Խաղաղության դարաշրջա՞ն. Բաքուն բազմաթիվ հայտեր կներկայացնի միջազգային ատյաններ ընդդեմ ՀՀ-ի
Էներգետիկ ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը գրում է այն մասին, որ Ադրբեջանը շարունակում է հիբրիդային պատերազմը Հայաստանի դեմ:
"2022-ին Ադրբեջանը պատրաստվում է բազմաթիվ հայտեր ներկայացնել միջազգային ատյաններ ընդդեմ Հայաստանի: Դրա մասին արդեն պաշտոնապես հայտարարել է Ապշերոնի սուլթանատի ԱԳՆ-ն՝ փոխնախարարի մակարդակով: Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է միլիարդավոր դոլարների հասնող բնապահպանական ու տնտեսական վնասների վնասին, որոնք իբրև հասցվել են Ադրբեջանին հայերի կողմից:
Մասնավորապես, թիրախում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շահագործման արդյունքում Ողջի գետի աղտոտումը քիմիական թափոններով: Նշվում է, որ հենց այդ գետն է ապահովում Ադրբեջանի խմելու ջրի շուրջ 30%-ը:
Դրա հետ մեկտեղ խոսվում է նաև հայկական կամ Հայաստանի կողմից ներգրավված կապիտալով 5 հանքավայրերի շահագործման արդյունքում Ադրբեջանին հասցված վնասի մասին: Առանձնացվում են Vallex Group, First Dynasty Mines, Base Metals, Lydian International, GeoProMing, Vedanta Group ընկերությունների անունները:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև Franck Muller ժամագործական ընկերության սեփականատեր Վարդան Սիրմակեսին, որը ՛՛օկուպացված տարածքներում՛՛ արդյունահանել է 302 մլն դոլարի ոսկի: Առանձնացված են նաև նույն տարածքներում ծառահատման խնդիրները՝ որակվելով որպես ՛՛բնապահպանական ահաբեկչություն՛՛:
Առանձին ուշադրություն է դարձվում էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու ռեսուրսների օգտագործմանը: Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ հայտերը վերաբերելու են 20 ենթակայանների, 16400 կմ էլեկտրահաղորդման գծերի, 2000 կմ գազամուղերի ՛՛ոչնչացմանն ու թալանմանը՛՛: Այս ամենին Բաքուն գումարում է նաև ՛՛հայկական օկուպացիայի հետևանքով՛՛ Խուդաֆերինի ու Ղըզ Ղալասի հիդրոօբյեկտների կառուցման ձախողումը:
Ինչ վերաբերում է ռեսուրսներին, ապա, բնականաբար, ազերիները կրկին փորձում են օրակարգ բերել Սարսանգի ջրամբարի օգտագործման հարցը: Միաժամանակ պնդում են, որ զրկվել են Շուշիի (412 խմ) ու Քելբաջարի (3093 խմ) երկրաջերմային պաշարների օգտագործման հնարավորությունից: Չեն մոռացել նաև Արցախից Երևանի ՋԷԿ-ի համար ածխի ներկրման փորձերի մասին:
Սա է ՛՛խաղաղության դարաշրջանի՛՛ իրական պատկերը: Հիբրիդային պատերազմը շարունակվում է",- գրել է Դավթյանը ֆեյսբուքում։

Баку представит многочисленные заявки в международные инстанции против Армении
Эксперт в сфере энергетики Ваге Давтян пишет о том, что Азербайджан продолжает гибридную войну против Армении.
«К 2022 году Азербайджан собирается представить многочисленные заявки в международные инстанции против Армении, об этом уже официально заявило Министерство иностранных дел АР на уровне замминистра. При этом речь идет о миллиардах долларов за, якобы причиненный Азербайджану Арменией экологический и экономический ущерб.
Речь, в частности, идет о, якобы, загрязнении реки Вохчи химическими отходами в результате эксплуатации Зангезурского медно-молибденового комбината. Отмечается, что именно эта река обеспечивает около 30% питьевой воды Азербайджана.
Вместе с тем, говорится также об ущербе, нанесенном Азербайджану в результате эксплуатации 5 месторождений с армянским или привлеченным Арменией капиталом - Vallex Group, First Dynasty Mines, Lydian International, GeoProMing, Vedanta Group.
«Особое внимание» уделяется собственнику компании Franck Muller Вардану Сирмакесу, который добывал на «оккупированных территориях» золото, якобы, в совокупности, равное 302 млн долларов. Говорится также о вырубки деревьев на тех же территориях, квалифицируя это,
Отдельное внимание уделяется использованию энергетических инфраструктур и ресурсов. Азербайджан представит заявки касательно «уничтожения и воровства» на «оккупированных территориях» 20 подстанций, 16400 км линий электропередач, 2000 км газопроводов. Баку также обвиняет армянскую сторону в провале строительства гидрообъектов Худаферина и Кыз Каласа в результате «армянской оккупации».
Что касается ресурсов, то, естественно, азербайджанцы вновь попытаются внести в повестку вопрос использования Сарсангского водохранилища. Баку утверждает также, что лишился возможности использования геотермальных ресурсов Шуши (412 кубометров) и Кельбаджара (3093 кубометров). Не забыли и о попытках импорта угля из Арцаха для Ереванской ТЭЦ.