինի միջանցքով, սակայն նրանց կանգնեցրել են, և ավտոբուս են մտել դիմակավորված մի քանի ադրբեջանցիներ։ Երեխաները վախեցած էին, և դա Լաչինի միջանցքով անցնելու հայերի վերջին փորձն էր»,- նշել է Փաշինյանը։

Президент Азербайджана подписал документ, в котором говорится, что НК существует. Ответ Пашиняна Алиеву
Премьер-министр Никол Пашинян ответил на ряд ложных заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанных последним в ходе состоявшейся в рамках Мюнхенской конференции по безопасностипанельной дискуссии о безопасности Южного Кавказа, в которой также приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Шмидт.
В ответ на заявление Алиева о том, что «в Азербайджане нет понятия Нагорный Карабах и нет такой административно-территориальной единицы», Пашинян подчеркнул, что Нагорный Карабах есть, также есть Лачинский коридор, который должен быть открыт согласно трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года. Под этим документом также стоит подписьпрезидента Азербайджана Ильхама Алиева.
"На этом документе стоит подпись президента Азербайджана. В этом документе также прописано, что Лачинский коридор должен оставаться открытым и неподконтрольным Азербайджану. Вы знаете, недавно несколько армянских детей попытались пересечь Лачинский коридор на автобусе, но их остановили, и в автобус вошли какие-то азербайджанцы в масках. Дети были напуганы, и это была последняя попытка армян пройти через Лачинский коридор", - отметил Пашинян.